Reklama

Siły zbrojne

Polska chce wzmocnienia Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód w Szczecinie

Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPIMON
Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPIMON

„Dzisiaj zaczynamy dyskusję i prace nad tym, aby wzmocnić Korpus. Myślę, że dobrym horyzontem czasowym dla tych działań będzie wrześniowy szczyt NATO” – powiedział w trakcie spotkania z dowództwem Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód minister Tomasz Siemoniak.

W piątek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł spotkali się z kadrą dowódczą Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód w Szczecinie. Głównym tematem rozmów były sprawy związane z przyszłością Korpusu oraz obecna sytuacja na Ukrainie.

Jak podkreślał w rozmowie minister Tomasz Siemoniak - wzmocnienie wschodniej flanki NATO powinno odbyć się m.in. poprzez wzmocnienie Korpusu. NATO w Korpusie widzi bardzo ważny element we wzmacnianiu bezpieczeństwa. (…) Podczas spotkania rozmawialiśmy o wnioskach, jakie sojusz powinien wyciągnąć z obecnej sytuacji. Jednym z głównych wniosków jest konieczność wzmacniania wschodniej flanki NATO. Jestem przekonany, że Korpus to ta struktura, która powinna być wiodąca we wzmacnianiu NATO na wschodniej flance – podkreślił minister.

Jak zaznaczył szef resortu obrony – Polska, jako państwo-gospodarz Korpusu, jest gotowa do wzmocnienia wysiłku, aby zrealizować te plany.

Odnosząc się do przyszłości Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód minister Siemoniak zaznaczył, iż ma nadzieję, że jeszcze w tym roku do Korpusu, który obecnie tworzy 13 krajów dołączy jedno państwo niebędące członkiem NATO, ale pozostające w strukturach UE. Minister dodał również, iż liczy na to, że w strukturze dowódczej znajdą się nowi przedstawiciele dużych państw, a sam Korpus, m.in. przez te działania, mocniej wpisze się w struktury NATO.

Podczas spotkania z kadrą Korpusu minister podziękował jego dowódcy – generałowi broni Bogusławowi Samolowi za dotychczasowe zaangażowanie i - jak podkreślił szef MON - za szukanie nowych zadań i wyzwań dla Korpusu, dzięki którym te międzynarodowe struktury zyskują na znaczeniu.

W piątek minister Tomasz Siemoniak spotkał się także z pracownikami 109. Szpitala Wojskowego, gdzie otwarto Pracownię Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego. Mówiąc o szpitalu możemy stwierdzić, że jest to placówka, która po dwóch latach ciężkiej pracy realizuje dziś już program rozwojowy. (…) Dziękuję wszystkim za wysiłek, jaki wkładają w to, aby szpital tak dobrze funkcjonował i miał tak dobrą renomę – dodał minister Siemoniak.

Na spotkaniu z przedstawicielami województwa zachodniopomorskiego minister Siemoniak podkreślił, że Szczecin jest ważnym miastem dla wojska. Wojsko otwarte jest na współpracę z samorządami. Szczecin jest miastem bardzo ważnym dla wojska. Niedawno w ramach współpracy podjęliśmy decyzję, która pozwoli uruchomić procedurę przekazania nieruchomości wojskowej na rzecz Archiwum Państwowego.

Minister Tomasz Siemoniak poinformował także, że podjął decyzję o wykreśleniu jednostki wojskowej w Trzebiatowie z planów likwidacji przez najbliższe lata.


Tekst: Bogumiła Piekut/DPI MON

Reklama

Komentarze (2)

  1. AS

    Trudno zrozumieć po co niektórym krajom sojuszu od flanki zachodniej siły zbrojne. Kiedy agresja tak na początku jak i zawsze może przyjść jedynie od wschodu

  2. Anteas

    To Polska chce wzmocnienia? Z tego co widzę to wzmocnienia chcą nasi hiper odważni politycy którzy się zaraz posiusiają ze strachu.

Reklama