Reklama

Siły zbrojne

Polskie okręty wypłynęły do Estonii

Fot. 8. FOW
Fot. 8. FOW

Dwa okręty transportowo-minowe ORP Poznań i ORP Kraków opuściły Port Wojenny w Świnoujściu i obrały kurs na wschód. Ich celem jest Estonia, gdzie wraz z innymi pododdziałami Wojska Polskiego wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu Spring Storm 2021 - podała 8 Flotylla Okrętów.

Ćwiczenia Spring Strom rozpoczęły się 17 maja. Weźmie w nich udział łącznie 7 tys. żołnierzy, w tym 5 tys. z Estonii i 2 tys. z krajów sojuszniczych, którymi obok Polski są USA, Wielka Brytania, Włochy, Francja i Dania.

Marynarka Wojenna RP wydzieliła na nie wybrane jednostki 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Dodatkowo w ćwiczeniach tych wezmą udział także pododdziały 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a także 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i 9. Pułku Rozpoznawczego. Łącznie będzie to ponad 250 żołnierzy Wojska Polskiego.

image
Fot. 8 FOW

Szkolenie zakłada przede wszystkim udział 1. i 2. Brygady Piechoty, a także jednostek wsparcia i obrony terytorialnej (Ligi Obrony). Estończycy podkreślają, że wdrażane są przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania koronawirusa. Dlatego w ćwiczeniu weźmie udział tylko około 300 rezerwistów (we wcześniejszych ćwiczeniach było ich więcej). Scenariusz ćwiczenia związany jest z obroną kolektywną, potrwa ono do początku czerwca.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama