Reklama

Siły zbrojne

Polacy przekazali bazę w ręce afgańskiej armii

Przekazanie bazy Waghez (PKW Afganistan)
Przekazanie bazy Waghez (PKW Afganistan)

Polacy przekazali kontrolę nad bazą Waghez w ręce afgańskiej armii. Żołnierze polskiej armii stacjonowali tam blisko 13 miesięcy, i był to bardzo pracowity czas. Tylko w czasie XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego żołnierze z z posterunku bojowego wykonali ponad 400 różnego rodzaju operacji.

Przygotowania do przekazania dla Afgańczyków kolejnej bazy z której swoje operacje prowadzili polscy żołnierze rozpoczęły się już w lutym 2013 roku. Stacjonująca tam kompania zgrupowania bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie,oprócz wykonywania swoich najważniejszych zadań, systematycznie organizowała transporty z nadwyżkowym sprzętem do bazy w Ghazni.

Więcej: Afganistan: Polacy zlikwidowali skład materiałów do produkcji bomb

Ceremonia przekazania bazy rozpoczęła się w samo południe . Po opuszczeniu, powiewającej biało - czerwonej flagi i wciągnięciu na maszt flagi afgańskiej, upoważnieni przez dowódcę Polskiego Kontyngentu Wojskowego oficerowie podpisali dokumenty przekazania bazy w ręce żołnierzy afgańskich. - F akt przekazania bazy świadczy o wzrastającej roli i samodzielności afgańskiej armii. Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy przez ten okres pełnili służbę w tym miejscu. A nowym gospodarzom bazy Waghez życzę spokoju -  podkreślił dowódca zgrupowania bojowego Sławomir Kocanowski.

Więcej: Sukces Polaków w Afganistanie: zatrzymali groźnego rebelianta

Baza COP Waghez, położona 18 kilometrów od głównej polskiej bazy Ghazni to niewielki teren znajdujący się przy głównej drodze łączącej Kandahar i Kabul. Baza powstała w dystrykcie Waghez, w prowincji Ghazni, niedaleko wioski Mustawffi przy drodze Highway 1. Polscy żołnierze przebywali w tej bazie od 17 marca 2012 roku. 

(JB)

PKW Afganistan
Reklama

Komentarze

    Reklama