Reklama

Siły zbrojne

Predatory na Łotwie. Będą współdziałać z A-10

Fot. Master Sgt. Dale Hanson/Air National Guard
Fot. Master Sgt. Dale Hanson/Air National Guard

Amerykańskie siły powietrzne rozmieściły na Łotwie po raz pierwszy w historii dwa bezzałogowe statki powietrzne klasy MALE typu MQ-1 Predator. Planowane jest między innymi przeprowadzenie ćwiczeń z ich udziałem, w których wezmą udział również szturmowce A-10 Thunderbolt II.

Na Łotwie rozmieszczono dwa bezzałogowce typu Predator oraz około 70 osób personelu ze 147. Skrzydła Rozpoznawczego Gwardii Narodowej stanu Teksas. Podjęte działania mają na celu sprawdzenie zdolności do rozmieszczenia jednostek poza stałymi bazami w USA, jak również współdziałanie z sojusznikami.

W ramach ćwiczenia zostaną również przeprowadzone szkolenia dla oficerów wywiadu z Polski i krajów bałtyckich. Jednocześnie rozlokowanie bsl MQ-1 pozwoli na zaznajomienie łotewskich żołnierzy z zasadami działania bezzałogowców średniego pułapu i dużej długotrwałości lotu.

Wreszcie, Amerykanie planują przeprowadzenie ćwiczenia dla kontrolerów wsparcia powietrznego z udziałem szturmowców A-10 Thunderbolt II, w ramach którego bezzałogowce Predator będą przekazywać informacje dla sił naziemnych. Rozmieszczenie dronów tego typu – po raz pierwszy w historii – jest elementem wsparcia dla Starego Kontynentu w ramach European Reassurance Initiative.

Bezzałogowce Predator mogą prowadzić działania przez okres do 24 godzin, na pułapie do 7620 metrów, z prędkością przelotową ok. 135 km/h, maksymalną ok. 215 km/h. Są wyposażone między innymi w czujniki podczerwieni, kamery światła dziennego i wskaźniki laserowe. Mogą przenosić uzbrojenie – dwa ppk AGM-114 Hellfire. Były powszechnie używane bojowo, między innymi w Iraku i Afganistanie. Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały, że wycofanie MQ-1 z działań operacyjnych planowane jest pod koniec 2018 roku.

Czytaj więcej: Predatory za trzy lata mają przejść do rezerwy

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.