Reklama

Siły zbrojne

Pół miliona naboi dla JW GROM

Fot. DPI MON
Fot. DPI MON

Jednostka Wojskowa GROM zamówiła 500 000 sztuk amunicji antyrykoszetowej dla broni kalibru 5,56.

Zamówienie zostało złożone w ramach postępowania, ogłoszonego w maju br. Zakładano zakup łącznie miliona sztuk amunicji antyrykoszetowej 5,56 x 45 mm, z czego 500 000 o masie pocisku od 44 do 60 grain i takiej samej liczby o wadze pocisku od 61 do 66 grain. Druga część procedury, dotycząca pocisków o masie 61-66 gr została jednak anulowana.

Wykonawcą zamówienia złożonego przez JW 2305 jest spółka Cenzin sp. z o.o. Wartość zakupu łącznie z VAT wynosi 1,05 mln zł. Otrzymano trzy oferty, oceniane pod kątem kosztu (waga 80) i terminu dostawy (waga 20). Pierwotnie przewidywano, że realizacja zamówienia ma się zakończyć do 30 listopada bieżącego roku.

Amunicja 5,56 x 45 mm to standardowy nabój pośredni NATO, stosowany między innymi w amerykańskich karabinkach M4 czy broni typu HK416D, pozostających na wyposażeniu JW GROM. Pociski antyrykoszetowe stosowane są szczególnie w sytuacjach, gdzie dąży się do ograniczenia ryzyka porażenia osób postronnych (np. w działaniach w terenie zurbanizowanym czy w operacjach antyterrorystycznych).

Reklama

Komentarze (3)

 1. Gottard

  Cena detaliczna naboju 5,56 mm w sklepie w Polsce 1,30zł, a tu przy bardzo dużym zamówieniu 2 zł ???. Gdzie podziała się różnica bo na oko przebicie 100%, kto przytulił pół dużej bańki?

  1. Sejsmo

   Amunicja tego typu jest znacznie droższa od typowej treningowej pełno-płaszczowej (FMJ).

  2. Bure

   Pewnie jakiś przytulasek

  3. M1A1

   Zamiast tutaj swoje mądrości wypisywać trzeba było ofertę złożyć ;-) skoro możesz kupić w sklepie antyrykoszetowe 5,56 x 45 mm po 1,2 zł to z realizacją nie miał byś zapewne problemu.

 2. patlydżan

  [wyciąga rękę zza biurka] Przepraszam redaktora, czy nie chodzi tutaj o hollowpointy o masie 2,85-3,89 gram? Czy można prosić o opis amunicji specjalnej, wykorzystujący polską terminologię? Myślę, że dużo osób by się zapoznało z takim materiałem. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

 3. Sejsmo

  Tzw. antyrykoszetowe (frangible), czyli proszkowe służą do treningu na celach metalowych i w killing-hous-ie.

  1. Urko

   Prawdę mówiąc nie znam się zbyt dobrze na takiej amunicji, ale wiem, że policyjna tzw "nierykoszetująca" amunicja 9mm (Lapua CEPP) np. do MP5 to prawie normalna pełnopłaszczowa amunicja, jedynie z wgłębieniem i nacięciem płaszcza na "czubku". Nie jest to nic wymyślnego. Czy nie ma czegoś podobnego do 5,56?

Reklama