Reklama

Siły zbrojne

Polskie MiGi-29 zgodne ze standardem NATO. Zakończono modernizację

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy zakończyły modernizację 16 myśliwców MiG-29 wykorzystywanych przez Siły Powietrze. Program realizowany we współpracy z firmą Israel Aerospace Industries miał wartość 126 mln zł. Maszyny otrzymały nowoczesną awionikę, komputery misji i system łączności zgodny ze standardem NATO. 

4 listopada w WZL-2 w Bydgoszczy odbyła się uroczystość przekazania ostatniego zmodernizowanego samolotu MiG-29UB w obecności zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia Jana Woźniaka. Niebawem samolot dołączy do pozostałych zmodernizowanych maszyn, którymi dysponuje 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na jej wyposażeniu znajduje się 13 myśliwców jednomiejscowych MiG-29A i 3 dwumiejscowe MiG-29UB.   

Modernizacja realizowana przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy została zakontraktowana w sierpniu 2011 roku i miała na celu cyfryzację systemu zarządzania, uzyskanie pełnej kompatybilności z systemami zarządzania NATO oraz poprawę warunków pracy pilota.

Zmiany obejmowały m. in. instalację dwuzakresowej radiostacji, ulepszonego systemu pozycjonowania oraz nowoczesnego komputera aerodynamicznego. Nowa awionika jest wyposażona w szyny danych w standardzie MIL-Std-1553B, komputer misji umożliwiający planowanie przed akcją oraz analizę po jej zakończeniu. Najbardziej widoczne są jednak zmiany w zakresie zobrazowania danych, w postaci wskaźnika wielofunkcyjnego 5"x4" i nowoczesnego wyświetlacza HUD w kabinie pilota.

Zakończenie programu modernizacyjnego nie oznacza bynajmniej końca zmian w wyposażeniu polskich myśliwców MiG-29, które są bardzo aktywnie wykorzystywane, również w misjach NATO, takich jak Baltic Air Pollicing. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił analizę rynku w zakresie wyposażenia tych maszyn w systemy identyfikacji swój-obcy  IFF typu Mark XIIA działających w najnowszym standardzie NATO tzw. "mode 5".

 

Reklama

Komentarze (21)

 1. darek

  Ilość samolotów bojowych to jakaś kpina, nie mówiąc o infrastrukturze, żałosne to wszystko

 2. Niewiem

  Panowie, przyznaje, że się nie znam, ale czy Polska w ogóle jest w stanie stworzyć, tak jak chociażby Tajwańczycy swojego myśliwca? Strzelam tutaj, że na bazie Mig29 i F16, coś co ma zalety obu :) Sorry, za pytanie, ale po prostu jestem ciekaw wiec się nie znęcajcie.

 3. śmiech

  Co to jest "komputer aerodynamiczny"? :-)))

  1. terwagant

   Zapewne próba spolszczenia fly-by-wire...

 4. Logistyk

  Ja bym wszystkie Migi sprzedał , Su -oddał do muzeów, troche dołożył i wziął Mirage 2000-9 od Arabów. Najprawdopodbniej Wisłe wygra SAMPT, Narew wygra MICA, samoloty zintegrowane z tymi pociskami byłyby dobrym rozwiazaniem. Najprawdopodobniej OP też bedą z Francji. W takim układzie francuzi napewno poszliby na ustępstwa co do ceny, serwisu, kodów źródłowych itd. Zreszta na takim układzie każdy by skorzystał, bo Francja napewno wcisnęłaby ZEA Rafale. Zaraz padnie lawina odpowiedzi że mamy F-16 które są podobnej klasy samolotem, ale dwa typy samolotów gwarantują dywersyfikacje dostaw ! Mirage przenosi Storm Shadow który jest tańszy od JASSM a też stanowi potencjał odstraszania. Teraz mamy sytuację w której amerykanie wciskają nam drogo sprzęt, bo wiedzą że tylko od nich możemy wziąć, gdyby była możliwość użycia innej broni, wtedy cena byłaby bardziej konkurencyjna.

  1. kez87

   Fajnie panie "logistyk" tylko to kosztuje a coś na stanie musi być,no jakieś myśliwce oprócz F16-ek muszą być ! Mig-29 to całkiem dobra konstrukcja jeśli chodzi o walkę obronną na krótki i średni dystans,jedyne jej wady na dobrą sprawę to to,że jest Rosyjskiej produkcji(a to z Rosją nasz kraj ma "na pieńku") i że nie jest konstrukcją najnowszą (co częściowo niweluje modernizacja).Przy Polskich możliwościach budżetowych naprawdę - mogło być gorzej. Su to faktycznie nadają się do muzeum,ale Mig29 jeszcze nie.Mirage 2000 zamiast Mig-29 ? No nie wiem...

  2. AS

   Ale możemy gdybyśmy tylko chcieli mieć inne pociski od jassm np taurusy można je bezproblemowo zintegrować z naszymi f-16 problem jest polityczny niż techniczny.

  3. gnago

   Ech a kto pamięta że Polska była trzecią potęga kosmiczną te dziesiąt lat temu i to przypadkiem przy okazji rakiet meteorologicznych. A teraz tylko zagraniczne , nic że kosztowne i szajsowate ważne słuszne pochodzenie ,

 5. Baca

  Moze za te pieniadze nalezalo zakupic jakies nowe samoloty moze nie w ilosci 16 sztuk, ale kilka pewnie by kupil. W razie awarii polskie elektroniki MiGi beda mialy takie samo echo radarowe jak rosyjskie. Chyba ze o to wlasnie chodzi naszym umyslom z MON. Moze nalezalo zakupic spiracone z rosyjskim systemem swoj obcy, wowczas mialyby wieksze szanse przezycia nad terenami na wschod i polnoc od Polski.

  1. ja

   No tak masz rację z 1 szt czegoś tam , ale to chyba mało co?

 6. okon680

  Jakby nie patrzeć to wiekszość komentarzy zawiera podstawowy błąd. Konkretnie - z kim mig 29 ma walczyć ? Jeśli porównamy z myśliwcami najnowszej generacji a te akurat sa po naszej "przyjaznej stronie" to lepiej zaraz przesiąść się na wrota stodoły....

 7. Willgraf

  a może tak w prawdziwej walce z F-16 a nie ustawionej na korzyść F-16 co..?. to może wtedy te trolle forumowe przestaną tak narzekać na nasze Migi-29 - po drugie odnoszenia się pilotów i personelu oraz wzajemne nastawienie w bazie F-16 jest niczym innym jak karierowiczostwem ! w Malborku za to jest normalna lotnicza brać !

  1. jw.

   Mig -29 to bardzo dobra maszyna w walce manewrowej na krótki dystans. Jednak w co miesięcznych walkach powietrznych pomiędzy MiGami-29 a F-16 zawsze wygrywają F-16. Naprawdę nie są to pokazówki aby ustawiać wyniki. Jeden z byłych pilotów F-16 mówił nawet w wywiadzie dla "Wprost" że "zestrzelił" MiGa-29 aż 5 razy pod rząd poddając ostrej krytyce sam pomysł takich walk... Inny pilot F-16 mówi o wręcz o "gatlingu": cyt. "A co do tych nielimitowanych AoA, to mój (symulowany) „gatling” był bezlitosny i dla „29-go”, i dla „18-tki”... Najwyższy czas MiGi-29 odstawić na zasłużoną emeryturę.

  2. bender

   A co nazywasz "prawdziwa walka"? Dogfight w zasiegu wzroku (gdzie przy okazji dymiace Migo tez latwiej zauwazyc...)? W prawdziwej walce czyli podczas wojny w Iraku czy Jugoslawii jakos sie MIGi 29 nie popisaly...

  3. Grom

   Juz ci to raz pisalem . za obraze naszych pilotow niewazne czy to piloci MiG-29 czy Su-22 czy F-16 nalezy sie w morde . Nic nie wiesz o relacjach jakie panuja w naszym lotnictwie . Udalo mi sie porozmawiac i z pilotami F-16 i MiG-29 oraz z obsluga MiGow-29 dlatego wiem ze kłamiesz i wiem ze Oj tez klamie

 8. fryz5

  Ech, daliby już spokój z tymi MIG-29 i pozwolili im odejść w spokoju do muzeów. Piękne konstrukcje lotnicze i zapewne fajnie się na nich lata, ale w razie konfliktu zbrojnego nie chciałbym siedzieć za sterami tego samolotu. Wymiana awioniki to pięknie, ale do walki potrzebne nowoczesne uzbrojenie. Pora przestać drapać się po głowie, tudzież w innych miejscach i podjąć decyzję o zakupie kolejnych F-16, bo ta setka (coś koło) SU-22 i MIG-29 wartości bojowej nie ma praktycznie wcale. Dodatkowo patrząc przez pryzmat potencjalnych przeciwników dla tych maszyn, to.... umarł w butach. Także państwo decydenci czas na decyzję już jest spóźniony.

 9. Potiomkio

  Reanimacja trupa trwa w najlepsze....

  1. echo

   bez tego "trupa" lotnictwo d... porozmawiaj z pilotami. wiesz że efy są nadal nieoperacyjne i część z nich nie lata?

  2. say69mat

   Tak więc, z jednej strony mamy, spektakl niemal rekonstrukcyjnego nabożeństwa i konserwatorskiej pieczołowitości. Z jaką podchodzi się do samolotu, stanowiącego w warunkach realnej wojny. Li tylko latający cel, chociażby dla nowszych i najnowszych wersji pocisków przeciwlotniczych. Bo nikt, o zdrowych zmysłach, w warunkach nowoczesnej wojny powietrznej. Nie będzie się bawił, w tzw. close combat v/s dogfight. Z drugiej strony, mieliśmy nie tak dawno okazję doświadczyć medialnego zgiełku. Generowanego. pełnym oburzenia głosem polityków i niektórych dowódców naszej armii. Na perspektywę pozyskania tzw. 'niemieckiego szrotu'. Czyli, wyrzutni Patriot pochodzących z rezerw sprzętowych Bundeswehry. Czyli, uzbrojenia stanowiącego faktycznie, przeskok generacyjny i konceptualny. W stosunku do uzbrojenia rakietowego, będącego na stanie opl naszego wojska. I gdzie w tym wszystkim ... rozum???

 10. szyszka

  dobra super wiec mamy teraz ok 70 maszyn gotowych do dzialania . Mam tylko jedno pytanie kto potwierdza wykonanie i rozliczenie ( prwidlowe oczywiscie ) tj. jaki organ czy tam komisja czy inny podmiot , czy jest cos takiego w wojsku czy mamy wierzyc na slowo?

  1. Konvi

   Szyszka napisz do MON w trybie dostępu do informacji publicznej i będziesz miał odpowiedź.

 11. Torrent

  To jest 40 mln $ za modernizaję 16 maszyn. Przynajmniej wyglada ten kokpit porzadniej, na kolej je 15 lat wystarczy. Powinni za two pozostałe zmodernizować.

  1. karo

   Raczej 10 niż 15, ale dobre i to :) Jeśli nie zintegrują ich z zachodnim uzbrojeniem, chociażby pociskami Matra Magic (vide słowackie "AS-y") to jedynym ich uzbrojeniem będzie działko pokładowe :(

 12. janusz

  pożytek taki, że WZL ma prace dziś i jutro , cała reszta bez znaczenia (dodatkowo niskie koszta eksploatacji) a w 3 WOJNIE ŚWIATOWEJ i tak nie odegramy żadnej roli

 13. Arek

  W sumie jak sie nie ma kasy to dobre i to. Oczywiście miłoby gdyby kupili nowe radary oraz uzbrojenie do samolotów, ale czego my oczekujemy jak oni przez tyle lat I przy korzystnym kursie dolara do złotówki (poniżej 3 zł) nie spłacili F-16.

 14. k

  Osiągi MIG 29 są bliskie parametrom jakie charakteryzują F-16. MIG 29 dobrze dozbrojone, z odpowiednim radarem i elektronikom, mogą być i są trudnym oraz wymagającym rywalem.

  1. "siłą, siłom i godnościom osobistom"

   "elektronikom" ? Czy ci elektronicy to takie krasnale, które siedza w MIG gdzieś obok pilota bo miejsca dla dodatkowych ludzi od elektroniki tam nie ma więc....?

  2. Przemo

   Owszem to prawda ale skąd weźmiesz części zamienne?

  3. dgdg

   taa z elektronikom szczególnie

 15. miik

  Można byłoby dokupić 29-tki od Węgrów i w przyszłości od Słowaków za małe pieniądze i zmodernizować je z tymi z Malborka. Symulator lotu ma powstać w Mińsku Mazowieckim czyli tzw.KONTYNUACJA SZKOLENIA. Dobry sprzęt dla państwa frontowego jak Polska, za małą kasę i nie tak sterylny jak f16 gdzie trzeba w skarpetkach chodzić po lotnisku. Nie jestem rusofobem, ale nie stać nas na razie na nowe samoloty za grubą mamonę.

  1. kzet69

   Jest jeden problem: nie produkujemy części zamienny do migów, skąd wiesz jak długo i za jaką cenę Rosja zechce nam je sprzedawać?

  2. xxl

   Węgierskie migi od kilku lat stoją pod gołą chmurką i do niczego się już nie nadają

  3. zzz

   Ta...a zamiast rakiet będą przenosić worki z piaskiem, bo nowych nam nikt nie sprzeda, a stare mają tyle lat co samoloty... Jak mamy kupować złom do remontu to lepiej kupmy F-16 z pustyni. I co Ci daje "mniejsza sterylność"? Z pustyni będziesz startować?

 16. kol

  Czy on ma jeszcze jaką kolwiek zdolność bojową? Panavia tornado nie była by lepsza od niego?

 17. Egon Olsen

  Po co ładować kasę w ten złom? Wieczne problemy z częściami zamiennymi, pocisków rakietowych średniego zasięgu brak!

 18. Funky Koval

  Fajnie, mamy latające cele zgodne ze standardem NATO.

 19. Jam to

  Tylko 16 Migów-29 ma zostać zmodernizowanych. Reszta na części zamienne.

 20. zefir

  No fajnie, jakiś krok do przodu a co z resztą maszyn tego typu? identyczna modernizacja za 20 lat? nie lepiej iść za ciosem i zmodernizować pozostałe maszyny teraz aby wszystkie doprowadzić do jednego standardu?, u nas to wszystko tak robi się połowicznie, troszkę tu troszkę tam i nigdzie do końca....

  1. OMEN

   Taa... MiG-i z Malborka nie będą raczej modernizowane. One zostały "kupione" za 1 ojro od Niemca. Są poenerdowskie i mocno wyeksploatowane...

  2. karo

   Nie, pozostałe (malborskie) są znacznie bardziej zużyte a zapasy części zamiennych niewielkie. Tym bardziej, że w obecnej sytuacji już nie pohandlujesz z Ruskimi....

  3. mw

   Ze względu na dużo większe zużycie MiGi z Malborka nie będą modernizowane.

 21. Adam

  A może by tak zamontować na nich radary AESA?

Reklama