Siły zbrojne

Powrót po latach. Polskie błękitne hełmy jadą do Libanu

Fot. MON
Fot. MON

Dziś miał miejsce ostatni etap certyfikacji żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej, którzy w ramach misji pokojowej ONZ udadzą się do Libanu.

W ramach kontyngentu, wystawianego przez 12. Brygadę Zmechanizowaną, na przełomie października i listopada do Libanu wyruszy 250 żołnierzy w błękitnych hełmach, towarzyszyć im będą transportery KTO Rosomak oraz pojazdy HMMWV. Polscy żołnierze powrócą do Libanu po 10 latach - Polski Kontyngent Wojskowy był częścią misji pokojowej ONZ UNIFIL w Libanie w latach 1992-2009.

image
Grafika: MON

W uroczystości wręczenia certyfikatu dla I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban, mającej miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, wziął udział szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister obserwował pokaz dynamiczny i prezentację wyposażenia żołnierzy, którzy wyruszą na misję, a następnie wręczył certyfikat dowódcy PKW UNIFIL płk. Pawłowi Bednarzowi.

Przemawiając do żołnierzy kontyngentu minister obrony stwierdził, że "dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym". "80 lat temu ministrowie spraw zagranicznych naszych sąsiednich państw, a więc Ribbentrop i Mołotow podpisali pakt, na podstawie którego Niemcy i Rosja we wrześniu 1939 r. dokonały czwartego rozbioru Polski" - powiedział.

"Naszym zadaniem dziś jest niedopuszczenie do tego, żeby kiedykolwiek w przyszłości powtórzyły się podobne zdarzenia. W związku z tym, wojsko polskie musi być liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i musi być aktywne, przede wszystkim w ramach NATO, w relacjach dwustronnych z USA (...) i musi być aktywne w innych misjach" - podkreślił Błaszczak. W tym kontekście wymienił "inne misje, w tym misje pokojowe ONZ". Dodał też, że "udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski" - ocenił. Przypomniał, że 10 lat temu wycofano Wojsko Polskie z misji pokojowych. "To był błąd. Dziś ten błąd niwelujemy przez to, że bierzemy udział w misji stabilizacyjnej, w misji pokojowej, w misji, której zadaniem jest niesienie obrony, ochrony i wspieranie ludności cywilnej Libanu".

image
Fot. MON

MON podaje, że głównymi zadaniami, jakie wykonywać będą żołnierze kontyngentu, będą ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia oraz wsparcie rządu Libanu w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.