Reklama

Siły zbrojne

Połowa nowych Su-34 na granicy z Ukrainą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Kolejne rosyjskie samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 dotarły do graniczącego z Ukrainą obwodu rostowskiego. Świeżo wyprodukowane maszyny samodzielnie przeleciały 4 tys. km z fabryki w Nowosybirsku. 

Trzy Su-34 dotarły do Samodzielnego Pułku Lotnictwa Bombowego w obwodzie rostowskim w ostatnich dniach. W październiku jednostka ta otrzymała sześć samolotów tego typu. Jest to o tyle znaczące, że całość dostaw maszyn myśliwsko-bombowych Su-34 w 2014 roku zaplanowano na 18 sztuk.

Oznacza to, że do jednostki stacjonującej na granicy z Ukrainą trafiał połowa wyprodukowanych w bieżącym roku samolotów myśliwsko-bombowych najnowszej generacji. Wyraźnie wskazuje to na znaczenie Południowego Okręgu Wojskowego dla obecnej sytuacji militarno-politycznej Rosji.

Su-34 to jeden z specjalistycznych wariantów myśliwca Su-27, którego protoplastą był prototyp dwumiejscowej wersji Su-27K, oznaczony T10KM-2. Charakterystyczna dla Su-34 jest kabina załogi z miejscami umieszczonymi obok siebie. Samolot ten może operować w każdych warunkach pogodowych - w dzień i nocą.

Uzbrojenie o łącznej masie sięgającej 8 ton jest  przenoszone na 12 pylonach pod skrzydłami i kadłubem. Obejmuje ono szeroką gamę kierowanych i niekierowanych bomb oraz pocisków rakietowych, w tym wyposażone w głowice jądrowe. Podczas działania na niskim pułapie Su-34 osiąga prędkość 1,2 Macha i zasięg 1100km. Samolot posiada też możliwość tankowania w locie. 

Reklama

Komentarze (23)

 1. :)

  Nie rozumiem, skąd ten wysyp porównań Su-34 do F-16. Dwie maszyny zupełnie innej klasy, o zupełnie innej konstrukcji. Rozumiem jeszcze dyskusje na temat zasięgu, udźwigu i zdolności zwalczania celów naziemnych. Ale już rozmowy typu "Ten lepszy! A nie, bo ten!" to już przywodzą na myśl słynne powiedzenie "Słoń, a sprawa polska". Ruscy kupili sobie słonia, a u nas słoni nie ma. A co jest? Ano żubr. No to dawaj, porównujemy, co lepsze: słoń, czy żubr. I czy żubr słoniowi da w trąbę, zanim dostanie po łbie. Który zwrotniejszy, który szybszy i który ma większy udźwig i zasięg, a który dłuższe kły. Który którego wykryje z większej odległości i czym przywali. Który może operować z lasu, a który potrzebuje stajni i przeglądu po każdym spacerze. A tymczasem - jak kilka osób zaznaczyło - mowa o dwóch zupełnie różnych zwierzętach.

  1. kuba_wu

   A gdy się zdarzy, że staną naprzeciwko siebie, to powiedzą: "eeee, jesteśmy dwoma zupełnie różnymi zwierzętami, nie bijemy się, bo to niesportowo"? Czy jednak zaczną się nawalać nie bacząc na różnice gatunkowe? Więc może jednak jest jakiś sens w zastanawianiu się który którego, zwłaszcza że akurat, jak zauważyłeś, nie mamy słoni. Inna rzecz, że oni mają większy wybór tej menażerii, więc porównywanie żubra akurat (i tylko) do słonia nie wyczerpuje tematu.

 2. przyszły trup

  Decyzje o wojnie zostały podjęte. Obie strony rozlokowują od jakiegoś czasu sprzęt po obu stronach. W Polsce trwają przygotowania do wojny.

 3. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

  Rosjanie sukcesywnie podciągają w pobliże swech zachodnich granic coraz to więcej nowoczesnego sprzętu a Zachód jeno się na tym samym zastanawia i deliberuje w jakim czasie zdoła dyslokować i rozwinąć jedną czy drugą brygadę "szpicy" ; gdy kiedyś coś zmusi Władymira Władymirowicza do przemiany swych słów w czyny ,to jego pancerna szpica zgodnie z zapowiedzią - prędzej objawi się pod samą Warszawą ,aniżeli ta natowska zdoła się wyładować z dugiej strony Wisły z kolejowych eszelonów...

  1. kzet69

   za dużo oglądasz filmów s-f, Su-34, zwłaszcza z gołymi pylonami :) to nie jest nowoczesny samolot tylko wspomnienie po ZSRR

  2. Abll

   Niestety Amerykanie również podciągają sprzęt. Szukają miejsca w Polsce dla brygad pancernych, których miało nie być. Ustawiane są pionki na szachownicy pod przyszłą wojnę.

 4. Mirek

  Łatwe do strącenia.

  1. :)

   A w której grze, jeśli wolno spytać? Jak masz jakieś dowody, wiesz o jakichś przeprowadzonych ćwiczeniach, czy symulacjach w których Su-34 okazały się latającymi tarczami, to cofnę słowa i bardzo się ucieszę, że coś tandetnego weszło do uzbrojenia na wschodzie. Ale jak na razie to pozostają nam Prawa Murphy'ego: "Samolot jest cięższy od powietrza, więc prędzej czy później spadnie".

 5. anonim

  Panowie, może nie wszyscy wiedzą, że Su-34 ma specjalnie opancerzoną kabinę, toaletę, oraz kuchenkę...

  1. jang

   i pokój do posiedzeń egzekutywy POP

  2. ja

   ...mikrofalową, wiemy, wiemy.

  3. :)

   Mało wiecie, nowe wersje eksportowe mają mieć jacuzzi i barek. Wersja dla rodzimych WWS będzie uboższa - balia z wrzątkiem i spiryt w zewnętrznych zbiornikach.

 6. bodzio

  sowiecki szmelc...

  1. pinokio

   bodzio ty nieuku ,taki jeden rozwalil cala gruzinska opl.

  2. das

   dlaczego tak uważasZ?

 7. Gawrobryk

  ..."jednostka ta otrzymała sześć samolotów tego typu. Jest to o tyle znaczące, że całość dostaw maszyn myśliwsko-bombowych Su-34 w 2014 roku zaplanowano na 18 sztuk. Oznacza to, że do jednostki stacjonującej na granicy z Ukrainą trafiał połowa wyprodukowanych w bieżącym roku samolotów myśliwsko-bombowych najnowszej generacji"...Na szczęście ta "mniejsza połowa"

  1. j23

   ale dzib ma rodem z F-16 przypadek ????????

 8. kali

  to bardza grozna bronia ,bac wszyscy dookola bo koniec bliska

 9. galicja

  ale jabłoni i ziemniaków nadal posadzić nie potrafią :-)

 10. Lucek

  Brzydal jak nic. Czy ruskie nie potrafia ładenego samoltu wyrzeźbić ?

  1. BloodyMir

   A po co ma być ładny, to jest do zabijania a nie ładności

 11. kzet69

  "Świeżo wyprodukowane maszyny samodzielnie przeleciały 4 tys. km z fabryki w Nowosybirsku. " Dzięki temu wylatały 1/5 resursu na silniki, cieszmy się że ruska propaganda nadal przeważa nad zdrowym rozsądkiem :) a na poważnie, to rosyjska propaganda zaczyna dorównywać mydełku fa... 18 "super" samolotów rocznie, wynik godny "super"mocarstwa w walonkach i onucach...

  1. annobis

   Szkoda ze jestes glupi

 12. olo

  Świeżo wyprodukowane maszyny samodzielnie przeleciały 4 tys. km z fabryki w Nowosybirsku - NIE MOŻLIWE :) Później tez samodzielnie spadną z nieba zestrzelone z BUK-a w tak zwanym Friendly Fire

 13. lfl

  vvk

 14. ja

  Piękny to on jest, pytanie czy groźny. A propos su-27 jego era powoli, a może i szybciej, się kończy. Kupują jeszcze Indie, będą pewnie jakieś kraje afrykańskie. Za 10 lat to będzie przestarzały samolot.

  1. rozbawiony

   Jak Su-27 przestarzały, to co powiedzieć o F-16? :-)

 15. ja

  Który lepszy - nasz F-16 czy Su-34?

  1. Viktor

   Co wolisz nóż czy widelec?

  2. totenkopf

   trochę dziwne pytanie bo F-16 a Su-34 to samoloty nieco innej klasy i tworzone według innej filozofii, trudno je porównać który lepszy tak ot

  3. Adam

   Zdecydowanie Su-34 bo to odpowiednik F-15SE.

 16. realista

  Cała prawda jak wspaniały jest "supernowoczesny" Su-34 wychodzi w banalnym porównaniu z "przestarzałym" F-16: F-16 Rozpiętość 9,80 m Długość 14,80 m Masa własna 8272 kg Masa startowa 16 875 kg Zasięg 3200 km (4220 km z dodatkowymi zbiornikami) Masa zabieranego uzbrojenia 7 700 kg Su-34 Rozpiętość 14,70 m Długość 23,34 m Masa własna 17 700 kg Masa startowa 38 200 kg Masa zabieranego uzbrojenia 8000 kg Zasięg 4000 km Wniosek: Ruska technika ciągle jest daleko w tyle za "Zachodem" bo "przestarzały" i krytykowany przez wielu, dwa razy mniejszy F-16 przenosi prawie tyle samo uzbrojenia co kaban Su-34, przy niewiele mniejszym zasięgu... Pozdrawiam krytyków naszych F-16

  1. rttlr

   te dane F-16 to która wersja? 52+ bierze 9 ton czyli tyle samo i tyle ile waży ;) i nie zapominajmy że oba samoloty tankują się w powietrzu, więc nie roztrząsałbym tak kwestii zasięgu... w obecnych czasach to tylko kwestia planowania misji

  2. rttlr

   w konstrukcji widać też mindset decydentów, którzy widocznie uważają że ten samolot nie będzie prowadził walki manewrowej, bo zrezygnowano z możliwości obserwacji tylnej półsfery przez członków załogi. Za to dołożono system radioelektroniczny w tym cudownym żądle ostrzegający o odpaleniu pocisków A-A... z tym że w obecnych czasach jeżeli leci do ciebie rakieta z tylnej półsfery to znaczy że misja którą prowadzisz właśnie dobiegła końca ;) jednym słowem nadal króluje maksyma "Chip Jets - Chip People" ;) Dzięki bogu o współczesnej taktyce nadal nie mają pojęcia

  3. anty

   Kilka przykładów, że przestarzałe i proste rozwiązania są lepsze: T-34 vs cokolwiek niemieckiego ówcześnie: Prostota konstrukcji pozwalała na naprawy na polu bitwy i zalanie przeciwnika masą tanich czołgów. IL-2 - kabina załogi pancerna / metalowa (silnik i uzbrojenie) - ogon i usterzenie drewniane - tani i szybki w produkcji YAK3/9 - małe i zwinne trudne do trafienia - fakt drewno - ale wtedy trafienie 30mm pociskiem praktycznie kończyło przygodę z lataniem W momencie inwazji w 1941 na ZSRR wojsko nie miało czym walczyć (coś mieli ale nie za wiele). Dopiero w trakcie walki, byli w stanie szybko zaprojektować, wyprodukować i użyć wielu skutecznych broni. Niewielu mogłoby się pochwalić takim rezultatem. Jak zakończyłby się konflikt dzisiaj? Lepiej żebyśmy się nie dowiedzieli, bo po obu stronach są debile gotowe użyć A-bomb.

 17. Tom

  To jest samolot myśliwsku -bombowy i zabiera 8 ton uzbrojenia. Należy więc docenić F-16 który zabiera nieco ponad 9 ton.

  1. Waldorf & Statler

   Nieco ponad 9 ton. Dokładnie 7.700 kg. :/

  2. Piotrek

   Tylko F-16 wystartuje, zrzuci wszystkie bomby, wystrzeli pociski zaraz po starcie i musi lądować, bo miał niewiele paliwa. Su-34 ma przy tym ładunku promień działania 1100 km.

  3. kzet69

   Za to twój promień działania ogranicza się do kopiowania maili z Moskwy, a propos towarzyszu jak tam w Moskwie? Pada śnieg?

 18. b3rs

  Chyba najpiękniejszy samolot świata!

  1. takitamooooo

   Na żywo farba, którą pokryte są ryskie samoloty wygląda bardzo tandetnie przez co jeśli chodzi o wygląd dużo traci...

 19. marek

  z ta uroda to troche przeginacie. Su 27, byl moim zdaniem najladniejszy, ale samolot to nie wybory nmisss....i maszyna na zdjeciu bije na glowe konstrukcje z Europy i USA.

 20. Marek

  F-111 moim zdaniem jest ładniejszy

  1. Wojtekus

   F-111 a SU-34 to nieco inna klasa.

 21. Gottard

  A druga połowa na kierunku polskim. Non stop zwiększają ilość tego nawet w Kaliningradzie. Ciekawe dlaczego i po co? Otwarcie drugiego frontu wkrótce?

 22. oszołom

  ciekawe cele

 23. Pilot_Oblatywacz

  Piękne maszyny

  1. Hans Close

   Bardziej podobały mi się starsze o pół wieku F111

  2. rttlr

   szczególnie pięknie wyglądają w celowniku szesnastki

Reklama