Reklama

Siły zbrojne

Pół tysiąca terytorialsów w zachodniopomorskiej brygadzie

Fot. 14 ZBOT
Fot. 14 ZBOT

Ponad pół tysiąca żołnierzy liczy już 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Jak podaje brygada, właśnie trwa szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczęło 35 nowych żołnierzy.

W miniony weekend odbyło się drugie w tym roku wcielenie nowych żołnierzy - ochotników do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe tzw. szkolenie podstawowe rozpoczęli ci, którzy nigdy dotąd nie mieli do czynienia z wojskiem.

Jak podał rzecznik brygady Marcin Górka, w jej szeregi wstąpiło 35 osób. W ten sposób 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, po 14 miesiącach od przyjęcia pierwszych żołnierzy, przekroczyła już liczbę pół tysiąca, liczy dziś dokładnie 516 terytorialsów - ochotników oraz ponad 70 żołnierzy zawodowych. Tradycyjnie już w 14 ZBOT wielu żołnierzy to kobiety. Tym razem stanowią aż 1/3 nowego zaciągu do zachodniopomorskich terytorialsów.

Ich szesnastodniowe szkolenie dopiero się zaczęło. Potrwa do końca przyszłego tygodnia i zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej. W poniedziałek nowi żołnierze odbyli sprawdzian z wychowania fizycznego i uczyli się postaw strzeleckich. W najbliższych dniach szkolić się będą z taktyki wojskowej, będą mieli zajęcia z W-F, ratownictwa, przechodzić szkolenie strzeleckie a także z wojskowej musztry. Szkolenie odbywa się w Szczecinie - Podjuchach, na terenie koszar 14 ZBOT i przyległego ośrodka szkoleniowego.

Cieszy mnie różnorodność ludzi, którzy wstępują w szeregi naszej brygady. Trafiają do nas uczniowie i studenci, ale także specjaliści w swoich dziedzinach i zawodach, (...) ratownicy. Będziemy starali się wykorzystywać ich doświadczenie i umiejętności, a w zamian „odwdzięczymy” się atrakcyjnym szkoleniem. Brygada rośnie w siłę i jest coraz mocniejszym wsparciem dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Dla nich jesteśmy.

płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 ZBOT

W najbliższy weekend do nowo wcielonych żołnierzy dołączy ponad 20 kolejnych, którzy rozpoczną tzw. „ósemkę”, czyli trwające osiem dni szkolenie wyrównawcze, adresowane do tych, którzy byli już w wojsku lub np. w policji.

Reklama
Reklama
image
Fot. 14 ZBOT
image
Fot. 14 ZBOT 
image
Fot. 14 ZBOT
image
Fot. 14 ZBOT 
image
Fot. 14 ZBOT
image
Fot. 14 ZBOT
image
Fot. 14 ZBOT 
image
Fot. 14 ZBOT
image
Fot. 14 ZBOT 
image
Fot. 14 ZBOT
image
Fot. 14 ZBOT
image
Fot. 14 ZBOT
Reklama

Komentarze

    Reklama