Reklama

Siły zbrojne

Pożar na amerykańskim okręcie desantowym

Okręt LHD 6 w 2018 roku. Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Nancy C. diBenedetto/US Navy
Okręt LHD 6 w 2018 roku. Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Nancy C. diBenedetto/US Navy

Na amerykańskim okręcie desantowym USS Bonhomme Richard doszło do pożaru. W akcji ratunkowej uczestniczą członkowie załogi oraz wojskowe i cywilne jednostki straży pożarnej.

Amerykańska marynarka poinformowała, że na pokładzie okrętu desantowego USS Bonhomme Richard (LHD 6) pozostającego w bazie w San Diego doszło do pożaru. W akcji ratowniczej uczestniczą członkowie załogi oraz jednostki wojskowej i cywilnej straży pożarnej. Według dostępnych informacji rannych jest co najmniej kilku marynarzy.

USS Bonhomme Richard to śmigłowcowiec desantowy-dok typu Wasp, służący w US Navy od końca lat 90. ubiegłego wieku. Okręt ma wyporność ponad 41 tys. ton. Jednostka może przenosić m.in. poduszkowce desantowe, a z jej pokładu mogą operować śmigłowce, zmiennopłaty MV-22 Osprey i myśliwce AV-8B Harrier, podczas trwającego od 2018 roku pobytu w San Diego ma zostać dostosowany do przenoszenia nowych myśliwców F-35B.

Wcześniej, od 2012 do 2018 roku okręt był rozmieszczony w Japonii, gdzie brał udział w ćwiczeniach z sojusznikami, a także w operacjach ratowniczych, w tym po katastrofie południowokoreańskiego promu MV Sewol w 2014 roku. 

Reklama

Komentarze (14)

 1. Ok bajdur

  Był w remoncie, czyli bez komponetu lotniczego, paliwa, amunicji. Na oceanie, to jednostki już by nie było. W mojej ocenie ujawniono poważne wady konstrukcji. Wielka Brytania przetestowała czym jest pożar jednostki po za portem a USA dopiero czekają. Swoją drogą norweska fregata także nie okazała się cudem...

  1. Davien

   A to ciekawe bo akurat paliwo na okrecie było, jakies, 3,2 mln. litrów.

 2. bender

  Ciekawość jest oznaką inteligencji, a poprawne wnioskowanie jej cechą.

 3. a fuj...

  Ciekawość to pierwszy stopień do piekła...mądralo. A że nie potrafisz kojarzyć faktów. To już nie moja wina.

 4. a fuj...

  Ciekawość to pierwszy stopień do piekła...mądralo. A że nie potrafisz kojarzyć faktów. To już nie moja wina.

 5. CO TO JEST?

  A CZY ON MA NAPĘD JĄDROWY? BO CHYBA NIE NA WĘGIEL - POLSKI??? DLACZEGO NIGDZIE NIE MA ŹRÓDŁA ENERGII PODANEGO NA NECIE?? NA ROPĘ?? JEST?? 40 000 TON??

  1. bender

   Świat jest pełen świrów. Two General Electric LM2500 geared gas turbines, two shafts. Znalezienie tego zajmuje 3 kliki.

 6. bender

  Ciekawi mnie jakim wnioskowaniem połączyłeś/aś zieloną kartę i obłudę? Może chciałeś/aś powiedzieć coś zupełnie innego, ale nie wyszło? Ach ten Bienowski (taki poemat J. Słowackiego).

 7. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Odmaluje się u będzie nówka nie śmigana za 2 lata będziemy mieć taki podarowany od wuja Sama

 8. JW

  A ciekawe co powiedzą Ci wspaniali komentatorzy nabijający się z nieszczęścia Rosjan podczas remontu Kuźniecowa?. Davienku - nie śmiej się "dziadku" z czyjegoś wypadku. Popatrz - i Ciebie - dopadło !!!!!!!!!.

  1. bender

   Bez przesady. Jak wymontują śruby, zatopią jedyny dok i wybiją dziurę w burcie flagowego lotniskowca to będzie blisko. No i ofiar śmiertelnych brakuje.

  2. Uderz w stol a nozyce sie odezwa ;).

   Uderz w stol a nozyce sie odezwa ;). Wiedzialem ze tu przyjdziesz bronic slusznej sprawy. No ale wiadomo, zielona karta zoboiwiazuje. Zapewne gdyby ten pozar dotyczyl rosyjskiego okretu, to pewnie bylbys jednym z najbardziej aktywnych uczestnikow "dyskusji". Jak widac Davien, GB, Eania i reszta czekaja na wytyczne, ale siedza cicho az sprawa ucichnie.

  3. JW

   Panie Bender - z całym szacunkiem. Efekty pożaru porównaj jak się on skończy. A końca nie widać. Porównaj akcje gaśnicze i czas trwania pożaru na obu okrętach. Porównaj także udział wojska i likwidację zagrożeń związanych z koronawirusem i efekty działania struktur państwowych Rosji i USA - w obu tych przypadkach /pożary i koronawirus/. Nie chcę już pana dobijać tym , że kwestionował Pan rosyjskie możliwości budowy broni hipersonicznej. To niemożliwe - twierdziłeś - śladem Daviena - taki zacofany kraj - onuce i wychodki na dworze. Hi, hi, hi.!!!!

 9. WS

  Niech się cały spali. Taka wspaniała, wielka, nieomylna Ameryka, a u nich ostatnio pożar za pożarem, wypadki różne.

  1. Mieciu

   Jaki zazdrosny hahaha

 10. RUDY

  Myślę, że to wszystko wymysły rosyjskich troli. Na amerykańskich statkach nie może być pożarów a priori!

 11. sża

  Bardziej pasująca nazwa dla tego okrętu to Lotniskowiec Desantowy. Według najnowszych informacji gaszenie pożaru może potrwać kilka dni. Jeżeli okaże się to prawdą, to okręt raczej nie będzie się już nadawał do remontu, a to by oznaczało poważną stratę dla US NAVY. I było się śmiać z Kuźniecowa?

  1. Polak

   A Davien na to -niemożliwe !

  2. Daniel J.

   Spokojnie, nasz MON kupi i na kolejne wybory sprzeda ludziom jako kupna nówka sztuka nieśmigana, że admirał do kościoła tylko pływał, a amerykaniec płakał jak sprzedawał. ;-)

  3. bender

   Było. Historia z zatopieniem jedynego doku po tym, jak wymontowano śruby tworzy epopeję Kuzniecowa cudownie niepowtarzalną. Poza tym USA mają 8 Waspów, kilka okrętów klasy America, 10 Nimitzów, 2 Fordy i 3 kolejne w budowie.

 12. www

  Żeby nie było, że to desantowy, to wielki okręt z pasem startowym dla śmigłowców, czyli USA Rosja w pożarach 1:1

  1. Matnet

   Może i remis ale ze wskazaniem. W USA takich okrętów mnoga, w Rosji był tylko jeden

  2. Michnik

   To zmartwię Cię licząc procentowo. Roja spalonych lotniskowców 100%, USA około 1%.

  3. sża

   Tylko tylko, że potęga USA opiera się na lotniskowcach, a Rosja to mocarstwo lądowe i lotniskowce są im średnio potrzebne.

 13. bob budowniczy

  czyli lotniskowic , po remoncie?

 14. Bosmanz Pucka

  Prawie jal ORZEŁ

Reklama