Reklama

Siły zbrojne

Polska podpisała umowę na zakup samolotów szkolnych Master

fot. MON
fot. MON

System, który kupujemy to nie tylko samoloty - to symulatory, to pakiet logistyczny, to niezwykle ważny element systemu szkolenia, który budujemy od wielu lat - powiedział sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę dla SZ RP systemu AJT.

Podpisanie dokumentów jest ostatnim elementem pozyskiwania przez Siły Zbrojne RP Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego (Advanced Jet Trainer - AJT). Przetarg na samoloty szkolne, wraz z całym systemem szkolenia pilotów samolotów bojowych, został ogłoszony przez Inspektorat Uzbrojenia 25 lutego 2013. 

System szkolenia to oprócz 8 samolotów również pakiet logistyczny w którym zawiera się sprzęt i wyposażenie naziemnej obsługi samolotów, części zamienne oraz materiały eksploatacyjne, wsparcie techniczne, system informatyczny wsparcia jak też pełna dokumentacja techniczna. W skład systemu mają też wchodzić kompleksowe symulatory lotu, symulator katapultowania, komputerowy system wspomagania szkolenia i pakiet szkoleniowy. 

Najniższą cenę, dokładnie 1 167 754 500 zł, zaoferowała w przetargu na system AJT firma Alenia Aermacchi proponując samolot M-346 Master. 27 lutego bieżącego roku umowę zakupu systemu dla Sił Powietrznych RP podpisali: szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, reprezentujący Skarb Państwa i prezes generalny ds. sprzedaży firmy Alenia Aermacchi S.p.A. Massimo Ghione. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.