Reklama

Siły zbrojne

Powstała pierwsza eskadra złożona ze śmigłowców załogowych i bezzałogowych

W Coronado powołano pierwszą eskadrę lotnictwa morskiego, w której wspólnie działają bezzałogowe i załogowe śmigłowce – fot. US Navy
W Coronado powołano pierwszą eskadrę lotnictwa morskiego, w której wspólnie działają bezzałogowe i załogowe śmigłowce – fot. US Navy

Siły morskie Stanów Zjednoczonych ogłosiły powołanie w bazie morskiej Naval Air Station North Island w Coronado w Kalifornii pierwszej eskadry lotniczej, wyposażonej zarówno w śmigłowce załogowe jak i bezzałogowe.W rzeczywistości nastąpiła reaktywacja jednostki, którą rozwiązano w 1992 r. – 35 eskadry uderzeniowej śmigłowców morskich HSL-35 (Helicopter Maritime Strike Squadron 35), której piloci określani byli jako „Magicy” (Magicians”). Dowódca morskich sił lotniczych wiceadmirał David H. Buss zaznaczył w czasie uroczystości, że „eskadra HSL-35 wyznacza przyszłość lotnictwa morskiego”.

Czytaj też: US Navy kupiła osiem nowych dronów MQ-8C Fire Scout

Eskadra ma się składać z ośmiu śmigłowców załogowych i dziesięciu pionowzlotów bezzałogowych Fire Scout MQ-8B, które mają być w przyszłości uzbrojone. Zadaniem jednostki będzie zabezpieczyć działanie nowych okrętów do działań przybrzeżnych LCS (littoral combat ships), które będą operowały na Pacyfiku.

Obecnie większość dronów powietrznych sił morskich jest obsługiwana przez obsady zakontraktowane i tylko nadzór nad nimi realizuje personel wojskowy. W tym przypadku wykorzystanie bezzałogowych śmigłowców Fire Scout będzie nadzorował jedynie personel wojskowy, który przejdzie w tym celu kilkumiesięczne szkolenie. Podobnie zorganizowane eskadry są tworzone również w siłach powietrznych i wojskach lądowych USA.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama