Siły zbrojne

Powstaje rosyjska baza lotnicza 50km od granicy z Łotwą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosja buduje dużą bazę dla śmigłowców bojowych w rejonie Pskowa, zaledwie 50km od granicy z Łotwą. Już obecnie stacjonuje tam 20 maszyn szturmowych - alarmują łotewskie media.   

O budowie jednej z największych w Zachodnim Okręgu Wojskowym baz przeznaczonych dla śmigłowców bojowych i transportowych rosyjskich sił zbrojnych informowała łotewska telewizja TV3. Baza znajduje się w miejscowości Ostrow, około 55 km na południe od Pskowa. Obecnie stacjonuje tam już około 20 śmigłowców, w tym najnowsze maszyny szturmowe Mi-28.

Rozbudowa tej instalacji wojskowej budzi zrozumiałe zaniepokojenie Łotwy. System obrony powietrznej tego kraju nie jest w stanie wykryć nisko poruszających się śmigłowców, a odległość bazy od granic państwa w zasadzie uniemożliwia reakcję na zagrożenie z tej strony ze stosownym wyprzedzeniem. Maszyny startujące z Ostrowa są w stanie dotrzeć do stolicy kraju, Rygi, w około godzinę. Najbliższe łotewskie miasto jest w zasięgu kilkunastominutowego lotu. Niewiele dalej mają rosyjskie maszyny do terytorium Estonii. 

Działa tu również pewien dodatkowy efekt propagandowy. Jak zauważają łotewskie media, wartość obecnie stacjonujących w Ostrowie śmigłowców znacząco przekracza kilkuletni budżet ministerstwa obrony tego kraju.

Komentarze (9)

 1. Silbermond

  Sprzedac Lotyszom Gromy ....Czas na dzialania promocyjne.

 2. ito

  Efekt propagandowy- o to chodzi. Gdyby mieli zamiar uderzyć nie potrzebują do tego celu stałej bazy. Gdyby chcieli posłać desant z tych baz, które mają prawdopodobnie ruscy wojacy wysiedliby ze swoich wiertaliotów w Rydze zanim ktoś by się połapał, ze śmigłowce opuściły miejsce stałego bazowania. Baza blisko wroga- w razie wojny bardzo narażona, za to w czasie pokoju niesłychanie wkurzająca.

 3. były szwej

  niech się putin wykosztuje. Szkoda normalnych Rosjan tylko. A jakieś rakiety i system wykrywania Łotwa pewnie wykombinuje.

  1. ming 02.04.2014

   Niedługo bedziesz miał większe podatki, bo będziesz utrzyzmywał obce wojska stacjonujące w Polsce. O putina to się nie martw. Juz po 5 lat ludzie czekaja do lekarza, w Rosji tego nie ma!.

 4. a-i

  Ojtam, ojtam, nie budują tylko co najwyżej reaktywują i modernizują. Duża baza lotnicza Ostrów-5 – pas długości 3,5 km - istnieje od dziesięcioleci. Ciekawe, że jak jeszcze 10 lat temu stały tam Su-24, Tu-22M3 czy Tu-142 to jakoś nikomu takie sąsiedztwo nie przeszkadzało.

 5. mw

  Niech kupią od nas Poprady i radary Soła. Na śmigłowce wystarczy.

  1. rr

   do tego dodałbym jeszcze jakiś MLRS, żeby trochę bazę zrekultywować;)

  2. MB

   Nie wiem czy Soła w tym wypadku to dobry wybór, śmigłowce wykrywa z odległości 8 kilometrów. Tak więc aby Soła była skuteczna trzeba mieć inny radar (z tekstu wynika, że Ryga nim nie dysponuje), a tak naprawdę odpowiedni system ostrzegania. Problem w tym, że Łotysze mieli sporo czasu na takie zakupy, widać niewiele zrobili.

 6. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

  to jest wlaśnie ten maly problem zwiazany z bezpieczeństwem Baltów i gwarancjami udzielonymi im przez NATO ; zajecie ich krajów przez wojska agresora wyprzedzi sama o niej informacje. Potem brukselskim eurokratom nie pozostanie juź nic innego - jak tylko spokojnie zastanowić sie nad forma "stanowczego protestu" w ich obronie...

  1. Maczer

   To już jest NATO. W Rosj beton musiał by bardzo stężeć aby zacząć taką zadymę.

  2. RMW

   Coś mi się zdaje ,że budowa tej bazy niema za zadanie straszyć Łotwe i Estonie jest to kolejny etap starannie przemyślanego planu Putina .Czy ktoś powstrzyma tego szaleńca czy Europa oślepła.Co warte są wszystkie te sojusze,przecież on powinni dostać już szczodrą ręką jak największą ilość nowoczesnych środków walki powietrznej ,żeby zwalić jak najwięcej tego badziewa.Wtedy my będziemy mieli niej do robdtyu

 7. Scrapp

  No to ruscy sami się głupotą wykazują, budując bazę będącą w zasięgu rażenie zwykłej artylerii lufowej. A gdyby Łotwę wyposażyć w artylerię rakietową klasy MLRS, to ruskim byłaby potrzebna dobra obrona przeciwrakietowa w razie czego.

 8. Wojtekus

  Moze powinni kupic rakiety z zasiegiem 100-150 km? Oszczedzajac na SP oraz na silach pancernych powinni sie na czyms skoncentrowac.

 9. AD

  A ile baz ma US Army na świecie, a tu Rosja buduję u siebie i wielki krzyk- hipokryzja