Siły zbrojne

Pro Defense 2017: Rozpoznawcze i uderzeniowe drony ITWL

Podczas targów Pro Defense 2017 w Ostródzie ITWL (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych) prezentuje bezzałogowce przeznaczone dla Wojsk Obrony Terytorialnej i innych formacji Wojska Polskiego.  

Duże zainteresowanie wzbudziły dwa typy wielowirnikowych bezzałogowców pionowego startu należące do rodziny Atrax. Wersja ośmiowirnikowa o masie 6,7 kg jest klasyczną maszyną zwiadowczą zdolną do lotu zarówno według zaprogramowanej wcześniej trasy, jak i przy bezpośredniej kontroli operatora. Wyposażona jest w głowicę obserwacyjną, działającą w dzień i w nocy.

Mniejszy, czterowirnikowy Atrax M ma masę 4,9 kg, ale jest szczególnym typem maszyny opracowanym zgodnie z potrzebami wojska. Może on, oprócz działań obserwacyjnych, służyć również do rażenia celów dzięki granatom lub specjalnym ładunkom bojowym, w tym kumulacyjnym o przebijalności 120 mm stali.

Czytaj też: Drony od PGZ i ITWL trafiły do Dęblina.

Zaprezentowano również płatowiec bezzałogowy Neox, charakteryzujący się długim czasem lotu i wyposażeniem, w skład którego wchodzą kamery optyczne oraz inne sensory. W zależności od typu wykonywanego zadania dron ten może prowadzić obserwację terenu, identyfikować i wskazywać cel, a w wersji uderzeniowej atakować cele naziemne z użyciem głowicy kumulacyjnej o masie 1,5 kg zdolnej do penetracji 240 mm stali. 

Na stoisku pojawił się również model samolotu szkolno-bojowego Grot 2 zaprojektowanego przez ITWL. Maszyna miała być zbudowana z materiałów kompozytowych i napędzana silnikiem Motor Sicz AI-222. Jak dotąd pozostaje jedynie w fazie projektu.

Komentarze