Siły zbrojne

Prezydent zatwierdzi nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

Fot. NATO
Fot. NATO

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w drodze postanowienia zatwierdzi nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Oficjalna uroczystość podpisania nastąpi 12 maja 2020 r. o godzinie 11.40 w Pałacu Prezydenckim.  Z wnioskiem o zatwierdzenie Strategii Prezes Rady Ministrów wystąpił do Prezydenta RP 30 kwietnia 2020 r. Z dniem zatwierdzenia nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP traci moc Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP z 5 listopada 2014 r.

Podczas uroczystości, w której uczestniczył będzie Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z członkami Rady Ministrów, planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

29 kwietnie odbyło się spotkanie z udziałem Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej, a także szefów KPRM i BBN, podczas którego podjęto decyzję o uruchomieniu procesu zatwierdzania i publikacji nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy projekt strategii został w ostatnich tygodniach poddany przeglądowi pod kątem uwzględnienia wniosków z obecnego kryzysu epidemicznego.

Strategia bezpieczeństwa narodowego jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności. Projekt strategii przygotowuje – na podstawie rekomendacji BBN – międzyresortowy zespół, po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów strategię podpisuje prezydent. Strategia jest podstawą dokumentów wykonawczych dotyczących bezpieczeństwa państwa. 

PAP/BBN

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.