Reklama

Siły zbrojne

Polska termowizja dla czołgów PT-91 Twardy

Fot. archiwum 34. BKPanc.
Fot. archiwum 34. BKPanc.

PCO SA zajmie się, na podstawie podpisanej z 2 Regionalną Bazą Logistyczną umową, dostawą kolejnej partii ZMKT, czyli Zestawów Modyfikacyjnych Kamer Termowizyjnych. Sprzęt, którego podstawowym elementem jest kamera termowizyjna KLW‑1, jest przeznaczony do zastosowania w czołgach PT-91 Twardy wyposażonych w systemy kierowania ogniem SKO‑1T (DRAWA‑T) jako celownik Działonowego.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa Zestawu Modyfikacyjnego Kamery Termowizyjnej bez pakietu adaptacyjnego w liczbie 5 kompletów. Jak informuje 2 RBLog, całkowita końcowa wartość zamówienia to 3,321 mln złotych brutto.

Zamówienie realizowano w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Jak podkreśla wojsko, zamówienie z wolnej ręki związane jest z ochroną praw wyłącznych, gdyż producentem Zestawu Modyfikacyjnego Kamery Termowizyjnej, posiadającym prawa do sprzętu jest właśnie PCO SA. 

Ostatecznie decyzja o udzieleniu zamówienia podjęta została 30 października br. To kolejna dostawa ZMKT dla wojska w tym roku. Jeszcze w lutym zawarto porozumienie, na mocy którego polska firma miała dostarczyć do końca października br. osiem kompletów ZMKT. 

ZMKT stanowi komplet zespołów niezbędnych do zastąpienia w systemie SKO‑1T, kamery termowizyjnej TES kamerą termowizyjną KLW‑1. W skład jednego zestawu ZMKT wchodzi kamera ter­mo­wi­zyjna KLW-1 Asteria, adap­ter zapewniający połą­cze­nie mecha­niczne kamery ter­mo­wi­zyj­nej KLW-1 z główką pery­sko­pową celow­nika dzia­ło­no­wego SKO Drawa-T, wyświe­tlacz dzia­ło­no­wy (WD‑1), moni­tor dzia­ło­no­wy (MD-1), moni­tor wie­lo­funk­cyjny (MFM‑2) i pakiet kabli (KZ1÷KZ3).

Reklama

Komentarze (24)

 1. ja66

  >>>jkljlh argument o "poprzednich rządach" już się trochę zużył. Poprzednie rządy już nie rządzą a za tego rządu miało być lepiej a nie gorzej. Zresztą nawet rząd PO może się czymś pochwalić bo dzięki niemu ruszył wreszcie Krab, był rozwijany Rak i Kryl, MSBS, Kormoran 2. A Błaszczakowi nie udało się nawet postawić śpiewających ławek.

 2. Orcio

  5 sztuk. To wystarczy za cały komentarz. Wobec tak wolnej modernizacji nawet najlepsza jakość dostarczanego sprzętu nic nie zmieni.

 3. gośc

  Zuchy ! Minister Błaszczak powinien zrobić konferencję prasowa.

 4. Tylak

  Przy obecnym tempie wymiany prędzej wszystkie twarde zeżre rdza niż zakończony zostanie proces modernizacji.

 5. dropik

  Kilka mld już poszło na wot, a nie znajdzie sie kilkadziesiąt mln na wymianę kamer.

 6. Kane

  To jakiś absurd. W takim tempie prowadzona "modernizacja" nie ma sensu..

 7. jkljlh

  >>zły >>@Dumi: "Ale obecny rząd, w mojej ocenie, przeciętnie modernizuje armie" >>- To i tak łagodne określenie. To jak byś określił modernizację (a właściwie jej brak) prowadzoną przez poprzednie rządy? Lekka dywersja, brak dbałości o zdolności obronne? to najbardziej łagodne okreslenia jakie przychodzą mi do głowy.

 8. Ernst Junger

  Ucichł temat modernizacji T-72 po tym jak MON wskazał kwotę 1.3 mld zł za 318 czołgów. Dla przypomnienia, kontrakt malezyjski opiewał na kwotę 370 mln dolarów i jak się później okazało nie pokrył nawet w pełni kosztów produkcji. Tajlandia za 49 T-84 Opłot zapłaciła 240 mln dolarów. W kwocie 1,3 mld zł można mówić co najwyżej o remoncie archaicznych T-72 w standardzie drugiej połowy lat '70.

 9. optyk

  Zabójcze tempo modernizacji PT-91 - 5 (pięć !!!! sztuk/rok) pokazuje,gdzie jesteśmy z PMT. Zwykły skandal.

 10. anakonda

  Na czołgi pt 91 masowo powinien byc instalowany sprzet który w nastepnej kolejnosci zostanie przeniesiony na nowo pozyskane .Jak na nie stac naraz wymieniac wszystko trzeba troszke pokombinowac aby obniżyc koszty zakupu ( wiecej taniej) wszak bedzieto tylko chwilowy nosnik oprzyżadowania pozwalajacy na naukę obsługi co ułatwi wdrażanie nowych czołgów a i cene obniży znacząco.

 11. PRS

  Dobra wiadomość, że trochę staniało. Zła, że nie kolejne 8 tylko 5. Słaba kompania rocznie... Albo inaczej - słaba kompania po 3 latach rządów. Ile można by było kupić kompletów zamiast nadwiślańskich fajerwerków 10 i 11 listopada? A za koszt defilady 15 sierpnia?

 12. ktos

  W przypadku T-91 chyba rozsadniejszym byloby zrobienie zdalnego sterowania. Wystarczylby operator w bezpiecznym miejscu do kierowania czolgiem.

 13. zły

  @Dumi: "Ale obecny rząd, w mojej ocenie, przeciętnie modernizuje armie" - To i tak łagodne określenie. Jak na razie nie zapowiada się żadna modernizacja. Okrętów nie będzie, śmigłowców nie będzie (nawet zakup czterech dla marynarki prawdopodobnie się nie uda), Homar wygląda coraz gorzej. Kilka miesięcy temu informowali, że modernizacja T-72 już trwa a do tej pory nie zdecydowano nawet w jakim zakresie miała by być przeprowadzona. Jedyne o czym się ostatnio mówi bez końca to Fort Trump ale wydawanie wielu miliardów dolarów na amerykańską armię to nie modernizacja polskiej armii.

 14. Wojcech

  Gdyby modyfikacje były prowadzone regularnie to 13 sztuk rocznie w zupełności by wystarczyło żeby wszystkie Twarde były zrobione. Ale skoro przez 20 lat nie robiono nic - a nawet więcej niż nic bo likwidowano polski przemysł - to teraz jest awaria.

 15. kj1981

  Zestawy dla 5 czołgów? To chyba to słynne "wstawanie z kolan".

 16. p.pancerny

  probemem jest niska mobilnosc i tu pomoglby nowy power pack z fso albo od ursusa 1500km. do tego serbskie dzialo 125mm lL74 z amunicja programowalna i jakas sensowna stabilizacja wiezy, zeby mogl strzelac w czasie jazdy. to bylaby potega

 17. Piotr

  Wstyd o tym pisać to zadanie dla lokalnej bazy dla jakiejś jednostki 5 szuk!!! Rozumiem 120 czy coś koło tego ustalić ale 5 w tym tępie zmodernizujemy te czołgi w drodze do huty na przetopoenie.

 18. Jaro

  5 sztuk ?? To jak na auta moje i sąsiada.... Ciekawe jaka byłaby cena gdyby zamówili 50 sztuk?? A ile zestawów mogli by zamówić zamiast 3 Boingów za ca. 2 mld 65 mln zł...??

 19. Dumi

  Takie newsy oczywiście cieszą, DLATEGO BRAVO, ale... TO NIE ZMIENIA FAKTU, ŻE PiS POPEŁNIŁ BŁĘDY, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE WIELE PROGRAMÓW ZOSTANIE MEGA OPÓŹNIONYCH!!! Wiemy, że mamy ograniczone zdolności finansowe i, że potrzeb jest tak dużo, że wszystkiego nie wymienimy od razu. To wiemy!!! Ale obecny rząd, w mojej ocenie, przeciętnie modernizuje armie. To bardzo wyważona ocena. Nie mogę powiedzieć, że jest dobra lub bardzo dobra bo nawet laik widzi rażące błędy. Skąpstwo na modernizacje jest na 1 miejscu!!! 2. Nadmierne pokładanie nadziei w USA czyli skrajna polityka zagraniczna. 3. Błędne priorytety finansowe. 4. Żółwie tempo zmian przepisów ułatwiających szybsze realizowanie przetargów. 5. Słabe pozyskiwanie nowej technologii, offsetu!!!. Są rzeczy dobre oczywiście, ale co z tego skoro zakup zaledwie 1 dywizjonu Homara obnaża naszą nieporadność i niestety słabość w negocjacjach. A będziemy w jeszcze gorszej sytuacji wyjściowej w kwestii zakupów za granicą jak powstanie Fort Trump...

 20. Infernoav

  Czyli rozumiem, iż sukcesem jest wymiana termowizji na 13 czołgach? Poważnie?

 21. kwasny

  5 kompletów

 22. 22

  Aż 5 sztuk? To jest jakieś rękodzieło artystyczne? Bo na masową produkcję seryjną to mi na pewno nie wygląda.

 23. ikaeg

  Polska termowizja a sprzęgła do tych szrotów sprowadzamy z Serbii i Sudanu. Miejsce PT-91 jest w muzeum.

 24. tut

  Brawo, całe 5 kompletów, za 3,321 mln. No wielki szacun. Dostarczą w 5 lat?

Reklama