Reklama

Siły zbrojne

Prezydent zatwierdził podwyżki dla żołnierzy

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie, gdzie spotkał się z ćwiczącymi tam żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej, podpisał rozporządzenie w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla żołnierzy zawodowych, przygotowane z inicjatywy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Podpisane rozporządzenie dotyczy określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych. Mnożnik kwoty bazowej wzrósł z poziomu 3,63 do 3,81. Dzięki temu od przyszłego roku przeciętne uposażenie wojskowych, wraz z dodatkami, ulegnie zwiększeniu o dodatkowych 576 zł. Andrzej Duda wyraził także nadzieję, iż kwota ta podreperuje budżety domowe rodzin żołnierzy zawodowych.

Cieszę się bardzo panie ministrze z tej inicjatywy, to było bardzo ważne, aby wśród tych podwyżek, które otrzymują w ostatnich latach różne służby mundurowe była także podwyżka dla żołnierzy

- prezydent Andrzej Duda 
image
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

W sprawie podpisanego rozporządzenia głos zabrał także jego pomysłodawca i inicjator, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który towarzyszył prezydentowi w czasie jego wizyty. Szef MON przypomniał, że przyszłoroczne podwyżki będą większe od tych, jakie miały miejsce w bieżącym roku.

Od 1 stycznia tego roku żołnierze Wojska Polskiego zarabiają więcej. Uposażenia wzrosły. Wtedy była to najwyższa w historii ostatnich lat podwyżka. Dzisiejsza, zatwierdzona przez pana prezydenta, jest jeszcze wyższa niż ta, która weszła w życie od 1 stycznia tego roku

- minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

We wrześniu br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o zwiększenie tzw. mnożnika kwoty bazowej, czyli czynnika, który wpływa na wysokość uposażenia żołnierzy zawodowych. Po wprowadzeniu podwyżek, przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych z dodatkami i miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego kształtować się będzie na poziomie 6153 złote, podczas gdy do tej pory było to 5529 zł.

W 2018 szef MON podjął decyzję o przeznaczeniu na podwyżki dla żołnierzy 710 mln zł. Od początku 2019 roku uposażenia zasadnicze żołnierzy – w zależności od stopnia wojskowego – wzrosły średnio o kwoty od 200 zł do 550 zł. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. waza

  To na to idzie te 2% PKB ?...

  1. Ciekawy

   To znaczy powinien dać im obniżkę? Można i tak. Tylko jaki frajer będzie wtedy służył w zawodowym wojsku?

  2. Nasza Armia jest tak uboga, brakuje żołnierzy, że na spotkania Legii Akademickiej na uczelnie przychodzą cywile, zresztą w tych Waszych namiotach promocyjnych też nie ma ludzi w mundurach. Więc co nas ludzi młodych ma pr

 2. Kris

  Nareszcie. Może jest szansa, że przez jakiś czas zolnierze przestaną odchodzic do prywaciarzy.

 3. muzealnik MON

  A co z muzealnikami wojskowymi? Nasza grupa zawodowa licząca około 280 pracowników według kalkulatora wynagrodzeń rankomat.pl znajduje się w przedziale 10% najgorzej zarabiających muzealników w Polsce. Masa projektów i wydarzeń, coraz większa presja i ilość zadań, ale nie idzie za tym wzrost wynagrodzeń. Dochodzi do takiego kuriozum, że ochroniarz w muzeum mając 5-6 służb w miesiącu zarabia więcej jak pracownik merytoryczny. Chcemy tylko godnego wynagrodzenia. Już w tej chwili jest kryzys kadrowy. Ludzie przychodzą na kilka miesięcy, szybko odchodzą lub znikają na miesiące na L4.

Reklama