Siły zbrojne

Połowa A330 MRTT Voyager dotarła do Anglii

Samolot Airbus A330 MTRR Voyager - fot. RAF
Samolot Airbus A330 MTRR Voyager - fot. RAF

Na brytyjskim lotnisku Brize Norton w Oxfordshire wylądował siódmy z czternastu samolotów Airbus A330 MTRR Voyager, które mają obsługiwać RAF w zakresie specjalistycznego transportu i tankowania. 

Maszyna nosząca oznaczenia ZZ337 wylądowała w bazie lotniczej RAF. Przyleciała do niej z należących do Airbus Defence & Space zakładów Getafe nieopodal Madrytu, gdzie zmodyfikowano ją do standardu MRTT. 

Pięć z dotąd dostarczonych maszyn tego typu jest obsługiwanych przez personel 10 i 101 ekskadry RAF, natomiast szósta maszyna lata z cywilną załogą konsorcjum AirTanker, które jest właścicielem całej floty brytyjskich tankowców, zastępujących maszyny typu Vickers VC-10. 

Klejne dwa samoloty typu Voyager mają zostać dostarczone przed końcem maja bieżącego roku. Pięć ostatnich trafi do służby w latach 2015-2016. W ostatnim czasie również Polskie Siły Powietrzne wyraziły zainteresowanie pozyskaniem tego typu maszyn

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.