Reklama

Siły zbrojne

Polska łączność dla Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Grupa WB zaprezentowała ofertę systemów łączności, która zgodnie z deklaracjami producenta zapewnia zarówno możliwość komunikacji wewnątrz oddziałów OT, jak i współpracy z wojskami operacyjnymi. Radiostacje wytwarzane przez należącą do Grupy spółkę Radmor są dostarczane do Sił Zbrojnych około dwudziestu państw.

Sprzęt łączności produkowany naszą firmę i innych członków Grupy WB jest dostarczany do polskich Sił Zbrojnych, jest podstawowym środkiem łączności, jak i na eksport. (…) Interkom opracowany przez WB Electronics jest używany na pojazdach wojskowych tej armii, a radiostacje produkowane przez Radmor SA są sprzedawane do 20 krajów świata

Zbigniew Furman, Sales & Marketing Director spółki Radmor, należącej do Grupy WB

Grupa WB Electronics od kilkunastu lat dostarcza polskiej armii środki łączności, systemy kierowania ogniem czy bezzałogowce, a jej rozwiązania cieszą się powodzeniem również na rynkach eksportowych, również poza Europą. W trakcie targów Pro Defense spółka zaprezentowała ofertę systemów łączności, przygotowaną z myślą o nowo formowanych oddziałach Obrony Terytorialnej.

Propozycja dla OT obejmuje między innymi radiostacje plecakowe rodziny Fastnet RRC 9211 i RRC 9311, które – jak zaznacza w rozmowie z Defence24.pl Zbigniew Furman, Sales & Marketing Director spółki Radmor, należącej do Grupy WB - są podstawowymi środkami łączności polskiej armii na wyższych szczeblach dowodzenia. W ramach propozycji dla nowo formowanego rodzaju Sił Zbrojnych mają one zapewnić łączność pomiędzy jednostkami operacyjnymi, a pododdziałami OT.

Oferujemy całe spektrum łączności, które umożliwi działanie Obrony Terytorialnej Kraju i współdziałanie Obrony Terytorialnej z Siłami Operacyjnymi

Zbigniew Furman

W ramach indywidualnego wyposażenia żołnierzy i oddziałów oferowane są radiostacje przenośne: typu 3501, 35010 oraz programowalne typu 3509. Pierwsze dwa systemy miałyby trafić na szczebel drużyny i plutonu. Z kolei większe pododdziały, czyli kompanie, a także plutony miałyby w ramach oferty Grupy WB otrzymać w pełni programowalne radiostacje 3509, należące do rodziny 350x.

Radiostacja typu 3509 posiada oprogramowanie w postaci waveformu zapewniającego możliwość budowy sieci wymiany danych IP za pomocą środków radiowych. Dysponuje ona też wbudowanymi zabezpieczeniami transmisji - COMSEC, NETSEC, TRANSEC, które mają chronić przekazywane dane przed przechwyceniem przez przeciwnika.

Do każdej z trzech radiostacji proponowane są zestawy przewoźne. W wypadku radiostacji typu 3509 składa się on z adaptera, umożliwiającego podłączenie do sieci IP oraz wzmacniacza o mocy 50 W. Jak podkreśla Zbigniew Furman, Grupa WB jest zdolna do dostarczenia nowo formowanym jednostkom obrony terytorialnej pełnego spektrum systemów łączności, opierając się na rozwiązaniach, które już są używane przez Wojsko Polskie.

Reklama

Komentarze

    Reklama