Reklama

Siły zbrojne

Południowokoreański niszczyciel ewakuuje własnych obywateli z Libii

Niszczyciel ROKS „Munmu the Great” płynie do Libii by ewakuować południowokoreańskich obywateli – fot. US Navy
Niszczyciel ROKS „Munmu the Great” płynie do Libii by ewakuować południowokoreańskich obywateli – fot. US Navy

Korea Południowa wysłała niszczyciel, by ewakuować swoich obywateli z Libii, gdyby sytuacja w tym kraju jeszcze bardziej się pogorszyła.

Rząd Republiki Korei wysłał na Morze Śródziemne niszczyciel ROKS „Munmu the Great” (DDH-976) typu Chungmugong Yi Sun-sin, nie ujawniając przy tym, w którym libijskim porcie ma się on zatrzymać.

Dystans dzielący oba państwa nie stanowił przy podejmowaniu tej decyzji żadnej przeszkody tym bardziej, że okręt ROKS „Munmu the Great” brał udział w operacji antypirackiej działając w rejonie Zatoki Adeńskiej. Teraz otrzymał on polecenie opuszczenia omańskiego portu Port of Salalah i przejścia w rejon Libii.

Decyzja rządu Korei Południowej ma duże znaczenie propagandowe. Ewakuacja z terenu Libii mogła się przecież odbyć środkami krajów europejskich, np. Francji lub Włoch. Seul chce jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć bezpieczeństwo swoich obywateli wysyłając w rejony niebezpieczne południowokoreańskich żołnierzy. Bo po to jest między innymi marynarka wojenna.

Reklama

Komentarze (2)

 1. say69mat

  A w naszym kraju dywaguje się nad potrzebą i koniecznością posiadania jednostek floty zdolnych do wykonywania misji w odległych punktach naszego globu.

  1. wróg

   W obecnej sytuacji to polskim mundurowym wystarcza kontakt wodą poprzez armatki wodne rozwiązujące istotne kwestie społeczne :)

 2. bsh

  "Seul chce jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć bezpieczeństwo swoich obywateli wysyłając w rejony niebezpieczne południowokoreańskich żołnierzy. Bo po to jest między innymi marynarka wojenna." A polacy, w razie problemów, niczego nie wyślą. "Bo po co na Bałtyku Marynarka Wojenna. Rosja i tak wszystko zatopi."

  1. Zjerzy

   Ano zatopi. Z tym się nie da dyskutować.

Reklama