Reklama

Siły zbrojne

Polskie Jelcze pojechały do Eurokorpusu

 • Fot. 1BLWL
  Fot. 1BLWL

Siły Zbrojne RP przekazały Dowództwu Eurokorpusu 12 samochodów ciężarowych Jelcz P862 wyposażonych w system samozaładunku oraz dziesięć mikrobusów. Pojazdy stanowią tzw. wkład sił i środków do Dowództwa Eurokorpusu.

Przekazanie samochodów transportowych Jelcz P862 oraz mikrobusów odbyło się po pomyślnym przeprowadzeniu w maju bieżącego roku prób kompatybilności i interoperacyjności z pojazdami znajdującymi się na wyposażeniu sił zbrojnych Belgii, Francji, Hiszpanii, Luksemburga i Niemiec. Łączna wartość przekazanego sprzętu to około 21 milionów złotych.

Dowództwo Eurokorpusu (EC HQ) to międzynarodowa struktura wojskowa stworzona w 1992 roku w celu rozszerzania współpracy militarnej na Starym Kontynencie. Może ono kierować siłami liczącymi do 65 000 żołnierzy, zarówno w operacjach humanitarnych czy stabilizacyjnych, jak i w działaniach bojowych. W przeszłości EC HQ uczestniczyło w operacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie.

Siedziba Eurokorpusu umiejscowiona jest w Strasburgu. Dowództwo tworzone jest przez pięć tzw. państw ramowych – Belgię, Francję,  Hiszpanię, Luksemburg i Niemcy oraz państwa stowarzyszone – Grecję, Polskę, Włochy i Turcję. Od 2016 roku Polska dołączy do Dowództwa Eurokorpusu jako państwo ramowe, z czym wiąże się między innymi przekazanie sprzętu. 

MON/(JP)

Reklama

Komentarze (4)

 1. sum

  Luksemburga? - ile armii liczy ten kolos?

  1. Wyga

   Chłopcze, Luksemburg ma pieniążki... Czytaj, podróżuj a bedziesz kiedys ostry jak brzytwa

 2. tomicki1914

  Czy proces badania kompaktybilności dotyczył również widocznych na foto mikrobusów Volkswagena. Ile to badanie kosztowało polskiego podatnika?

 3. aircrash

  No i bardzo dobrze. Rozumiem że serwisowanie (Jelczy) w Polsce?

 4. AM84

  To sie dozbrajamy i rozbrajamy ...

Reklama