Reklama

Siły zbrojne

Polskie MSZ: Społeczność międzynarodowa nie może być bezczynna wobec stosowania broni chemicznej

Fot. defense.gov
Fot. defense.gov

Społeczność międzynarodowa nie może być bezczynna wobec powtarzających się ataków z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności w Syrii - oświadczyło w sobotę MSZ, odnosząc się do międzynarodowej operacji wymierzonej w ośrodki produkcji broni chemicznej w tym kraju.

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym zginęło ponad 60 osób. Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

"Ostatnie wydarzenia widzimy w kontekście powtarzających się ataków z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności Syrii i jako konsekwencję dotychczasowej bezkarności ich sprawców. Brak właściwej reakcji na tego typu działania stanowi zachętę do kolejnych ataków przy użyciu zabronionej prawem międzynarodowym, wyjątkowo niehumanitarnej broni" - oświadczyło w sobotę polskie MSZ.

"W tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może pozostawać bezczynna i powinna podjąć wszystkie niezbędne działania, żeby zapobiec możliwości powtórzenia takich ataków w przyszłości, zwłaszcza na bezbronną ludność cywilną" - podkreślono. Resort opowiedział się jednocześnie za podjęciem przez "odpowiedzialne organy międzynarodowe" decyzji umożliwiających "zidentyfikowanie i osądzenie sprawców dotychczasowych ataków".

"Polska zamierza kontynuować wysiłki na arenie międzynarodowej w celu całkowitego wyeliminowania broni chemicznej. Jej użycie jest nieakceptowalne i powinno być ścigane bez względu na okoliczności i miejsce jej użycia" - oświadczyło MSZ.

"Polska apeluje o powstrzymanie się od działań, które prowadzić będą do dalszej eskalacji sytuacji" - głosi oświadczenie resortu

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. nadia

  oplska niech bierze przyklad i kupuje manewrujace dla okretow podwodnych i nawodnych.

 2. yaro

  Pytanie do MSZ Polski - kto stosował broń chemiczną w Syrii. Czy MSZ Polski ma niezbite dowody na siły syryjskie?

  1. Gojan

   W którym miejscu MSZ stwierdził, broni chemicznej użyły siły syryjskie?

 3. asad3

  ile ma polska w tym lub innym temacie do powiedzenia o0o00o

 4. gosc

  dzis miala byc w dumie komisja onz badajaca uzycie broni chemicznej ,zostala powstrzymana i klamstwo moze zyc dalej.

Reklama