Reklama

Siły zbrojne

Polska z dostępem do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania

Fot. MON
Fot. MON

Nasza współpraca przyniesie wymierne efekty w postaci sprawnego i funkcjonalnego systemu satelitarnego. Będziemy w stanie zwiększyć swoje zdolności – powiedział szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak podczas podpisania pomiędzy ministerstwami obrony Polski i Włoch porozumienia, które umożliwi Siłom Zbrojnym RP uzyskanie dostępu do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania.

25 marca br. w obecności sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka oraz ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce, J.E. Riccardo Guarigli podpisane zostało „Porozumienie implementacyjne pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Włoskiej w sprawie zapewnienia Polsce praw dostępu do Systemu „Cosmo-SkyMed Seconda Generazione” (CSG) oraz Pozyskania Polskiego Naziemnego Segmentu Wojskowego Użytkownika (P-DUGS)”.

Porozumienie umożliwi Siłom Zbrojnym RP uzyskanie dostępu do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania obrazowego w ramach obowiązującej umowy międzynarodowej dotyczącej zasad i warunków polskiego dostępu do systemów COSMO-SkyMed (CSK) oraz COSMO-SkyMed Seconda Generazione (CSG), podpisanej przez Ministrów Obrony Polski i Włoch 3 września 2012 r.

Podpisy na dokumencie złożyli: szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, pełniący funkcję przewodniczącego Polsko-Włoskiego Komitetu Sterującego oraz dyrektor włoskiego Departamentu Programów Uzbrojenia gen. broni Enzo Vecciarelli. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Jan

  W tym Programie moglibyśmy być Partnerem. Niestety jesteśmy tylko klientem. Pozostaje tylko kwestia jakim klientem: strategicznym, ważnym czy takim sobie. Trzeci przypadek jest mało użyteczny w czasie poważniejszych kryzysów.

 2. maniek

  nareszcie... chciałoby się powiedzieć, ale nie powinno to wykluczyć własnych satelitów wojskowych...

 3. sorbi

  NO to może teraz najwyższy czas na np. pociski manewrujace i to nie tylko dla okrętów podwodnych

  1. arti

   nie potrzebujemy takich pocisków.

  2. www

   Umowa jest chyba na 2 lata wiec pewnie zanim je dostaniemy to już wygaśnie, już Rosja zadba o to aby jej nie przedłużyli - (mają sposoby) a nasi się połasili teraz już wiem czemu kupujemy Mastera:)

 4. Darek S.

  Ciekawe za ile i co to wogóle jest warte ?

 5. Polish

  No widzę że do czegoś zmierzamy, dzięki satelicie będziemy mogli robić zdjęcia baz i będziemy wiedzieć gdzie potencjalny wróg jest po czym możemy dać namiary do F-16 i bombardowanie :)

 6. Zgryźliwy

  Fakt - jakiś krok wprzód to jest. Ale byłbym osobiście spokojniejszy gdybyśmy mieli na orbicie WŁASNEGO satelitę.

 7. Edo

  Dobra decyzja ale czeba myślec o swoich satelitach

Reklama