Siły zbrojne

Pół miliona czeskich karabinów dla Pakistanu?

Fot. Ceska Zbrojovka
Fot. Ceska Zbrojovka

Główny czeski producent broni ręcznej, firma Ceska Zbrojovka (CZ) podpisała list intencyjny z pakistańskim koncernem Pakistan Ordnance Factories (POF) w kwestii „negocjacji dostarczenia kompletnej technologii produkcji broni ręcznej – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Dokument dotyczy de facto udzielenia licencji na produkcję przez POF nawet pół miliona karabinków CZ806 Bren 2, które mają zastąpić w pakistańskiej armii karabiny POF G3A3/P4 (licencyjne H&K G3) i Norinko Typ 56 (chińska kopii AK).

Czeska broń zdaje się być zwycięzcą walki o ogromny kontrakt dotyczący wymiany broni kalibru 7,62x51 mm (NATO) i 7,62x39 (AK) na nowoczesne, modułowe uzbrojenie w kalibrze 5,56x45mm, 7,62x39mm i 7,62x51mm. W trwających od 2015 roku testach brały udział konstrukcje ze światowej czołówki producentów broni. Beretta Defense Technologies z Włoch, Ceska Zbrojovka z Czech, FN Herstal z Belgii, Kalasznikov Corporation z Rosji i Zastava Arms z Serbii. Oferowano FN SCAR-L/H, CZ 806 Bren 2 i ARX160/ARX200 we wszystkich trzech kalibrach, rosyjskie AK-101 i serbskie M21 w kalibrze 5,56m, AK-103 w kalibrze 7,62x39mm i M77 do kalibru 7,62 mm x 51.

Z oczywistych przyczyn faworytami była pierwsza trójka broni modułowej, dostosowanej do wszystkich wymienionych kalibrów. Spośród producentów z Włoch, Czech i Belgii jedynie z Ceską Zbrojovką pakistański państwowy producent broni POF podpisał podczas IDEAS 2016 w Karaczi list intencyjny dotyczący negocjacji produkcji licencyjnej.

Co ciekawe, wariant karabinka CZ 806 Bren 2, noszący robocze oznaczenie CZ 807, bierze udział w podobnym postępowaniu w Indiach, głównym konkurencie Pakistanu. CZ 807 powstał na potrzeby tamtejszego przetargu i jest dostosowany do amunicji 7,62mm zarówno w wersji pośredniej (typu AK) jak i karabinowej (standard NATO), dzięki wymiennym elementom konstrukcji, takim jak zamek, lufa i magazynek.

Jeśli pakistańsko-czeskie negocjacje zakończą się kontraktem, to oznaczać to będzie kolosalny sukces dla Ceskiej Zbrojovki, która może liczyć nawet na pół miliona egzemplarzy Brena 2 produkowanych na licencji w Pakistanie. Początkowo jednak broń będzie jedynie montowana w kraju docelowym z części dostarczanych przez CZ, co oznacza znaczną produkcję w czeskich zakładach w Brnie. Dopiero z czasem ma następować transfer technologii, aż do całkowitej produkcji licencyjnej na miejscu.

Otwartą kwestią pozostaje to, jak ewentualny kontrakt z Pakistanem wpłynie na sytuację czeskiej oferty w Indiach. Nie podlega jednak dyskusji, że czeski producent broni zdecydowanie wszedł już do światowej czołówki, skutecznie konkurując z takimi potęgami jak Beretta, FN Herstal czy Heckler & Koch.

Komentarze