Siły zbrojne

Premiera indyjskiego "Rosomaka" z wieżą bezzałogową od Kongsberga

Indyjski "Rosmak" TATA WhAP z wieża bezzałogową Kongsberg - fot. Tata Motors
Indyjski "Rosmak" TATA WhAP z wieża bezzałogową Kongsberg - fot. Tata Motors

Koncern TATA Motors zapowiedział premierę Opancerzonej Platformy Kołowej (Wheeled Armoured Platform  - WhAP) w układzie 8x8 podczas zbliżających się targów Defexpo 2014. Pojazd przypomina konfiguracją dobrze nam znany KTO Rosomak.

Indyjski "Rosomak" powstał we współpracy TATA Motors z państwowym centrum Vehicle Research & Development Establishment (VRDE) należącym do agencji DRDO zajmującej się badaniami i rozwojem technologii dla sił zbrojnych Indii. Pojazd zależnie do wersji ma masę 22-26 ton i dzięki jednostce napędowej o mocy 600 KM osiąga prędkość 100 km/h. Pojazd może się też poruszać w wodzie z pomocą otunelowanych pędników. 

Na tej platformie zastosowano wieżę bezzałogową Kongsberg MCT-30-R której uzbrojenie stanowi amerykańskie działko ATK 30mm Mk44 Bushmaster i karabin maszynowy FN Herstal M240 7.62mm. Dowódca będzie dysponować zdalnie sterownym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm. WhAP ma też być przystosowany do wykorzystania pocisków kierowanych Javelin produkcji amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. 

Prezentowany na Defexpo pojazd jest wspólną inicjatywą firm TATA Motors i Kongsberg, mającą zaprezentować możliwość integracji na podwoziu TATA bezzałogowej wieży z działkiem 30 mm. Propozycja ta jest przeznaczony przede wszystkim na rynek indyjski. 

Zgodnie z ostrożnymi szacunkami armia indyjska potrzebuje od 3 do 7 tysięcy różnego typu opancerzonych platform kołowych. Wiele z nich może zostać zbazowanych na pojeździe takim jak TATA WhAP i wyposażonych w wieże bezzałogowe Kongsberga.

Komentarze (6)

 1. Thomas

  Dziś wszystkie KTO sa podobne.Przewagą nad Rosomakiem jest bezzałogowa wież 30mm z tym samym działem Mk44 co Rosomak. Z taka wieżą HSW "walczy od dawna I jeszcze powalczy. Przewaga jest też ppk, którego Rosomak nie ma I pewnie mieć nie bedzie. W sumie podzwonne dla Rosomaka w Indiach.

  1. haz

   Już dawno w Łabędach zrobili taką bezzałogową wieżę tylko lobby ze stalowej woli szybko ją wykreśliło z pamięci polskich urzędników

 2. Thomas

  A pływać to to nie ma prawa

 3. RafalN

  silnik i główne opancerzenie z przodu, wieża na środku kadłuba hmmm ... ciekawe jak toto będzie pływać - jak kaczorek z kuperkiem do góry?

 4. pablo

  Może to lepiej zrobili, niz Bumar Andersa i coś tam jeszcze

 5. Zbigniew

  ...., dobre, rzeczywiście przypomina :) Przecież ma 8 kół!

 6. 123

  Mi to przypomina bardziej VBCI - szczególnie silnik ustawiony wzdłużnie - i dwa miejsca w kadłubie (kierowcy i zapewnie d-cy)

  1. piter

   SKOT jak nic:)