Reklama

Siły zbrojne

Premier o Leopardach w Żaganiu. „Korzyści obronne, społeczne i przemysłowe”

Premier Donald Tusk podczas wizyty w Żaganiu stwierdził, że pozyskanie czołgów Leopard 2A5 dla Wojska Polskiego przyniesie „korzyści obronne, społeczne i przemysłowe”.

Donald Tusk złożył wizytę w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, do której trafiły czołgi Leopard 2A5, pozyskane z nadwyżek Bundeswehry. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że zakup nowej partii czołgów Leopard 2 przyniesie korzyści zarówno dla polskich zdolności obronnych, jak i dla rynku pracy w regionie.

Ten kontrakt przyniesie korzyści obronne, społeczne i przemysłowe. To ponad 2, 5 tysiąca miejsc pracy w mieście i regionie do roku 2016, w tym 900 etatów już w najbliższym czasie

Donald Tusk o pozyskaniu Leopardów 2

Premier Tusk stwierdził, że pozyskanie nowej transzy Leopardów 2 w wydatny sposób zwiększy zdolność obronną Polski. Jednocześnie będzie się to wiązać z uruchomieniem do 2,5 tysięcy dodatkowych etatów do 2016 roku, w związku z rozwinięciem 34 Brygady Kawalerii Pancernej do której trafiają nowe czołgi. Wreszcie, pozyskanie Leopardów przyniosło według Donalda Tuska korzyści dla polskiego przemysłu obronnego, jeżeli wziąć pod uwagę planowaną modernizację czołgów starszej wersji Leopard 2A4.

Ten transfer to bardzo mocne wsparcie i wzmocnienie możliwości obronnych właśnie naszego kraju, choć o kontrakt zabiegały również inne państwa. Niezależnie od tego, że nie są to nowe czołgi, ich poziom to klasa światowa i gwarancja najwyższej jakości

Donald Tusk o pozyskaniu Leopardów 2 w kontekście zdolności obronnych

Żagańska 34 Brygada Kawalerii Pancernej otrzyma łącznie 119 czołgów Leopard 2, z czego 105 wozów w wersji Leopard 2A5 i 14 czołgów Leopard 2A4. Jednostka podlega 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, również stacjonującej w Żaganiu. W skład dywizji wchodzi także 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, wyposażona w czołgi Leopard 2A4. Dostawy nowej partii Leopardów zakończą się w 2015 roku.

Reklama

Komentarze (27)

 1. Takipanzer

  Czekamy na trzecią brygadę w Wesołej.

 2. MILITARYSTA

  Ludzie, lokalizacja nowych Leopardów-2A5 jest optymalna: - blisko 10BKPanc ze Świętoszowa (circa 20km) - ośrodek szkoleniowy "Leopard" w Świętoszowie - centrum silnikowe i po części remontowe w Poznaniu - Leopard-2A4 z 10BKPanc idą do modernizacji partiami - w tym czasie czołgiści z 10 mają wozy z 34. w ten sposób mimo że rocznie po 30-40 wozów "ubywa" z 10BKPAnc to dalej zostaje jako związek. A co do strategii - konflikty nie wybuchają w kwadrans. Przed 2008 rokiem Rosjanie podkręcali sobie 58A przez pół roku ćwiczeń, przed Krymem - znów - ćwiczenia trwały od listopada-grudnia. Przy obecnych środkach obserwacji nie da się dokonać zaskakującego ataku. Dlatego w razie wzrostu napięcia i 10 i 34 (które będą związkami wysokiej gotowości) przerzuci się na wschód.

 3. jaan

  Przeczytałem na Rosyjskim serwisie analizę dotyczącą logistyki czołgów koleją. 1. Abrams ma szerokość 3,65 m. Nie nadaje się do transportu kolejowego w Europie. Jest za szeroki. Nie można zdemontować bocznych osłon. Innymi słowy na terenie Polski muszą być siły pancerne zdolne do konfrontacji z Rosją. Jeżeli tych sił nie będzie to transport Abramsów będzie trwał tygodniami Tak to widzą na tym portalu.

 4. NOVY

  Oczywiście że korzyści. Kto nie rozumie ten już nie zrozumie, bo nie zrozumie. Trochę to skomplikowane jak dla absolwentów szkoły powszechnej. Nie warto nadwyrężać głowy chłopaki.

 5. NOVY

  Trzeba być nadzwyczajnym idiotą aby wypisywać takie komentarze. Znaleziony u dziadka stary zardzewiały nóż je st i tak lepszy niż świeżo wystrugany i zaostrzony kijek z wierzby od sąsiada. To taka aluzja dla idiotów. Przyznaję trochę to przerasta możliwości intelektualne co niektórych.

 6. zorro

  to samo co na EUROWIZJI kobieta z brodą ... czyli FACET BEZ JAJ ... przy achach i ochach sowiecko- szwabskiego klakierstwa ...

  1. ruski agent

   jankesko-szwabskiego

 7. pacodegen

  Szkoda to komentować, facet plecie bzdury, na dodatek dokupili 14 szt. wersji A4, stare badziewie. Czym sie tu szczycić? Że Niemcy pozbyli się za niezłe pieniądze szmelcu, że to my będziemy w czołgach bronić granic NATO, w tym niemieckiej? Im o to chodzi, a nam o co? Rząd jak widać robi wszystko, by Polska stała się złomowiskiem Niemiec, brawo!

  1. MILITARYSTA

   Kolejny "geniusz" który pisze o czyms o czym nie ma pojęcia.

 8. MILITARYSTA

  Nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia. Dokumentacja Leonów jest w kraju, cytuje "polska strona w dalszym ciągu nie ma uprawnień do dokumentacji czołgów, przez co w pełni uzależniona jest od części i i zespołów dostarczanych dostarczanych przez niemieckich producentów (nie ma możliwości wykorzystywania polskich zamienników)". Powtórzę się: Ach te wredne Teutony, dali nam za darmo praktycznie kompletną brygadę pancerną w 2002 roku, ale nie - to dalej za mało - powinni jeszcze dać nam za darmo dokumentację technologiczną żeby można było używać własnych a nie niemieckich części. :lol: ja nie wiem czy się śmiać czy płakać tutaj - do darmowej brygady, darmowych części z magazynów BW przez dekadę, mieli za darmo dorzucić jeszcze to? Tak samo Leop-2A5 cena dla nas jak za cała brygadę znów jest bardzo preferencyjna. Nie mamy lepszych kamer termowizyjnych niż to co jest w Leo-2A5 (Ophelios-P d-cy) natomiast wymiana WBG-X jest skomplikowana. Nie mamy elementów pancerza do wymiany na Leonach, etc. W zasadzie rodzime może być tylko to co zaproponowano w wymaganiach w ramach pakietów. Czyli może kamera cofania, może Obra, może ZSMU i niewiele więcej. Bo nasz przemysł nie ma co zaoferować tak naprawdę. Nawet porządnej amunicji 120mm od dekady nie potrafią wypuścić (ćwiczebna)

 9. Podlasiak

  Tylko dlaczego wszystko na tereny Polski Zachodniej ? Czyżby Niemcy za pieniądze polskiego Podatnika budowali sobie BUFOR obronny ? Może od razu oddajcie Podlasie i Lubelszczyznę Łukaszence/Putinowi ...

  1. al

   W przypadku wojny, dywizja potrzebuje czasu oraz miejsca na rozwiniecie się ugrupowanie bojowe.

  2. Strateg

   Prawda. Też jestem z Podlasia i wiem że tu wojska brak. W razie ataku ze wschodu Podlasie jest zupełnie bezbronne jak wschodnia Ukraina. Ludzie z Podlasia i Lubelszczyzny też płacą podatki i chcą aby wrazie wojny ktoś ich obronił. Widać jednak że planiści i inni którzy decydują o naszym wojsku mają wschód Polski w nosie, a ewentualna linia obrony będzie na Wiśle.

  3. wojak

   Iskandery za blisko :/ mogło by się okazać że nie było by czym z bazy wyjechać

 10. sorb

  Tak jak myślałem i pisałem wczesniej - ściągneli szybko kilkanascie sztuk, aby premier mógł przed wyborami powiedzieć "kilka słów" na ich tle o bzpiecznej Polsce. Szkoda ,że nie wspomniał na ile przez 7 lat okroił budżet MON. Czy z tymi cięciami Polska też jest bezpieczniejsza jak z nowymi Leo??

 11. olo

  Jak narazie przemysł zbytnio nie zyskuje. Nie zakupiono ani nie otrzymano dokumentacji technicznej. Brak jest jasnych decyzji polityycznych co do pełnego transferu technologii modernizacyjnych. Skończy się tym, że w jakimś zakładzie niemiecki sprzęt bedą przykręcać nasi pracownicy przy nadzorze niemieckiego inżyniera. Konieczna jest współprodukcja wyposarzenia do Leopardów i oczywiście zastąpienie wielu elementó naszymi rozwiązaniami /o dziwo w wielu aspektach lepszymi jak np. kamery termowizyjne/. Karabiny maszynowe na stanowiskach bezprzewodowych, systemy gaśnicze, elementy opancerzenia zwłaszcza aktywnego, automat ładowania, pocisk rakietowy do armaty /współopracować z Ukrainą/ to są obszary gdzie mamy przewagę. Cały Holding obronny powinien przedstawić jeden spójny projekt modernizacyjny w wykorzystaniem obydwu wrsji niemieckich a może też elementów z Turcji. Taki projekt byłby ważnym doświadczeniem pod przyszłe opracowanie nowego własnego czołgu czy jak to dzić wskazują wozu wsparcia. Tak robią wszystkie normalne liczące się kraje /Hiszpania, Turcja, Korea Południowa/.

 12. Jack Bauer

  A najzabawniejsze jest to, że w zawodach plutonów panc, zmech, zmot i aeromobilnych ostatnio w Poznaniu najlepsi wśród czołgistów byli żołnierze z Żurawicy i Braniewa, czyli ci którzy używają ciągle T-72.

  1. z prawej flanki

   moźe to i w jakiś sposób zabawne ,bo to jednak tylko ćwiczenia ; w warunkach wspólczesnego pola walki ich zalogom za to wcale nie byloby do śmiechu... Bo juź nie ma nic zabawnego w tym ,źe uźytkuja niestety staroźytna platforme o ruchliwości stuletniego slonia ze stara armata w kiepskiej stabilizacji i cienka skórka zasadniczego pancerza.

 13. EDWARD

  No Tak ... A co nato wybitny znawca szef Sejmowej Kosmisji Obrony "Leonard" Niesiołowski ....

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   zasiegnal fachowej porady u niedawnego ministra obrony - Pana psychiatry...

 14. ppj

  A tak konkretnie, z czego się bierze liczba 2,5 tysiąca etatów? Czyżby te "cuda techniki" były takimi samymi cudakami jak Premier, że trzeba je będzie ciągle remontować? W przypadku Premiera, to już tylko została utylizacja.

 15. dddd

  Byłem kiedyś z Żaganiu na poligonie za czasów wojska....i stwierdzić można było że polskie wojsko to szmelc i nic więcej...teraz jak bym zobaczył tam takie leopardy to bym już nic nie powiedział bo to już lepszej klasy maszyny ;))

  1. pacodegen

   co pleciesz, nie masz pojęcia co piszesz!

 16. Podlasiak

  Tylko dlaczego wszystko na tereny Polski Zachodniej ? Czyżby Niemcy za pieniądze polskiego Podatnika budowali sobie BUFOR obronny ? Może od razu oddajcie Podlasie i Lubelszczyznę Łukaszence/Putinowi ...

  1. m

   Popieram, oddajmy

 17. wurth

  Jakie będą korzyści przemysłowe płynące z modernizacji 14 szt Leopardów 2A4 ?

 18. wurth

  Jakie będą korzyści przemysłowe płynące z modernizacji 14 szt Leopardów 2A4 ?

 19. Guma

  korzyści przemysłowe ... -chyba dla niemieckich koncernów ... -żałosny lans "niszczyciela" polskiej armii

  1. Rocco

   zgadzam się w 1000 %

 20. sorbi

  Przedwyborcza AGIT Kiełbasa. Panie premierze ,czy cięcia budżetu MON za pana "panowania" też wpłynęły pozytywnie na „korzyści obronne, społeczne i przemysłowe”.???? Rzekłbym: "wstydź się destruktorze armii i Polski", ale wiem, że ten rodzaj emocji jest panu zupełnie obcy.

  1. gonzo

   Jeszcze grudniu 2013 ściął z budżetu MON 3 mld PLN.

 21. wasyl

  co za dureń

 22. Ja

  Ten "kontrakt" i te slowa sa kolejnym przykladem faktu, ze jestesmy republika bananowa.

 23. NAVY

  ....taaaaa,nie ma to jak czas przedwyborczy :)

 24. g77

  Nie mogę doczekać się chwili kiedy nasz "ukochany" płemieł znowu zajmie się myciem elewacji.

 25. z prawej flanki

  nasz Pan premier przez najbliźszy tydzień bedzie sie musial chyba rozdwoić a najlepiej roztroić ,aby z a p e w n e pokazać sie jeszcze w bazie Krzesiny ,potem u przeciwlotników a na koniec wśród marynarzy na trzydziestoletnich okretach. W kilka dni uzyskać moźe przeto duźa szanse ,aby spedzić w jednostkach WP wiecej czasu ,aniźeli przez caly okres swego wcześniejszego premierowania kiedy zapewnial iź Polska jest tak bezpieczna jak nigdy dotad i nie ma potrzeby wychylać sie poza ramy jego sztandarowego hasla ; "tu i teraz".

Reklama