Reklama

Siły zbrojne

Prezydent: Gen. Janusz Adamczak dyrektorem Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO

Gen. broni Janusz Adamczak odbiera odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, listopad 2017 r. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Gen. broni Janusz Adamczak odbiera odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, listopad 2017 r. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Gen. Janusz Adamczak został wybrany na stanowisko dyrektora Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

"Gen. Janusz Adamczak został wybrany na jedno z najważniejszych sojuszniczych stanowisk - dyrektora Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. Duży sukces Polski i Pana Generała! Gratuluję!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Wyboru na nowe stanowisko pogratulował gen. Adamczakowi w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Ważny dzień dla Polski, dla Wojska Polskiego i NATO. Gen. broni Janusz Adamczak został wybrany na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego. To jedno z najwyższych stanowisk wojskowych w NATO. Gratulacje Panie Generale!" - napisał.

Od 2018 generał sprawował stanowisko stałego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE. Z kolei w latach 2014-2017 był szefem sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC) NATO w Brunssum w Holandii. Zanim objął wysokie stanowisko w JFC Brunssum, był w 2014 r. dowódcą 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie; w tym czasie zasadnicza część korpusu została przeformowana w Centrum Operacji Lądowych. Generał dowodził też 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu (2011-14) oraz 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie (2008-10). Służył też w Sztabie Generalnym WP na stanowiskach szefa Zarządu Planowania Operacyjnego (2010-11) i zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego (2007-08). Generał ma na koncie także służbę na misjach zagranicznych. W Afganistanie był zastępcą dowódcy regionalnego ds. koalicyjnych (od października 2008 r.), a podczas I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (2003-04) kierował wydziałem planowania Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Pierwsze stanowiska służbowe (dowódcy plutonu, dowódcy kompanii i szefa sztabu batalionu) zajmował w 49 i 6 pułku zmechanizowanym. W 1997 r. został wyznaczony na stanowisko szefa sekcji operacyjnej – zastępcy szefa sztabu 12 Brygady Kawalerii Pancernej, a następnie na szefa sztabu tej brygady. W 1999 r. został szefem sztabu 6 Brygady Kawalerii Pancernej w Stargardzie, zaś w 2002 r. – szefem wydziału operacyjnego w dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Od 2004 r. kierował oddziałem szkolenia dowództw w zarządzie operacji lądowych Dowództwa Wojsk Lądowych.

Jest absolwentem "generalskich" studiów polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych USA w Carlisle Barracks w Pensylwanii (2007), a także Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (1997), zaawansowanego kursu oficerów wojsk pancernych Armii Stanów Zjednoczonych w Fort Knox w Kentucky (1995) oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1987).

PAP/Defence24

Reklama

Komentarze

    Reklama