Reklama

Siły zbrojne

Polskie myśliwce MiG-29 przechwyciły rosyjskie samoloty

Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ.
Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ.

Myśliwce MiG-29 polskich Sił Powietrznych dyżurujące na Litwie w ramach misji NATO Baltic Air Policing zostały alarmowo poderwane w celu przechwycenia samolotów należących do rosyjskiego lotnictwa wojskowego.

Jak pisze Lithuania Tribune, maszyny MiG-29 wystartowały na przechwycenie rosyjskich myśliwców lecących nad Morzem Bałtyckim, w  międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu granicy z Estonią. Polskie samoloty pełnią służbę w litewskiej bazie w Szawlach i mogą w razie potrzeby zostać wysłane między innymi w celu przechwycenia i identyfikacji statków powietrznych, naruszających  przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich.

Obecna zmiana misji Baltic Air Policing, w której planowo miały wziąć udział polskie Siły Powietrzne została wzmocniona przez myśliwce Eurofighter Typhoon należące do RAF i duńskie maszyny F-16 w ramach działań Sojuszu Północnoatlantyckiego podjętych w związku z kryzysem ukraińskim. Oprócz nich w misji biorą udział także francuskie myśliwce, stacjonujące w Malborku. 10 lipca NATO poinformowało, że w trakcie obecnej zmiany Baltic Air Policing przeprowadzono już ponad 50 startów alarmowych.

Reklama

Komentarze (12)

 1. dąb-rozwadowski

  może niech ktoś znający temat opisze na czym polega przechwycenie samolotu (warunki w których jest to spełnione). najlepiej jakiś wojskowy pilot

  1. logik

   Przechwycony samolot to taki, który oddaje się pod kontrolę samolotu przechwytującego.

  2. nie pilot

   czuwamy - jesteśmy - rozpoznaliśmy - nie pozwolimy ci na nic wiecej.

  3. owen

   Przechwycenie to nic innego jak tylko namierzenie obiektu zbliżenie się do niego pokazanie mu gestu jeżeli nie odpowiada na komendy w radiu i oczywiście nie obejdzie się bez swettfoto dla dowodu że tam byli.Oczywiście można go potem zmusić są odpowiednie procedury w takich wypadkach ale namierzanie go przy pomocy rakiet to może być uznane jako prowokacja tym bardziej że samolot znajduję się w przestrzenie międzynarodowej.

 2. f16 killer

  mój brat jest pilotem i mi mówił że przechwycenie to takie jakby porwanie samolotu pod grożba zestrzelenia i rozpoznanie wzrokowe ewentualnie wejście do walki 1na1 a tak poza tym oni tak nas obrażaja o polska chce im sprzedać zmodernizowane mig 21 po 1 eskadrze na kraj

  1. 1125

   Że co proszę? Jedno takie długie zdanie bez żadnego przecinka to za wiele. A rewelacja o zmodernizowanych Migach-21 to zupełny odlot

 3. Patriota

  Czy MIG-29 to perspektywiczna konstrukcja do modernizacji czy relikt minionej epoki ?

  1. as

   Relikt

  2. sss

   Polskie migi to jedne z pierwszych wersji produkcyjnych, w dodatku zubożone dla krajów układu. Więc oprócz eleganckiej agresywnej sylwetki, nie prezentują dużej zdolności bojowej.

  3. iii

   To są dobre, w miarę nowe samoloty. Ostatnio modernizowane.

 4. R.

  To ciekawe, że pilnujemy litewskiego nieba, a prezydent LITWY POWIEDZIAŁA, ŻE POLSKA TO NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIE dla jej państwa. Czy zawsze musimy się napraszać o chwalenie nas, a inni i tak naplują naszym żołnierzom w twarz? Niech kupią sobie eskadrę F-16 i niech będą samowystarczalni!!!

  1. polak patriota

   Prawda zgadzam sie w 100 % litwincy nie sa warci naszej pomocy mimo tego ze sa w nato to wredne typy i do tego nienawidza polakow nardziej niz rosjan tak wynika z sondazy wiec dlaczego nasz rzad to robi niewiemy wiemy jedno nasi rodacy sa dyskryminowani i pozbawiani swoich praw na litwie niech piluja swojego nieba sami niewiem czym balonami czy latawcami pozdrawiam

  2. Grzegorz

   Ostro przeinaczyłeś słowa. Sporo inaczej to brzmiało. Litwa, Łotwa i Estonia to kraje malutkie ale w NATO i musimy im pomóc. Są to pierwsze kraje na linii ewentualnej inwazji. Ochrona granic krajów nadbałtyckich jest w naszym interesie.

  3. wacek

   to nie są Litwini tylko Żmudzini

 5. podbipieta

  A ja bym tego Mocha zestrzelił.

 6. ja

  Jeżeli F-35 nie będzie mógł startować z DOL, to ja bym albo porządnie zmodernizował MiG-29 (nowy radar, uzbrojenie zachodnie), albo kupił trochę Gipenów, bo jakoś nie chce mi się wierzyć w skuteczność ochrony naszych lotnisk, nawet po modernizacji obrony przeciwlotniczej/przeciwrakietowej.

  1. Ganimedes

   Chyba cię tu z onetu przywiało. Modernizacja MiGów mija się z celem ze względu na relacje koszt/efekt. Druga sprawa to zapewnienie części do nich już jest problemem. Co do Gripena, po co nam kolejny typ samolotu i do tego w porywach dorównującemu naszym F-16? Policz sobie też ile tych osławionych DOLi mamy. Podsumowując nic nie wiesz a wyrokujesz.

 7. Roman

  Już w pierwszym akapicie tej informacji jest zasadnicza sprzeczność "...maszyny MiG29 wystartowały na przechwycenie rosyjskich myśliwców lecących nad morzem Bałtyckim, w MIĘDZYNARODOWEJ przestrzeni powietrznej w pobliżu granicy z Estonią. Polskie samoloty.....mogą w razie potrzeby zostać wysłane m.in. w celu przechwycenia i identyfikacji statków powietrznych, NARUSZAJĄCYCH przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich." To było "naruszenie przestrzeni międzynarodowej"?. Tego rodzaju akcje służą tylko i wyłącznie treningowi obsad stacji radiolokacyjnych, wyrabianiu godzin nalotu na "przechwycenie" celu latającego, który w takich sytuacjach w szczególnie w locie nad zatoką Fińską czy też na zachód od wybrzeża estońskiego leci ustalonym kursem ze stałą prędkością, nie stosuje jakichkolwiek gwałtownych manewrów zmiany kierunku lotu, wysokości czy prędkości. W tej sytuacji nasze MiGi tylko "planowo" zużywają resurs silników ale też z takiego "przechwycenia" można stworzyć propagandowe wydarzenie.

  1. sebo

   reakcja następuje gry kurs samolotu wskazuje na możliwość naruszenia przestrzeni powietrznej, gdyby reagowany już po naruszeniu to gdyby to był atak to jego cel został by już osiągnięty, załoga jest gotowa do startu w 10 min. + dolot do samolotu naruszającego przestrzeń... więc jak widać trochę z wyprzedzeniem muszą podejmować decyzję. Wystartowały do przechwycenia, bo wylot musi mieć jakiś cel. A gdyby samolot nie naruszył przestrzeni powietrznej Migi wróciły by bez wykonania niczego do bazy lotniczej... i tak pewnie było

  2. pniok

   To dobrze, ze wystartowały. Niech Rosjanie wiedza, że Polacy nie daja sobie w kaszę dmuchać.

 8. ww

  Kiedyś przechwytywaliśmy Atlantiki i Viggeny

 9. Wojtekus

  Na zdjeciu widoczne sa dwie rakiety na samolot. Mam nadzieje ze nie podrywano tych ptaklow na misje bojowa przeciw Rosyjskim mysliwcom z tylko dwoma rakietami. Gdyby Ruskie dali popalic to zaden z tych naszych migaczy by nie powrocil. Na F-16 tez zadko widac imponujaca ilosc uzbrojenia.

 10. su 181

  Te MiGi to już powinny być powoli odstawiane do lamusa.Kupa złomu i nic więcej....

 11. ziemniak

  W końcu przechwycily czy tylko zostały poderwane do lotu???

 12. kasyno

  wystartowaly i co dalej ? co to za statek pow. byl ?

Reklama