Reklama

Siły zbrojne

Ppłk Supiński: Przychodzą do nas byli żołnierze, którzy chcą wrócić do wojska powstającego w ich mieście [SKANER DEFENCE24]

batalion piechoty lekkiej, Ełk, Supiński
Autor. Robert Suchy/Defence24.pl

Gościem programu Skaner Defence24.pl jest ppłk Paweł Supiński, dowódca nowo utworzonego 44. batalionu lekkiej piechoty OT w Ełku, który będzie specjalizował się w rozpoznaniu oraz działaniach m.in. w środowisku miejskim oraz wodnym.

Reklama

Batalion w Ełku tworzony jest w ramach 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tematem rozmowy były zarówno wyzwania związane z tworzeniem jednostki od "zera", jak i plany związane ze szkoleniami instruktorów i żołnierzy jednostki. Moją oni się szkolić wraz z m.in. brytyjską kompanią rozpoznania działająca w ramach Batalionowej Grupy Bojowej eFP (ang. enhanced Forward Presence) NATO. Jak wspomniał ppłk Supiński jednym z głównych zadań i wyzwań dla batalionu jest działanie na wschodniej flance NATO. Jednostka, choć jej stan osobowy jest ukompletowany dopiero w połowie, bierze już udział w działaniach na wschodniej granicy Polski, współpracując z funkcjonariuszami Straży Granicznej. W trakcie rozmowy został poruszony również temat pozyskiwania kandydatów do służby wojskowej. Ppłk Supiński zwrócił uwagę na znaczenie działania Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, które pełni ważną rolę "kuźni kadr" dla jednostki. Do batalionu tez zgłaszają się byli żołnierze, mieszkający w Ełku, którzy chcą wrócić do służby wojskowej w swoim rodzinnym mieście.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. BatNaBaranów

  Liczebność wojska za PIS wzrosła o 60% wy oczywiście będziecie trollować bo za to wam płacą, ale od prawdy się nie ucieknie.

 2. .20203.

  A chętni walą drzwiami i oknami , do WOT , AR do zawodowej .Po prostu samo pasmo sukcesów pod światłym przewodnictwem .

 3. Ma_XX

  Las Palmas, Las Vegas i Las Bemowo Piskie - dziękuję, wystarczy mi już na całe życie

 4. Filemon19

  Jak to teraz mówią Co WOT to generał Kukuła 3 gwiazdki ale żadnej brygady nie poprowadził Żenada

Reklama