Siły zbrojne

Prezydent spotkał się z żołnierzami JW 2305 GROM

Fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP
Fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami, którzy ukończyli kurs bazowy GROM, po którym zostaną przydzieleni do zespołów bojowych tej jednostki Wojsk Specjalnych – poinformowało w czwartek BBN.

"Prezydent zaprosił do Pałacu Prezydenckiego żołnierzy, którzy ukończyli w tym roku kurs bazowy w jednostce wojskowej GROM. Prezydent chciał osobiście pogratulować każdemu z kilkudziesięciu żołnierzy i wręczyć certyfikat ukończenia szkolenia. Absolwenci kursu trafią teraz do zespołów bojowych GROM" - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodało BBN, "podczas wystąpienia prezydent zadeklarował wsparcie dla dalszego rozwoju jednostki oraz dziękował jej żołnierzom za wybór tej najtrudniejszej w Wojsku Polskim drogi i służbę ramię w ramię z żołnierzami takich formacji jak Delta Force, Seals, SAS czy GSG 9." Prezydent obserwował elementy szkolenia GROM podczas roboczej wizyty w jednostce w 2017 r.

image
Fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Kurs bazowy – wielomiesięczne szkolenie podstawowe - jest kolejnym etapem po selekcji do jednostki, który ma przygotować kandydatów na tzw. operatorów zespołów bojowych GROM. Kurs przygotowuje żołnierzy do działań w trzech głównych obszarach: przeciwterrorystycznych działaniach lądowych, działaniach specjalnych oraz morskich działaniach przeciwterrorystycznych. Obejmuje elementy taktyki zielonej (działania w terenie) i czarnej (taktyka miejska), strzelania, nawigacji, łączności i ratownictwa medycznego. Szkolenie, które odbywa się często przy skrajnym wyczerpaniu uczestników, ma także przygotować żołnierzy na ewentualność dostania się do niewoli.

image
Fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Jednostka wojskowa GROM powstała w 1990 r., początkowa była podporządkowana resortowi spraw wewnętrznych.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.