Reklama

Siły zbrojne

Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Fot. chor. Artur Zakrzewski/MON.
Fot. chor. Artur Zakrzewski/MON.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej – podaje rzecznik MON płk Jacek Sońta. 

Dokument ujmuje w sposób całościowy zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem Rzeczypospolitej Polskiej. Definuje cele, do jakich powinny dążyć polskie władze i wyznacza najważniejsze kierunki działań w celu ich realizacji. Został przyjęty przez rząd 21 października.

To jest istotny dokument wyznaczający zmiany i kierunki działania ważne z punktu widzenia sytuacji, w której się znaleźliśmy jako państwo, jako naród, ze względu na zmienioną sytuację w środowisku bezpieczeństwa na wschód od Polski

prezydent Komorowski o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP bierze pod uwagę między innymi niebezpieczeństwo wynikające z działań Federacji Rosyjskiej w związku z dążeniem do odbudowania mocarstwowej pozycji kosztem otoczenia. Dokument wskazuje jednocześnie, że zagrożenia dla Polski mogą przybrać zarówno charakter niemilitarny, jak i militarny. Zwraca uwagę na możliwość wystąpienia działań zbrojnych „poniżej progu wojny”, uznając wybuch konfliktu na dużą skalę za „mniej prawdopodobny”.

Dokument wyznacza trzy podstawowe priorytety w zakresie bezpieczeństwa. Zgodnie z jego treścią Polska powinna się skupiać na budowie własnych zdolności, zwłaszcza w obszarach gdzie sojusznicze działania mogą być niemożliwe lub utrudnione. Ponadto, władze RP będą dążyć do wzmocnienia Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej, a także relacji z partnerami strategicznymi (w tym USA). Wreszcie, Polska będzie wspierać szeroko pojęte działania społeczności międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa, w tym z udziałem ONZ.

Przyjęta przez Prezydenta RP strategia zakłada podjęcie działań w obszarach obronnym, ochronnym i społecznym. Przewiduje się wdrożenie środków o charakterze przygotowawczym, między innymi w celu zwiększenia zakresu współdziałania poszczególnych elementów systemu bezpieczeństwa państwa, zarówno militarnego jak i pozamilitarnego.

W trakcie ceremonii podpisania w Pałacu Prezydenckim obecni byli między innymi wicepremier Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego generał Mieczysław Gocuł, oraz dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych – operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki i generalny gen. broni pil. Lech Majewski. Po wejściu w życie dokumentu zatwierdzonego przez Bronisława Komorowskiego zastąpiona zostanie strategia z 2007 roku – podaje płk Sońta.

Komentarze (3)

 1. janek

  A ja już myślałem, że masz burak potrafi tylko opowiadać o bigosie Amerykanom. A tu proszę bardzo - wysilił się...

 2. sas

  Miałem sen, piękny sen. W Polsce każdy pracował na właściwym sobie stanowisku i wykonywał swoją pracę rzetelnie, nie ocierając się o granice śmieszności. Czy naprawdę stać nas jedynie na strategów "pięć po dwunastej"?

  1. Garry

   Zmień lektury, z bajek na te dla dorosłych ;)

 3. Wojmił

  Hurra! jesteśmy bezpieczni! Stworzono strategię, Prezydent podpisał....

  1. nie

   no i co Twój komentarz wnosi? "polactwo" wychodzi....