Reklama

Siły zbrojne

Polskie Wojska Specjalne mają już 10 lat. Obchody święta Wojsk Specjalnych w Krakowie

24 maja br. w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyły się uroczystości X-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych połączone z obchodami dorocznego święta wszystkich komandosów. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Defence24.

Program obchodów X-lecia  w dniu 24 maja zainaugurowała uroczysta Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych, celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka w krakowskim kościele garnizonowym. 

W trakcie uroczystego apelu w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych  - dowódca komponentu gen. bryg. Wojciech Marchwica podsumowując okres minionej dekady dziękował za służbę na rzecz budowy i rozwoju Wojsk Specjalnych zarówno wszystkim kolejnym dowódcom jak i żołnierzom dowództwa i podległych jednostek Wojsk Specjalnych.  Specjalne podziękowanie pragnę z tego miejsca  skierować do tych wszystkich anonimowych bohaterów codziennej służby w  szeregach wojsk specjalnych  - za to co robicie na co dzień - czy to doskonaląc swój operatorski kunszt i profesjonalizm na licznych poligonach i w ośrodkach szkolenia w kraju i za granicą, czy realizując misje najwyższego ryzyka w Afganistanie, Iraku czy w innych miejscach. To tam rodzi się prawdziwy szacunek i uznanie sojuszników  dla polskich wojsk specjalnych. Jesteście wspaniałą wizytówką naszej sojuszniczej interoperacyjności i gwarancją uznania dla naszej marki – powiedział generał. 

W swoim wystąpieniu generał Marchwica zwrócił także uwagę na znaczenie wsparcia jakie polskie Wojska Specjalne otrzymały na przestrzeni ostatnich lat ze strony Sojuszu w tym szczególnie ze strony strategicznego partnera polskich specjalsów – amerykańskiego dowództwa operacji specjalnych USSOCOM - Sukcesy polskich Wojsk Specjalnych nie byłyby możliwe bez Waszego wsparcia i pomocy. Dziękuję dowódcom i Dowództwom Operacji Specjalnych US (SOCOM) i US (SOCEUR), za okazaną nam bezcenną pomoc. Za wsparcie jakiego konsekwentnie nam udzielają zgodnie z podpisanym w 2008 roku porozumieniem. Dziękuję dowódcy i całemu NSHQ za szkolenia, treningi i jasną wizję rozwoju natowskich Sił Specjalnych – powiedział zwracając się do amerykańskich gości.

W czasie uroczystego apelu odczytano także skierowane do komandosów z okazji ich święta listy od najwyższych władz politycznych Rzeczypospolitej Polskiej – Prezydenta, Premier i Ministra Obrony Narodowej. Komandosom dziękowano za profesjonalizm i szczególne zasługi w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Polski i całego Sojuszu. Dowódca Operacji Specjalnych USA gen. Raymond Thomas zapewnił o dalszym wsparciu polskich specjalsów ze strony ich amerykańskiego partnera  i dziękował za wspólną ofiarną służbę  w Iraku i w Afganistanie.

W czasie uroczystego Apelu wyróżniającym się żołnierzom wręczono honorowe wyróżnienia – kordziki, tytuły honorowe  „Zasłużony żołnierz RP” oraz odznaki. Dowódca US SOCOM - w imieniu Szefa Departamentu Wojsk Lądowych USA  wręczył odznaczenia „The Army Achievement Medal ”  dwóm polskim operatorom za ich zasługi w misji „Resolute Suport” w Afganistanie. Z okazji jubileuszu X-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych wybito także pamiątkowy medal. Jego pierwsze egzemplarze zostały wręczone zasłużonym żołnierzom i zaproszonym na uroczystość gościom, którzy swoimi działaniami wspierali proces budowy współczesnych wojsk specjalnych.

Bezpośrednio po uroczystym Apelu na terenie kompleksu koszarowego w Pychowicach dokonano otwarcia Sali Tradycji Wojsk Specjalnych.   „Sala Tradycji Wojsk Specjalnych skupia jak w soczewce całą  różnorodność naszych historycznych korzeni. Jako żołnierze Wojsk Specjalnych chcemy, aby szacunek do minionych pokoleń żołnierzy – komandosów był trwałym i mocnym spoiwem, budulcem etosu naszej współczesnej służby i naszej przyszłości” – powiedział gen. Marchwica w czasie uroczystości.   

Reklama

Komentarze (2)

  1. Max Mad

    Niech wam los zawsze sprzyja panowie i byście zawsze z tarczą wracali do domów! I nie zwracajcie uwagi na deprecjonowanie was przez polityków, oni sobie pójdą a wy swój honor macie i go nie stracicie.

  2. obywatel_patlydżan

    Życzę żołnierzom WS zdrowia, żołnierskiego szczęścia a przede wszystkim tego, by zawsze mogli na nas liczyć tak, jak my na nich.

Reklama