Siły zbrojne

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył na wniosek ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka nominacje generalskie. 

Prezydent Bronisław Komorowski nadał ośmiu oficerom Sił Zbrojnych RP nominacje na pierwszy stopień generalski, a dziesięciu awansował na kolejne stopnie generalskie oraz admiralski podczas uroczystości odbywającej się na dziedzińcu Belwederu. W ceremonii wziął udział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak - podaje kmdr Janusz Walczak, Szef Zespołu Prasowego Centrum Operacyjnego MON.

Na stopień generała broni mianowani zostali:

- gen. dyw. Andrzej Fałkowski – Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli;

- gen. dyw. Mirosław Różański – Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych;

- gen. dyw. Anatol Jerzy Wojtan – I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

Na stopień generała dywizji awansowani zostali:

- gen. bryg. Wiesław Jerzy Grudziński – Dowódca Garnizonu Warszawa;

- gen. bryg. Zygmunt Andrzej Mierczyk – Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej;

- gen. bryg. Cezary Jakub Podlasiński – Dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowódca Komponentu Lądowego;

- gen. bryg. Michał Edward Sikora – Inspektor Rodzajów Wojsk, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych;

- gen. bryg. Grzegorz Stanisław Sodolski – dyrektor Departamentu Budżetowego;

- gen. bryg. Włodzimierz Czesław Usarek – Dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowódca Komponentu Powietrznego;

Na stopień wiceadmirała mianowany został:

- kontradmirał Marian Jan Ambroziak – Inspektor Marynarki Wojennej, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na stopień generała brygady awansowani zostali:

- płk Stanisław Czosnek – Dowódca 1 Brygady Pancernej;

- płk Adam Duda – szef Inspektoratu Uzbrojenia;

- płk Dariusz Andrzej Górniak – Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej;

- płk Maciej Władysław Jabłoński – Dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej;

- płk Stanisław Kaczyński – Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej;

- płk Mariusz Ryszard Wiatr – Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych;

- płk Piotr Marek Żurawski – zastępca szefa Sztabu ds. Planowania w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód;

- ppor. Józef Jan Guzdek – Biskup Polowy Wojska Polskiego.

 

 

Komentarze (43)

 1. ppor rez.

  Józef Jan Guzdek... gdyby miał choć odrobinę godności i szacunku dla munduru to by się z tej szopki wywinął. Cuż, a SPECJALIŚCI po misjach to co najwyżej na podoficerkę lub po 12 latach kop i do cywila... Boże jaki wstyd...

  1. Wawiak

   Guzdek to raczej listek figowy dl kilku innych awansowanych, by następcy ciężej było zareagować...

 2. gutek

  Niedługo będziemy mieć więcej generałów niż żołnierzy.Porażająca jest głupota oficjeli.

  1. Wawiak

   Raczej rozgrywki polityczne i kukułcze jaja w jednym...

 3. blech

  Niech ktoś ogarnięty powie czy da się zrobić taki myk ale w drugą stronę np z generała na kaprala albo niech będzie nawet na kapitana. Da się? A i jeszcze może da się wprowadzić taki warunek : oficer pow majora w pasie max 100 cm i to KAŻDY bez względu na wiek! Jak ma więcej zawieszony w czynnościach i pensji aż do czasu spełnienia kryteriów. Oczywiście do każdego oficera wymóg "pływalności"

 4. Pp

  Widzę że teraz chcemy mieć przewagę liczebną generałów WP nad generałami chińskimi...

 5. bajarz

  Jedyne co można zawdzięczać Komoruskiemu to POdjęcie decyzji dotyczącej modernizacji armii. A że kasa na zakupy w większości trafi do zagranicznych firm to już inna bajka.

  1. aaaa

   Taka jest rzeczywistość. Nasz przemysł nie produkuje, i szybko nie będzie produkował, okrętów podwodnych, helikopterów szturmowych czy nowoczesnych czołgów. Jedyna drogą to zakup licencji i w oparciu o nie rozwój własnych produktów. Możemy też pójść drogą PIS-u i kupywać gówniane i w ogóle nie potrzebne WP uzbrojenie, tylko dla tego, że jest Polskie. Samemu proszę sobie odp. która droga jest lepsza.

 6. Tomek

  Jak rozumiem nowy prezydent będzie musiał utworzyć kilka nowych stanowisk dla tych generałów czy oni od razu na emeryturkę ? To teraz sztab generalny będzie maił kapelana własnego czy gen. kapelan tylko będzie sprawdzał czy armia przestrzega rozkazów z curii (nowy oficer polityczny) ?

  1. asdf

   A pan w ogóle umie czytać, czy nie, bo odnoszę wrażenie że nie.

 7. qwas

  Kolejny skandal zafundowany na koniec urzędowania przez "bóla". Ale się prezio spieszy ?!?! Ppor na generała(?!?!?!), szef IU wsławiony mówiąc b. delikatnie mnóstwem "kontrowersyjnych" decyzji/wypowiedzi i m.in odpowiedzialny za fatalny stan sprzętowy WP - również nominacja generalska ?!?!? Produkcja generałów zwiększa się nieustannie, za to zmniejsza się liczba żołnierzy w korpusie szeregowych/podoficerów - no ale jak w tyralierę pójdzie batalion generałów prowadzony przez jakżeby inaczej generała-biskupa, to kto na podskoczy ??

  1. aaaa

   Jak się patrzy na podejście nowej władzy do polityki zakupowej naszej armii, to ten stan tylko się pogorszy, ale co się dziwić skoro ta opcja polityczna otacza się ludźmi z najgorszego zakładu zbrojeniowego w Polsce, który nawet dobrze nie może zrobić remontu czołgu czy podwozia do armato-haubicy.

 8. hamen

  Mogę się założyć ze polowa nawet nie wie jak obsługiwać kałacha. Jeszcze trochę a generał będzie na każdy batalion.

 9. rastafaraj

  Robi wszystko aby napsuć krwi dla nowego prezydenta...żałosne.... jego przemówienie i nawiązywanie do aktualnej sytuacji politycznej to była czysta kompromitacja,wroga dla Polaków polityka historyczna i te 70 pytań przed sądem na które nie znał odpowiedzi...w szanującym się państwie---->trybunał stanu.

  1. logik

   Jeszcze może go dosięgnąć, jeżeli znajdzie się ktoś z jajami, aby wyjaśnić sprawy Pro Civili...

 10. tadek

  CHINY mające ponad milionową armię mają tylko 9 generałow...a u nas ? 20 ,30? wie ktoś

  1. qwas

   Mamy zdaje się ponad 120 etatów generalskich

  2. ssa

   z tymi ponad 90

  3. TomZZ

   Znacznie przeginasz tadek. Mogę wymienić 4 chińskich generałów, więc to znaczy, że nie znam tylko połowy. Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę, ale jest bezużyteczna. Obecnie jest ich około 200, nie mam aktualnych danych, ale w 2011 r. po promocji 6 kolejnych było ich 191. Link: http://news.xinhuanet.com/english2010/china/2011-07/23/c_131004552.htm Jeśli byłbyś łaskaw podać swoje źródło, chętnie się z nim zapoznam. Ponadto Chińczycy mają także stopień starszego pułkownika, który de facto jest odpowiednikiem naszego generała brygady, a tych jest zatrzęsienie. Armia chińska liczy ok. 750 000 żołnierzy. Natomiast dysponuje rezerwą ponad 600 000.

 11. latacz

  Bedzie co niedlugo odwoływać. Jak się władza zmieni. Skończą się komusze układy i dziwni wojskowi się zmienią. Czas najwyższy pozbyć się dawniej holoty po ruskich szkołach i powiazanych z wsiukami.

  1. sers

   A którzy to są z komuszych układów ,przykłady ?

  2. haha

   Uważasz, że nowy prezydent odwoła odbierze stopień generała biskupowi?

 12. kapralek

  "Na stopień generała brygady awansowani zostali: ppor. Józef Jan Guzdek – Biskup Polowy Wojska Polskiego" Ten kraj jest naprawdę chory...,

  1. gugluk

   Nie kraj tylko reżym który nami rządzi

 13. kaz

  Na stopień generała brygady awansowani zostali: - ppor. Józef Jan Guzdek – Biskup Polowy Wojska Polskiego. Niech ktoś to tu racjonalnie wyjaśni bo ja nie znalazłem w regulaminie WP takiej magii żeby z młodszego oficera przeskoczyć od razu na generała - wdać siła wyższa tu działa tylko czy to ta z góry czy ta od tego z dołu... ? Poza tym uważam za szwindel mianowanie nowych generałów tak na odchodne dopchane kolanem żeby zdążyć przed 6 sierpnia i nowym Prezydentem.

  1. AnonimGall

   Dla wyjaśnienia, dlaczego z podporucznika na generała brygady? Otóż zgodnie z etatem biskupi polowi Wojska Polskiego obrządku rzymskokatolickiego i prawosławnego są w stopniu generała brygady. Jest to tradycja jeszcze z okresu II RP i po przywróceniu ordynariatów polowych została przywrócona. Po za tym, myślę, że twój komentarz jest nie na miejscu co do sił odgórnych czy też oddolnych. A co do nominacji generalskich, to jest to prerogatywa Prezydenta RP i tylko tradycyjnie utarło się, że nominacje generalskie w WP przypadają na dzień 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada. W Zasadzie powinno mieć to miejsce w momencie wyznaczenia na określone stanowisko służbowe, do którego dany stopień jest przypisany. Tak jest w USA, Francji, Wlk. Brytanii czy Niemczech. No chyba, że dany żołnierz już posiada stopień przewidziany dla stanowiska.

  2. tadek

   to jest szyta grubymi nićmi prowokacja Komorowskiego wobec KK...i teraz właśnie pojawiają się pytania jak pańskie z oskarżaniem kleru w podtekście ,i o to chodziło

 14. śmieszno i straszno

  Fajnie - mamy kolejnego admirała od nieistniejącej floty. Im mniej okrętów, tym więcej admirałów Fajnie - ppor(biskup) na ... generała. Takie cuda tylko w PL :))))) Fajnie - awans na generała w nagrodę za beznadziejny stan uzbrojenia WP. Cały IU/MON pęka z dumy ;)))))))

 15. wkurzon

  Czy ktoś zwrócił uwagę na nominację płk. Dudy !! Gość odpowiedzialny w dużej mierze za fatalny stan uzbrojenia WP awansuje na generała ?!?!?!?!?! Bronisław K. pod trybunał stanu !!!

 16. rastafaraj

  Widzę że cenzura na tym portalu działa jak za PRL, żadnego słowa krytyki na "prezydęta" nie można powiedzieć. Po co wogóle macie sekcje kometarzy?

  1. asdf

   To mu mamy tylko 2, w pełni ukompletowane kompanie piechoty zmotoryzowanej, bo mi sie wydaje że wiecej.

 17. wewiór

  Im wiecej generałów,pułkowników i oficerów w WP-tym większe koszty utrzymania armii i większy chaos kompetencyjny.Ktoś im musi potem wypłacać sute apanaże-czyli my podatnicy a wartość i skuteczność armii przez to się nie zwiększa-ale za to prestiż że hoho.Ot polska rzeczywistość....

 18. Marek

  Super - trwa nadal masowa i seryjna "produkcja" generałów, przy chronicznym braku w WP tzw. szabel(szeregowców i podoficerów). Ale "najlepsza" jest ta ostatnia nominacja ... ppor. został ... generałem(sic !?!?!). To się nazywa skala awansu !! Niestety dostępna tylko dla kapelanów/biskupów ;-)))))

 19. xyz

  Jak zwykle więcej wodzów niż "Indian".... to u nas standard.... a tyle było już na ten temat gadania

 20. gregor

  takie pytanie, czy ppor. nie może być biskupem? chodzi tylko o apanaże ?

  1. ppp

   Ciekawe czy chodził w stopniu ppor 3 lata? :-) Ciekawe ile był podoficerem, bo z tego stopnia "chyba" można awansować na stopień oficerski.

  2. P9

   Może, ale wtedy to odpowiednik takiego apanażu, jak latanie samolotem LOTu na spotkania z innymi głowami państwa... a przecież zawsze można pójść pieszo (jak na pielgrzymce, taka odpowiedź)

  3. kzet69

   Najśmieszniejsze, że chodzi właśnie tylko o apanaże i kasę, nigdzie w prawie kościelnym nie ma obowiązku by klecha będący kapelanem w ogóle musiał posiadać stopień wojskowy, kapelan może być cywilem!!! Ale generalska pensja piechotą nie chodzi... Zresztą w każdym szpitaliku kapelan ma stawkę ordynatorską, więc czemu ci od pola bitwy mieli by być gorsi?

 21. marek!

  ja tez chce byc generalem !!!! Czy koledzy z forum zaawansowali by mnie ? Jestem st.szer. rezerwy, ale sluzylem jeszcze w UKLADZIE WARSZAWSKIM, za co niniejszym przepraszam..... WP wyksztalcilo mnie na radiotelegrafiste (niewiele z tego pamietam) ale potrafie zamjatec las, myc schody pod gore i szorowac kibel po ciemku, strzelac - nie potrafie, bo amunicja do PM wz 43 byla za droga....

 22. Zbigniew

  myślałem, że czas robienia z szeregowych kapelanów pułkowników i generałów już minął... jakże byłem w błędzie... coraz bardziej doceniam szczerość Pana eksministra Sienkiewicza ...

 23. Bure

  Swoi, do Swoich, po Swoje

 24. lewkon

  Bedzie trzeba ich potem zwolnic a tego Komora pod Sad i do pudla

 25. marian

  czytam komentarze gen.Makarewicza i jeżeli ma rację to znowu nam przybyło tak zwanych leśnych dziadków.może część wyjedzie do izraela?