Reklama

Siły zbrojne

Premier i szef MON na wa Wigilii u specjalsów

Fot. Flickr MON
Fot. Flickr MON

Naszym zobowiązaniem jest to, aby armia polska była coraz lepiej uzbrojona, wyszkolona, wyćwiczona - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowego spotkania wigilijnego z żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych w Krakowie.

Premier, podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie dowództwa komponentu w Krakowie, dziękował zarówno im, jak i ich rodzinom. Zwracał uwagę na ofiarną służbę i poświęcenie żołnierzy, pełnioną w różnych miejscach, na misjach. Morawiecki - wszystkim tym, rozsianym po świecie - życzył spokojnych, radosnych świąt. Zacytował gen. Stanisława Maczka, który mawiał, że "żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale gdy przychodzi mu ginąć to ginie za Polskę".

"I rzeczywiście nasi żołnierze mają tego świadomość, że we wszystkich miejscach na całym świecie, gdziekolwiek są, pracują dla kraju, walczą dla kraju, jeśli trzeba to oddają życie również dla naszej ojczyzny" - dodał premier.

Naszym zobowiązaniem jest to, aby armia polska była coraz lepiej uzbrojona, wyszkolona, wyćwiczona, żeby nie trzeba było umierać, żeby można było walczyć w profesjonalny sposób, z najlepszym sprzętem o bezpieczeństwo naszej ojczyzny

Mateusz Morawiecki, premier RP

 Podziękował wszystkim jednostkom specjalnym, do których należą: GROM, Formoza, Agat, Nil, Siódma Eskadra, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, oraz - jak dodał - wszystkim tym, którzy walczą i ćwiczą po to, aby "zabezpieczać nasze granice i wschodnią flankę NATO". "Jesteście nie tylko nieodzownym ogniwem naszego systemu bezpieczeństwa, ale (...) jesteśmy na pewno w awangardzie wojsk specjalnych NATO. To, że nasza sprawność jest przedmiotem zazdrości niejednego kraju Paktu Północnoatlantyckiego jest waszą ogromną zasługą" - zaznaczył szef rządu. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że kończący się rok był szczególny - był on rokiem 70. rocznicy powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego, 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej.

Jak wskazał, rok ten był również "bardzo ważny dla komponentu wojsk specjalnych". "To w tym roku przeszliście państwo - jako dowództwo - certyfikację. Już od 1 stycznia rozpoczniecie swój dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO" - podkreślił Błaszczak. W ocenie ministra, żołnierze udowodnili "swoje wysokie umiejętności, wyszkolenie, swoją gotowość".

image
Fot. Flickr MON

Dziękował premierowi, że w budżecie są pieniądze na rozwój kompetencji i rozwój zdolności Wojska Polskiego. Szef MON przypomniał, że na rozwój wojska i obronności wydajemy dwa proc. naszego PKB, które rośnie z roku na rok. "To też jest sukces rządu, na którego czele stoi pan premier Mateusz Morawiecki" - oświadczył szef MON. "Wzmacniamy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, które jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt" - podkreślił minister.

image
Zastępca Dowódcy COLąd-DKL gen. bryg. Ryszard Pietras (z lewej) i minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak / Fot. Flickr MON

 Zaznaczył, że certyfikacja, którą zdobyły wojska specjalne jest dowodem, że żołnierze Wojska Polskiego są świetnie przygotowani, żeby dbać o bezpieczeństwo ojczyzny. Przyznał, że w czasie rozmów z dowódcami i ministrami, dowódcami sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego słyszy "najlepsze opinie na temat profesjonalizmu żołnierzy Wojska Polskiego i ich zaangażowania". Na zakończenie uroczystości wspólnie odmówiono modlitwę; premier i szef MON połamali się opłatkiem ze zgromadzonymi żołnierzami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama