Reklama

Siły zbrojne

Polacy i sojusznicy pokonali przeszkodę wodną w Orzyszu [FOTO]

Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ

Szkolenie pododdziałów 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej eFP NATO w realizacji zadań związanych z pokonywaniem przeszkody wodnej w różnych warunkach taktycznych przeprowadzono na jeziorze Kępno na poligonie w Orzyszu.

Jak poinformował rzecznik prasowy 16. PDZ mjr Marek Nabzdyjak, wspomniane wyżej jednostki wydzielone zrealizowały taktyczne ćwiczenie z pokonywania przeszkód wodnych na etatowym sprzęcie przeprawowym oraz wozach bojowych i transporterach.

image
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ

W czasie szkolenia zrealizowano zagadnienia dotyczące przygotowania sprzętu bojowego i prowadzenia działań bojowych podczas pokonywania przeszkody wodnej. W ramach przygotowania szkolenia żołnierze z 2 pułku saperów i 15 batalionu saperów (15 BZ) przygotowali środki przeprawowe do urządzenia i zabezpieczenia przeprawy promowej z wykorzystaniem PP-64 i PTS-M.

image
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ

Ponadto, żołnierze zostali zapoznani z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i zasadami pokonywania przeszkody wodnej. Ważnym elementem ćwiczenia było szkolenie załóg wozów bojowych, z zasad ewakuacji załogi uszkodzonego sprzętu z pokonywanej przeszkody wodnej.

image
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ

Nad sprawną organizacją szkolenia pieczę sprawował szef Wojsk Inżynieryjnych 16DZ ppłk Sławomir Łakomiec. Szkolenie z pokonywania przeszkody wodnej obserwowali słuchacze kursów oficerskich z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Mama Leona

  To obrazki ze szkolenia armii na miarę XX wieku. Jest kilka krajów, które mają budżet obronny na poziomie polskiego i to wystarcza, by ich armie były siłą współczesną i poważną. Żal, że u nas jest jak jest.

 2. ito

  Strykery promami, BWP-y wpław. Dwa światy. I nieśmiertelne PTSy. Co nasza wspaniała armia zrobi, kiedy się w końcu wykruszą? Siądzie na brzegu i zapłacze? Jakoś o następcach (a wydawałoby się, że 60 latach słuzby temat powinien być pilny) cisza.

 3. pomz

  BWP-1. Pływa i strzela w wodzie! Gdy beda juz dostarczane Borsuki dla zmechów, stare BWP-1 przekazałbym terytorialsom. Niech beda lekka piechota na transporterach, a nie na Jelczach... Mam racje?

  1. trzcinq

   Masz. Przynajmniej jakaś ich część powinna zasilić wot

 4. Wolf

  PTS mają już chyba z 60 lat

 5. werdd

  Nasi nadal kałachy w rękach....ręce opadają i obwieszeni tymi jaskrawymi emblematami jak choinki ......powinni sobie jeszcze wielkie biało czerwone flagi przypiąć do hełmów.

 6. Marek1

  Taki ogromnie powolny i nie manewrowy prom to nic innego jak doskonały cel dla wszystkiego o kalibrze powyżej 7,62mm co znajduje się na 2 brzegu. Ciekawe dlaczego obecnie z uporem idioty ignoruje się fakt, że stosowanie takich środków przeprawowych dla lekkich KTO jest zwykłą głupotą i przerostem formy nad treścią ? No chyba, że chodzi wyłącznie o zrobienie dla mediów serii fotek o dzielnych wojakach niebojących się zamoczyć butów w rzece ...

 7. fefe

  ciekawe w kiedy mosty kupią

  1. Monkey

   @fefe: A kto to wie? Wiecznie nie mają przyznanych środkółw finansowych na ten cel...

 8. Vydra

  I prawidłowo. W chwili kiedy forsowanie przeszkody wodnej stanowi wyzwanie nawet w XIX wieku wspólne ćwiczenia z sojusznikami mają wiele sensu a my jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie

Reklama