Reklama

Siły zbrojne

Prezydent odznaczył żołnierzy Wojsk Specjalnych

Fot: Marek Borawski/KPRP
Fot: Marek Borawski/KPRP

Podczas uroczystości Dnia Weterana prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Krzyża Wojskowego dwóm żołnierzom Wojsk Specjalnych. To pierwsze ordery tej rangi przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jeszcze przed wręczeniem odznaczeń rzecznik BBN Marcin Skowron poinformował PAP, że operatorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca "zostaną odznaczeni za bohaterską akcję ratowania spod ostrzału rannego policjanta z afgańskiej jednostki antyterrorystycznej". Akcja, za którą zostaną odznaczeni miała miejsce rok temu.

Z racji tego, że są to żołnierze Wojsk Specjalnych ich personalia nie są ujawniane. Wręczone im zostały: Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski.

Rzecznik BBN znaczył, że Order Krzyża Wojskowego to obecnie najwyższe, przyznawane w czasie pokoju, odznaczenie wojskowe. Jest ono nagrodą za wybitne czyny bojowe – połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą – dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu, zarówno a kraju, jak i poza jego granicami.

Order ustanowiono z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego 18 października 2006 r., co wyszło naprzeciw oczekiwaniom środowisk wojskowych, a szczególnie żołnierzy, uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych.

Dotychczas nadano 170 Orderów, w tym 45 przyznanych zostało pośmiertnie. Wśród najwyższych dowódców w Siłach Zbrojnych RP, kawalerami Orderu są dziś m.in. Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak oraz dowódca wielonarodowego korpusu Północ-Wschód gen. broni Sławomir Wojciechowski.

Reklama
Reklama

Kanclerzem Kapituły Orderu jest obecnie zastępca Szefa BBN gen. dyw. Andrzej Reudowicz.

Ordery zostały wręczone podczas odbywających się w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie uroczystości z okazji dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. W uroczystości wraz z prezydentem Dudą wzięli udział m.in. szef BBN Paweł Soloch oraz ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Qadiry.

Są to pierwsze Ordery Krzyża Wojskowego przyznane przez prezydenta Dudę - wcześniej przyznawali je prezydenci: Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

image
Fot: Marek Borawski/KPRP

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama