Siły zbrojne

Pokaz wyszkolenia żandarmerii przed szczytem NATO w Warszawie

  • Fot. Rafał Surdacki
  • Mapa podziału Polski (rozgraniczenie według paktu Ribbentrop-Mołotow) opublikowana w dzienniku „Izwiestia” 18.09.1939- fot. Wikipedia
  • Inert bombs. Image Credit: J. Sabak

We wtorek na stadionie PGE Narodowy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz obserwował pokaz wyszkolenia żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, który został przeprowadzony w związku z przygotowaniami do szczytu NATO w Warszawie.

Mamy świadomość tego, że mogą się zdarzyć bardzo różne okoliczności. My podejmujemy te działania, które mają wyeliminować wszystkie zagrożenia. Nie dlatego, żeby pokazać sprawność naszych żołnierzy i żandarmów. Nie dlatego, żeby pokazać nowoczesny sprzęt. Tylko dlatego, że rzeczywiście będziemy mieli w Polsce najważniejszych przywódców świata, a ich obrady będą decydowały o bezpieczeństwie świata. Szef MON zaznaczył, że podejmowane przez wszystkie służby działania gwarantują bezpieczeństwo podczas szczytu. Będziemy robili wszystko, żeby wyeliminować różnorodne zagrożenia. Obszar państwa będzie na bieżąco monitorowany i na bieżąco analizowany przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, który pozwoli nam wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie, a także zabezpieczyć naszą przestrzeń powietrzną.

Minister obrony narodowej obejrzał pokaz sprawdzenia pirotechnicznego iglicy stadionu i trybuny, usunięcia podejrzanego ładunku, obezwładnienia napastnika i ewakuacji osoby ochranianej, przyglądał się także wyposażeniu specjalnego oddziału żandarmerii. Prezentacja na płycie i trybunach to tylko wycinek całego systemu ochrony.

  Symulacja, z którą mogliśmy się zapoznać udowadnia, że jesteśmy przygotowani do tego, żeby szczyt NATO w Warszawie przebiegł spokojnie i bezpiecznie  dodał na zakończenie spotkania z mediami szef MON.

Komentarze