Reklama

Siły zbrojne

Premiera brytyjskiego wozu rozpoznawczego Scout SV

Fot. General Dynamics UK.
Fot. General Dynamics UK.

Koncern General Dynamics ujawnił prototyp nowego wozu rozpoznawczego Scout SV, który ma zostać w przyszłości wprowadzony na uzbrojenie British Army.

Przedprodukcyjny prototyp wozu Scout SV w wariancie transportera piechoty Protected Mobility Recce Support (PMRS) został zaprezentowany podczas wystawy DVD, organizowanej przez brytyjskie ministerstwo obrony. General Dynamics UK poinformował także, że wóz Scout SV w ujawnionej wersji przeszedł niedawno kolejny etap badań w ramach programu (Critical Design Review).

Zadaniem wozu Scout SV w wariancie PMRS będzie transport żołnierzy, biorących udział w działaniach rozpoznawczych. Według komunikatu General Dynamics wóz PMRS charakteryzować będzie wysoki poziom ochrony wnętrza, przy dobrej ruchliwości w trudnych warunkach terenowych. Pojazd będzie wyposażony między innymi w systemy zapewniające świadomość sytuacyjną, w tym czujniki akustyczne, systemy walki elektronicznej czy urządzenia ostrzegające o opromieniowaniu wiązką laserową.

Scout SV to program nowego wozu rozpoznawczego przeznaczonego dla British Army, który ma zastąpić pojazdy rodziny CVR(T)/Scimitar. W jego ramach przewiduje się wdrożenie między innymi bojowego wozu rozpoznawczego z wieżą z armatą kalibru 40 mm z amunicją teleskopową, transportera piechoty (PMRS) oraz wozu zabezpieczenia technicznego. Wozy rozpoznawcze Scout SV mają być wyposażone m.in. w łącza danych o przepustowości 20 Gb/s oraz systemy rozpoznawcze pozwalające także na wykrywanie i śledzenie statków powietrznych, w tym bezzałogowców. Pojazdy rodziny Scout SV są oparte na konstrukcji bojowego wozu piechoty ASCOD, użytkowanego w Austrii (jako Ulan) i w Hiszpanii (jako Pizzaro).

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Antro

    PL-01 Concept bez działa…?

  2. Scooby

    ee tam nasz BWP-1 lepszy.

Reklama