- Wiadomości
Południowokoreański niszczyciel ewakuuje własnych obywateli z Libii
Korea Południowa wysłała niszczyciel, by ewakuować swoich obywateli z Libii, gdyby sytuacja w tym kraju jeszcze bardziej się pogorszyła.

Rząd Republiki Korei wysłał na Morze Śródziemne niszczyciel ROKS „Munmu the Great” (DDH-976) typu Chungmugong Yi Sun-sin, nie ujawniając przy tym, w którym libijskim porcie ma się on zatrzymać.
Dystans dzielący oba państwa nie stanowił przy podejmowaniu tej decyzji żadnej przeszkody tym bardziej, że okręt ROKS „Munmu the Great” brał udział w operacji antypirackiej działając w rejonie Zatoki Adeńskiej. Teraz otrzymał on polecenie opuszczenia omańskiego portu Port of Salalah i przejścia w rejon Libii.
Decyzja rządu Korei Południowej ma duże znaczenie propagandowe. Ewakuacja z terenu Libii mogła się przecież odbyć środkami krajów europejskich, np. Francji lub Włoch. Seul chce jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć bezpieczeństwo swoich obywateli wysyłając w rejony niebezpieczne południowokoreańskich żołnierzy. Bo po to jest między innymi marynarka wojenna.
WIDEO: Ile czołgów zostało Rosji? | Putin bez nowego lotnictwa | Defence24Week #133