Reklama

Siły zbrojne

Powrót po latach. Polskie błękitne hełmy jadą do Libanu

Fot. MON
Fot. MON

Dziś miał miejsce ostatni etap certyfikacji żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej, którzy w ramach misji pokojowej ONZ udadzą się do Libanu.

W ramach kontyngentu, wystawianego przez 12. Brygadę Zmechanizowaną, na przełomie października i listopada do Libanu wyruszy 250 żołnierzy w błękitnych hełmach, towarzyszyć im będą transportery KTO Rosomak oraz pojazdy HMMWV. Polscy żołnierze powrócą do Libanu po 10 latach - Polski Kontyngent Wojskowy był częścią misji pokojowej ONZ UNIFIL w Libanie w latach 1992-2009.

image
Grafika: MON

W uroczystości wręczenia certyfikatu dla I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban, mającej miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, wziął udział szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister obserwował pokaz dynamiczny i prezentację wyposażenia żołnierzy, którzy wyruszą na misję, a następnie wręczył certyfikat dowódcy PKW UNIFIL płk. Pawłowi Bednarzowi.

Przemawiając do żołnierzy kontyngentu minister obrony stwierdził, że "dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym". "80 lat temu ministrowie spraw zagranicznych naszych sąsiednich państw, a więc Ribbentrop i Mołotow podpisali pakt, na podstawie którego Niemcy i Rosja we wrześniu 1939 r. dokonały czwartego rozbioru Polski" - powiedział.

"Naszym zadaniem dziś jest niedopuszczenie do tego, żeby kiedykolwiek w przyszłości powtórzyły się podobne zdarzenia. W związku z tym, wojsko polskie musi być liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i musi być aktywne, przede wszystkim w ramach NATO, w relacjach dwustronnych z USA (...) i musi być aktywne w innych misjach" - podkreślił Błaszczak. W tym kontekście wymienił "inne misje, w tym misje pokojowe ONZ". Dodał też, że "udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski" - ocenił. Przypomniał, że 10 lat temu wycofano Wojsko Polskie z misji pokojowych. "To był błąd. Dziś ten błąd niwelujemy przez to, że bierzemy udział w misji stabilizacyjnej, w misji pokojowej, w misji, której zadaniem jest niesienie obrony, ochrony i wspieranie ludności cywilnej Libanu".

image
Fot. MON

MON podaje, że głównymi zadaniami, jakie wykonywać będą żołnierze kontyngentu, będą ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia oraz wsparcie rządu Libanu w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Mirek

  Pamiętam wspomnienia żołnierza z pierwszych misji lat 90 tych . Hełmy , malowane pędzlem na odpowiedni kolor. To samo kuchnie polowe . Łączność między posterunkami - kablowa .Łączność z krajem zerowa . Za sąsiadów mieli kontygent holenderski . Eleganckie kontenery mieszkalne z prysznicami , kuchenki mikrofalowe , łączność satelitarna . Nasi zazdrościli ,, zachodnim " żołnierzom . Mam nadzieję , że teraz nie będą się wstydzić .

 2. Realista 1

  W jakim celu tam jedziemy czy ktoś nam kazał, my tego świata nie zbawimy, pchamy się między drzwi a futrynę.W naszym państwie powinny być w ważnych sprawach referenda bo politycy są oderwani od rzeczywistości.

  1. 15f

   Może dlatego , że jesteśmy w ONZ i mamy jakieś zobowiązania

  2. Boczek

   Kali 1 uważa, że tylko wywiązywanie się z obowiązków innych w naszym kierunku jest dobre.

 3. 22

  Przecież tam za chwilę wybuchnie wojna. W imię czyich interesów polski żołnierz jest tam wysyłany? Bo na pewno nie jest tam wysyłany w interesie Polski.

  1. Boczek

   Akurat tak.

 4. Konfederacja

  Widzę, że wysyłanie Żołnierza Polskiego na wojnę za amerykańskie ciemne interesiki ponownie się rozpoczęło, a to dopiero preludium tego co nadejdzie. Bo nasz "nierząd" ( a raczej oficerowie prowadzący tego rządu ) dopiero się rozkręcają. Robienie "łaski" na poważnie nadejdzie po wyborach jesiennych. Wstydźcie się żołnierze w błękitnych hełmach, bo żadni z was żołnierze, jesteście tylko zwykłymi najemnikami na obcych usługach. Żaden z was nie zasługuje na mundur polski, bo Polsce po prostu nie służycie. Polska nie zyska kompletnie niczego na tej misji, tak samo jak na poprzednich jej podobnych, a jedynie wiele straci. A polski podatnik wiadomo najbogatszy na świecie zapłaci za wszystkich i za wszystko co mu każą, nawet ze nieswoje wojny.

 5. ciekawy

  czyżby jak zawsze wyjazd będzie ekwiwalentem naszej składki na ONZ jak to do tej pory było?

  1. Derwisz

   Ta strefa naszpikawana minami Lepsza Bozenka

 6. Rty

  i po co? dziś Liban trzeba zabezpieczyć przed Izraelem, innego zagrożenia tam nie ma. i co, nasi będą strzelali?

  1. dim

   Rty Pan oczywiście nigdy nie słyszał o konfliktach w Libanie np. między arabami, a chrześcijanami ? Między poszczególnymi klanami i ich wojskami ? czy pomiędzy grupami wpływu państw nie tylko ościennych ? osiedleńcami - uchodźcami, a ludnością miejscową ? dziesiątkach organizacji "wojny religijnej" z Izraelem i nie tylko, których agresywne działania wywołują następnie odpowiedzi Izraela ?

 7. Opiniatorr GT

  Dlaczego nie wysyłamy pojazdów typu MRAP Oshkosh M-ATV ? Znowu wychodzi brak szacunku dla życia żołnierzy.

  1. Kris

   Te pojazdu znajdują się na wyposażeniu wojsk specjalnych(głównie AGAT), a nie wojsk lądowych.

 8. Wojtek

  Opuszczaliśmy liban w stalowych hełmach, wrócimy do Libanu w stalowych hełmach.

  1. Kamyk

   Po co te klamstwa? Prawdziwa jest tylko ta czesc,,ktora mowi o tym, ze na Golanie w tamtych czasach nosilismy stalowe garnki. Wyposazenie osobiste z moich czasow i obecne to dwa swiaty.

  2. Romeo

   Hahaha dobre! I smutne zarazem.

  3. Niezależny

   Przecież oni mają hełmy kompozytowe to gdzie ty widzisz stalowe?

 9. Poeta

  Czy biała farba oraz niebieskie hełmy mają jakikolwiek sens poza przepisami misji ONZ?

 10. Zbyszek

  Na zdjęciach są Rosomaki w wersji kbwp a nie kto. Chyba że im działka zamienili na wkm.

 11. Koba

  Rosomaki mają przepisowy kolor UN-white, żołnierze hełmy UN-blue, ale nie zgadza się kolor mundurów. Certyfikowane powinna być 100%

 12. NAVY

  ...najgorszym błędem naszych rządów było to,że wycofaliśmy sie z misji ONZ...

 13. Niebowmieście UNPROFOR

  Niech wracają w komplecie i zdrowi!!! Powodzenia chłopaki i dziewczyny! Niech pokojowo wreszcie ustalą tam swoje granice.

 14. hym108

  Chinczycy sie chwala ze biora udzial w duzej ilosci misji pokojowych na swiecie. No i wplacaja tez do budrzetu jakies spore kwoty.

 15. gdzie tu sens

  Czyli wraca WDW Liban? Zawsze to miłe być weteranem po WDW. Czyżby w Polsce nie było taniej?

Reklama