Reklama

Siły zbrojne

„Pomostowa” zdolność w zakresie obrony powietrznej. Pierwsze baterie Wisła z istniejących zasobów?

Zestawy Wisła mają zastąpić przede wszystkim systemy Newa-SC. Fot. 34drop.wp.mil.pl
Zestawy Wisła mają zastąpić przede wszystkim systemy Newa-SC. Fot. 34drop.wp.mil.pl

Siły Zbrojne RP będą dążyć do zbudowania „pomostowej” zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z wykorzystaniem zestawów Wisła. Dostawca będzie zobowiązany do przekazania części baterii z istniejących zasobów, aby przyśpieszyć uzyskiwanie przez Wojsko Polskie zdolności do obrony powietrznej.

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek poinformował podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej, że Wojsko Polskie będzie dążyć do przyśpieszenia uzyskania zdolności w zakresie obrony powietrznej w ramach programu Wisła. Dostawca systemu ma zostać zobowiązany do przekazania pewnej liczby baterii z istniejących zasobów jeszcze przed wyprodukowaniem docelowych systemów.

Będziemy pozyskiwać te zdolności. W przyszłym roku podejmiemy decyzję o dostawcy systemu i przyspieszymy dostawy przejściowe. Dostawca ma nam zagwarantować dostawę części zamawianych przez nas baterii wcześniej - tak zwana zdolność pomostowa. Z zasobów własnych, z zasobów państwa własnego będzie musiał dostarczyć w okresie wcześniejszym, zbudować tę zdolność, niż technologia pozwala wyprodukować takie zestawy do obrony powietrznej. Czyli z istniejących zestawów musi nam zagwarantować o kilka lat wcześniejszą zdolność do obrony powietrznej.

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

Zgodnie z dokumentem wyznaczającym przebieg procesu modernizacyjnej „Plan modernizacji technicznej na lata 2013-2022” Siły Zbrojne mają pozyskać 8 baterii zestawów Wisła od 2018 roku. Według ministra obrony Tomasza Siemoniaka planowany jest zakup sześciu baterii do 2022 roku i dwóch kolejnych po tym okresie, choć pod uwagę brane jest również pozyskanie 4 baterii do 2022 roku i kolejnych czterech w latach późniejszych.

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek przyznał na początku listopada, że ze względu na możliwości produkcyjne dostarczenie planowanej liczby baterii Wisła może okazać się niemożliwe, a kwestia jest negocjowana z potencjalnymi dostawcami. W obecnym etapie postępowania w ramach programu Wisła biorą udział koncern Raytheon z zestawem Patriot oraz konsorcjum Eurosam złożone z MBDA i Thales, oferujące system SAMP/T. Dostawca ma zostać wyłoniony w przyszłym roku.

Reklama

Komentarze (35)

  1. janek

    Chyba Minister ON i Pan Mroczek muszą kupić sobie kalkulatory, a może razem usiąść przy stole i uzgodnić co który ma mówić.

  2. aom

    doszlo do ciekawej dyskusli na forum czesc uwaza ze te Patropty poradza soebie z Iskanderami...zgroza Patriot nie sluzy do tego i nigdy do tego nie sluzyl to przestarzaly system z zminej wojny do szybko lecacych celow USA uzywa THAAD /typu glowice atomowe w ostanim stadioum lotu czyli szybko i manewrujace/ i dlatego US nam tego nei sprzeda za chiny ludowe bo ten system broni USA i nikomu nie dadza do tego dostepu...kropka a wiec chca na wcisnac za okolo 12 mld zł przestarzaly system ktorego juz nie uzywaja, a ktory dziala tylko na samolotu z duza powirzchnia odbicia i stare radzieckie rakiety, taka Toczke czy Scud zestrzeli przy odrobinie szczescia.... ASTER jest o niebo lepszy pod wzgdledem walki z samolotami o malej powierzchni odbicia i zapewni nam panownaie nad naszym niebem i jest tansza opcja....zrobi to co Patriot ale lepiej i taniej... i teraz Iskander rakieta ktora wszystkich tutaj przesladuje i jak widac po odsunieciu lotnisk Lask i Krzesiny robi tez stracha wojskowym...w zalozeniu bo nigdy nie byla uzyta bojowo jest szybka i doleci na 500km...co do manewowosci to chyba bajki bo na taki dystans wielkie manewry sa bez sensu chodzi na szybkosc i czas reakcji opl a ta jest w teorii dla naszego systemu zabojcza to okolo 30-45sekund na wystrzeleni rakiety w jej kierunku....co to oznacza ze ta rakiete musi niszczyc Narew jak bateria ochrony krotkiej i atakowac iskandera na kursie zblizeniowym rakiety Irsi-T lub Mica i w ostanim szybko strzelne dzialka to musi sobie poradzic z Iskanderem, Wisla nie zdazy chyba ze bedzie w pelnej gotowosci 24h i obsluga bedzie widxiala dokladnie skad sie spodziewac z palcem na spuscie...Narew musi byc zestawiona w stylu Izraelskiej kopuly tam tez strzelaja krotkim zasiegiem na rakiety sredniego i krotkiego nie ma czasu, tylko kopula strzela do rakiet w najgorszym typu Grad /lub ruru kanalizacyjnych/ a my bedziemy miec kilkanascie razy gorszego przeciwnika, jezeli bysmy cos takiego zbudowali to mamy przebuj exportowy na lata bo taki sysytem zestrzeli wszystko co sie znajdzie w powietrzu.... moim zdaniem po analizie powinnismy wiziasc na Wisle ASTER, a na Narew IRIS-T ale boje sie ze Wisla bedzie Patriot bo to USA.....mam nadzieje ze WP stac na postawienie sie tak jak bylo w przypadki Rosomaka niby kazdy wybor bedzie lepszy niz to co mamy...ale szkoda tracic szanse na zbudowanie czegos narawde dobrego na lata...

    1. say69mat

      Patriot PAC3 MSE posiada możliwość zwalczania celów balistycznych lecących z prędkościami rzędu 2,5 km/s. Może wykonywać manewry zbliżeniowe w pobliżu celu z przeciążeniami rzędu 90G - źródło: kilka postów poniżej. Zabawka, która kosztuje 4,5 miliona USD, nie kosztuje tule tylko dla tego że sobie jest. Jej cena, jest odzwierciedleniem jej wartości na potencjalnym polu bitwy.

    2. Cenzor

      Twój tekst byłby atrakcyjniejszy, gdybyś używał języka polskiego. A tak, bez znaków przestankowych i z błędami ortograficznymi, po trzech zdaniach nie można go czytać.

  3. vigg

    Od podpisania do pierwszych dostaw to prawie 4 lata. Czyli rozsądne podejście. Osobiście kibicuje Aster i tu mam obawy co do ew. Nadwyżek sprzętu.

  4. Ogór

    ...czyli decyzja z gatunku tych, których brakowało przed II WŚ. Cieszę się, że MON przejawia ten "przyziemny rozsądek". A zrzędom chciałbym przypomnieć casus Jastrzębia, Sumna, Mewy, czyli niemal całego polskiego lotnictwa...

  5. AS

    No to już przejdźmy w planach z lat do dekad.

  6. Oj

    A co myśleliście ciemniaki,że będzie jakiś uczciwy przetarg ? myśleliście jakaś produkcja ? Pomalować wam pozwolimy ale tylko naszymi farbami a strzelać z Patriota będziecie mogli jak wam pozwolimy. I kto tu jest głupi!? Kto poprze mnie na prezydenta?

    1. smutny wurth

      Na bank ida w kierunku Patriota ;/

    2. klon

      no ale to niestety i tak ma sens.... USA budują tutaj ta swoją tarczę i ona będzie dla nich niezwykle ważna. Te swoje systemy aegis budują pod Rosyjską broń(między innymi)...pociski sampt 3 też są pewnie pod tym kątem testowane. Myślę że musimy wybrać patriota..nie tylko ze względu na kraj pochodzenia sprzętu, ale ze względów na przeogromne znaczenie polityczne tego wszystkiego co za tym idzie....Ta baza jest w zasadzie dla USA nie do ruszenia...a dodatkowo daje preteksty to zwożenia nowego sprzętu, dodatkowych żołnierzy itd...Pewnie transfer technologii nie będzie taki jaki byśmy uzyskali od FR, ale ja nie mam wątpliwości że Francuzi nie raz i nie dwa pomyśleli także o profitach czysto politycznych jakie daje im posiadanie kodów itd...Jeśli Sikorski da dobrą ofertę śmigłowcową, to te Caracale też mogą mieć ciężko. To samo dotyczy okrętów podwodnych. Uzależniać możliwość użycia swojej broni strategicznej od decyzji Francuzów? Przecież to ślepym trzeba być, żeby nie zauważyć jak wiele daje im to możliwości i jak bardzo im sie to opłaca.

  7. z prawej flanki

    "pomostowa" zdolność operacyjna chyba każdego rodzaju naszych SZ ; nakazuje niestety zastanawiać się nad ich faktyczną...zdolnością bojową ,bo wszystko to ostatniemi czasy - jawi się jakieś takie zawieszone w połowie...

  8. Funky Koval

    Iskandery w Kaliningradzie, rosyjskie Su-30 na Białorusi a gimbusy i ruskie trolle ujadają że Patriota nam "nielzia" bo "przestarzały" tak jak był F-16 Block 52+ "ze złomowiska". Wsadziłbym was w kuferek i wysłał na szczęśliwą Syberię, tam moglibyście poznawać co to prawdziwe życie zamiast zatruwać polskie powietrze.

    1. Życzliwy

      Bo Ty, jako niekwestionowany ekspert z wieloletnim doświadczeniem - do tego absolwent wielu uczelni technicznych, w tym wojskowych-, w krótkim, aczkolwiek treściwym poście, wypiszesz nam wszystkie "za" i "przeciw" wspomnianemu systemowi, a na sam koniec udowodnisz swoją tezę, jakoby Patriot był systemem ultranowoczesnym i perspektywicznym, którego wybór zapewniłby nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale dodatkowo stymulował rozwój gospodarczy i naukowy. To oczywista oczywistość, prawda? Prawda???

    2. Wojmił

      przestań już z tymi gimbusami i ruskimi trollami... teksty masz jak redaktor w sieci albo do rzeczy... właśnie dlatego, że iskandery w kaliningradzie a su30 na białorusi to właśnie dlatego trzeba koniecznie zrobić dobry zakup systemu plot a nie kupować coś na szybko i na siłę...

  9. arado

    To już koniec wybrali Patriota...,tylko oni mają gotowe zestawy.Żenada i farsa..

    1. klon

      a czemu żenada i farsa?

  10. kkkk

    PAtriot i aster maja dosc zapasow w swoim arsenale na rakiety...aster jest szeroko wykozystywany na okretach...Wiec to nie problem przezucic zapas uzbrojenia na wyrzutnie ladowe...same wyrzutnie robi sie najszybciej... Wszak to adaptacja silosu morskiego...heheheh...jeden i 2 konkurent jest wstanie dostarczyc system w szybkim terminie...gorzej z radarami na to trzeba czekac chyba ze zdemontuja to z jakiegos okretu przy producecie sampt...a na koniec ani 1 ani 2 system nie przechwyci iskandera. Iskander moze miec zaprogramowana trase moze miec niski profil lotu...ani patriot ani Sampt nie maja takiego systemu aby byl wstanie wykryc cel ktory bedzie lecial na niewielkiej wysokosci

    1. Legion

      Niestety Iskander jest zbyt szybki... Co do lotu na niskiej wysokości to są potrzebne jeszcze 2 systemy krótkiego zasięgu MICA/IRIS-T lub jeśli dalibyśmy radę coś swojego + to tego ochrona bardzo krótkiego zasięgu tu jest największy plus bo PIT ma licencje na 35mm OC z amunicją AHEAD... No chyba że wybrano by pudrowanego trupa o kalibrze 23mm... Podsumowując mielibyśmy wtedy 3 warstwową ochronę która byłaby skuteczna przeciw lotnictwu i coś mogłaby zdziałać przeciw Iskanderom... Do realnego ich zwalczania potrzeba jednak czegoś co potrafi lecieć z prędkością 9-10 macha... Niestety znając ten chory kraj i tak nic nie wyjdzie niestety...

  11. mojo

    Czyli jak wnioskuję będą tylko 4 i to "używane" chociaż nie używane?

  12. wurther

    POD SĄD ! Znając życie dostawa się opóźni i całość zostanie zrealizowana do 2030r.

  13. tramchorzów

    niebardzo bo francja ma 10 bateri 8 w linii i 2 nieweszły z powodu ciec finansowych ,ale dostarczone i to ino one by spełniały kryteria,wlochy 5 samptów + 1 szkolna. Jak wybiorom zdechłego starego patriota z 70stopniowym wykrywaniem a nie sampta z 360 stopniowom ochronom to będzie dnooo,to samo tyczy obsługi ostatnio hiszpanie wysłali do turcji niepełnom baterie patriot ze 130 żołnierzami i 6 wyrzutni zamiast 9 ,sampt to niecałe 50 zołnierzy obsługi to tesz warzne.

    1. qwerty

      Wracaj lepiej na lekcję polskiego, przyda Ci się.

    2. Pepe

      Zanim zaczniesz przelewać swoją pseudowiedze na "papier", poświęć troche czasu i NAUCZ sie pisać poprawnie! Ortografia na poziomie mało zdolnego 4-to klasisty!!! Dramat i WSTYD!

    3. karo

      Radar Patriota pracuje na 120 stopniach, ale zgadzam się z Tobą, że to złom.

  14. Pytam

    Czy ja dobrze to rozumiem? Dostarczą używane w terminie kiedy powinni dostarczyć Nowe. Nowe do starczą po 2022 jak już nie będą nowe? A wszystko dlatego że MON odrzucił konkurencje.

  15. były_kanonier

    Jaki MON takie rozwiązania. Wypchną Polsce złom w cenie pełnowartościowego i nowoczesnego sprzętu bojowego. Na odległość zalatuje fetorem korupcji.

    1. say69mat

      Złom to mamy na stanie naszej obrony przeciwlotniczej. Bo o przeciwbalistycznej - przeciwrakietowej możemy pomarzyć.

  16. fryz5

    Ej maruderzy :) , pomysł dobry trzeba uszanować, a ten taki jest. Przecież nie wszystkie szczegóły kontraktu będą dostępne publicznie i dobrze. Widać, że myślenie w MON jest właściwe. Ja bym jeszcze chciał żeby przy okazji tej modernizacji armii stworzyć projekty badawczo-rozwojowe (założenia, cele finansowanie) m.in. np. nad własną rakietą.

    1. say69mat

      Istotny elementem każdego pocisku przeciwrakietowego czy to przeciwlotniczego jest tzw. 'seeker'. Czyli, głowica naprowadzająca, stanowiąca kwintesencję dokonań zarówno w zakresie zdolności technologicznych jak i kultury produkcji. Jest to - banał - efekt dwudziestoletniej rewolucji w zakresie praktycznego wykorzystania nanotechnologii na polu optoelktroniki. Zatem, Twoim zdaniem, która ze znanych nam firm, spośród przedsiębiorstw zbrojeniowych w naszym kraju. Jest w stanie opracować, praktycznie od podstaw, tego typu urządzenie. Aby rakieta mogła trafić w cel, cel lecący z prędkością 2,5 -3,5 km/s???

  17. Leon

    Coś musi bronić Tarczy antyrakietowej w Redzikowie która ma powstać w 2018r na 100%będzie to bateria Patriot.

    1. heh

      to niech sobie chroni co nam do tego?

  18. Zbigniew

    "zdolność pomostowa"? Kto Ministrowi podsunął ten termin, chyba, że specjalnie wymyślony na potrzeby "humanistycznych" dziennikarzy? Proces technicznej modernizacji sił zbrojnych jest procesem ciągłym składającym się z etapów pozyskiwania sprzętu wojskowego, uzupełniania jego zdolności, okresowych procesów modernizacji (wprowadzania nowych parametrów technicznych i/lub taktycznych), modyfikacji (unowocześniania techniki bez zmiany jego parametrów taktyczno-technicznych), remontów i napraw. Reasumując, "zdolność pomostowa" kojarzy mi się z pomrocznością jasną... oczywiście bez urazy dla autora tego nowego terminu.

  19. DARO

    Ciekawe czy pierwsze stare systemy które dostaniemy- będą tylko wypożyczone i zastąpione później nowymi (mądre rozwiązanie), czy stare zostaną jako docelowe (totalna głupota)?

    1. say69mat

      Przecież dokładnie tego typu rozwiązanie było proponowane naszemu krajowi jakiś czas temu. Objawił nam się wówczas tzw medialny 'jam' / od jamming/, generowany przez tzw. 'prawdziwych patriotów' i 'jedynie słusznych' ekspertów. Na temat niesamowitej wręcz szkodliwości pozyskania tzw. 'szrotu z mniemiec'. Patrząc z perspektywy czasu i wydarzeń, odrzucając ofertę z Niemiec. Popełniono błąd, na miarę błędów kardynalnych. Ponieważ mając częściowo zmodernizowany system OPL, dozbrojony o jego nowoczesne elementy. Można by było w spokoju ducha, włączyć się w program MEADS. Stanowiący łącznik pomiędzy systemem amerykańskim a potrzebami nas europejczyków. Ponadto straciliśmy coś, czego na pewno nam nie uda się odzyskać ... czas!!!

  20. aom

    wygra US i dostaniemy zlom z Niemiec do 2022...a ponziej sie zobaczy jak zaplacimy duzo kasy to moze dostaniemy cos lepszego.... inaczej mowaic kabaret za miliardy....

    1. kzet69

      też uważam, że akurat tutaj przeważyły rzeczywiste strategiczne potrzeby Polski a nie interesy producentów.

    2. tomicki1914

      Klka lat temu Niemcy oferowali nam 12 baterii Patriotów tylko te już się im rozeszły ( coś trafiło do Korei ) trzeba było wtedy brać prawie darmo. Obecnie to byśmy kończyli ich modernizację.

  21. Wojmił

    Panowie... i Panie... Przewidziałem to tutaj na forum kilka miesięcy temu... dziękuję... dawno nie czułem się takim jasnowidzem...

    1. Silbermond

      Obserwujac "naszych" w MONie i ich koncepsje wlazodupstwa....decyzja ta nie dziwi.. Pozdr.

  22. Sebastian600

    Nie jest precyzyjnie określone co to znaczy "wcześniej". Równie dobrze może chodzić o wepchnięcie się do kolejki (tu pod eufemistyczną nazwą "z zasobów własnych").

  23. Legion

    Cholerne durnie z IU już wiadomo kto wygrał... Znowu zaprzepaściliśmy szansę na podbudowę naszego przemysłu poprzez zastrzyk nowoczesnych technologii kupując gotowca bez kontroli nad rakietą tym razem (PAC3 MSE jest na liscie zakazu transferu technologii)... Prawdopodobieństwo że to Patriot 99%... Co do SAMP/T to 8 sztuk mają Francuzi + 3 Włosi więc wątpię aby nam coś wystawili ale jeszcze jest jakiś nikły promyk nadziei...

    1. Radek

      I jeszcze jedno: za te gotowe zestawy też trzeba będzie zapłacić, a że wyprodukowane nie są w Polsce, to krajowy przemysł rakietowy ze snami o zarobieniu na budowie elementów programu "Wisła" też raczej może się pożegnać. No chyba, że przyszłe zamówienia dla "Wisły" będą robione tak jak zamówienia na amunicję do Leopardów. Ciekawe jak będzie z "Narwią"? Tak samo?

  24. zdzich

    Strach pomyśleć jak jakaś bomba lub coś innego trafi w taka wyrzutnię.Uzupełnienie za kilka lat.A przy okazji.Rozumiem że MON za niepełnowartościowy towar płaci nie więcej niż 10% wartości kontraktu co by ZMOBILIZOWAĆ dostawcę do rzetelnego wywiązania się z OBIETNIC?Czy będzie tak jak zawsze.Np. z offsetem.Najpierw zakup przez nas i obiecanki dostawcy a później offsetowa fikcja i przepłacenie za offset przez nas czyli dawanie za darmo naszych zakładów?

  25. abracadabra

    Poddając analizie systemy wszystkich oferentów biorących udział w przetargu na system obrony powietrznej dla rp wygrywa jednak ASTER 30. USA silnie lobbuja za swoimi Patriotami, układy układy układy.... Działać patrioty będą działać napewno dobrze ale czy warto uzależniać się we wszystkim od USA?

Reklama