Siły zbrojne

Ponad 6 miliardów dla armii jeszcze w tym roku. Poprawka Senatu odrzucona

Fot. ppor. Marta Wieliczko.
Fot. ppor. Marta Wieliczko.

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, zakładającą rezygnację ze zwiększenia wydatków obronnych na kwotę 6,3 miliardów złotych jeszcze w 2021 roku. Tym samym dodatkowe fundusze zasilą budżet obronny.

W głosowaniu przeprowadzonym w czwartek 14 października Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zakładała rezygnację ze zwiększenia wydatków obronnych w znowelizowanym budżecie na 2021 rok i przeznaczenie tych środków na ochronę zdrowia. Wcześniej odrzucenie tej poprawki zarekomendowała sejmowa komisja finansów publicznych.

Za odrzuceniem poprawki głosowało 226 posłów PiS, 10 posłów Konfederacji oraz 3 posłów Kukiz’15 (wszyscy obecni na głosowaniu), jak i dwóch posłów niezrzeszonych – Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. Przeciwko odrzuceniu poprawki były natomiast Koalicja Obywatelska (122 posłów), Lewica (46 posłów), Koalicja Polska (24 posłów), Polska 2050 (6 posłów), Porozumienie (5 posłów) i Polskie Sprawy (3 posłów) – dla wymienionych klubów i kół wszyscy obecni na głosowaniu, oraz posłowie niezrzeszeni Ryszard Galla i Paweł Zalewski.

Jeszcze w trakcie dyskusji w Senacie cytowany przez PAP senator Kazimierz Klejna, sprawozdawca i przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (KO) mówił: „Są to środki na modernizację sił zbrojnych, a dokładnie na zakup czołgów Abrams. Ministerstwo Finansów wskazywało, że dodatkowe wydatki zapisane w nowelizacji budżetu są wydatkami prorozwojowymi. Tymczasem wydatek na zakup tego uzbrojenia nie przyczynia się do większej dynamiki gospodarczej, bo te środki wypłyną za granicę. Dzisiaj priorytetem powinna być służba zdrowia”.

Ostatecznie jednak w ramach nowelizacji, tak jak to zaplanował rząd, dodatkowe środki w wysokości 6,3 mld złotych trafią na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu wskaźnik udziału wydatków obronnych w PKB zwiększy się z 2,2 do ponad 2,4 proc. Pierwotnie wydatki obronne na 2021 rok zaplanowano na kwotę 51,8 mld zł, a ich zwiększenie jest częścią szerszej nowelizacji budżetu, która stała się możliwa dzięki korzystniejszej niż zakładano sytuacji gospodarczej i tym samym zwiększeniu dochodów budżetu.

W nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. założono, że inflacja ma wynieść 4,3 proc., a PKB wzrośnie o 4,9 proc. Tegoroczne wydatki budżetu mają wynieść 523,37 mld zł (pierwotnie miały wynieść 486,78 mld zł), a dochody 482,98 mld zł (pierwotnie 404,48 mld zł). Deficyt budżetowy w roku 2021 ma wynieść 40,38 mld zł (pierwotnie miał on wynieść 82,3 mld zł).

Reklama
Reklama

Komentarze