Reklama

Siły zbrojne

Pojazdy wielozadaniowe z dynamiczną osłoną. W Belgii i Portugalii

System ROSY w akcji. Fot. Rheinmetall Defence
System ROSY w akcji. Fot. Rheinmetall Defence

Jak informuje koncern Rheinmetall Defence, dwa kolejne kraje członkowskie NATO zdecydowały się nabyć system dynamicznej osłony ROSY (Rapid Obscuring System) przeznaczony dla różnego typu sprzętu uzbrojenia i wsparcia działań.

ROSY to uniwersalne rozwiązanie, zbudowane do zapewnienia osłony wobec szerokiego spektrum systemów uzbrojenia i rozpoznania. Ideą jego stworzenia było zapewnienie wzrostu poziomu osłonności wobec różnych form zagrożeń, również takich jak np. atak terrorystyczny.

Jednym z nowych nabywców jest Portugalia dla której hiszpańskie przedsiębiorstwo URO Vehículos Especiales S.A. (UROVESA) ma od kwietnia tego roku rozpocząć montaż systemu ROSY na 126 pojazdach patrolowych VAMTAC (ze 139 wozów pozyskanych za pośrednictwem NATO Support and Procurement Agency w lipcu 2018 roku). Zadanie ma zostać zakończone do marca przyszłego roku.

Kolejnym krajem została Belgia, gdzie ROSY będzie montowana na pojazdach LTTV. To zadanie realizował będzie Rheinmetall (jako podwykonawca brytyjskie firmy Jankel) a montaż obejmie 167 wozów z czasem realizacji od lutego do końca 2020 roku.

Oba zamówienia maiłyby osiągnąć łączną wartość kilka milionów euro a ich realizacja sprawi, że system ROSY będzie już w eksploatacji w jedenastu krajach na świecie.

System ten jest przeznaczony zarówno dla opancerzonego jak i nieopancerzonego sprzętu wojskowego/cywilnego czy pojazdów bezzałgowych (ROSY_L) oraz małych okrętów i szybkich łodzi patrolowych przeznaczonych dla wojsk specjalnych (ROSY_N). Jest zarówno systemem autonomicznym, jak również może być elementem składowym szerszego systemu osłony.

Pozwala na postawienie skutecznej bariery ochronnej w zakresie widma bliskiej, średniej i dalekiej podczerwieni, widzialnym od 400 do 1000 nm oraz promieniowania laserowego od 550 do 1500 nm.

Masa systemu wynosi ok. 50 kg (jedna jednostka kontrolna MCU i cztery potrójne wyrzutnie z 15 granatami każda). 40x300 mm granat ma masę 0,54 kg i jest zdolny do postawienia skutecznej zasłony w czasie do 0,4 sekundy po wystrzeleniu oraz zapewnia osłonę w zakresie widma optycznego powyżej 15 sekund. Stosowane są granaty dymne, wybuchowe, multispektralne czy treningowe.mZasadniczo montowane są cztery wyrzutnie (z pojedynczymi, podwójnymi lub potrójnymi magazynkami na 5 granatów każdy), które pozwalają na pokrycie obszaru 360o wokół chronionego obiektu.

ROSY_L ISS (Integrated Sensor Suite) zapewnia połączenie z systemem sterowania ZSMU/ZSSW lub akustycznym systemem detekcji strzału. ROSY_MOD (Modular Version) umożliwia bezpośrednią instalację na tych pierwszych systemach (wówczas wyrzutnie są na pojedyncze granaty). Ten ostatni system może też być zabudowany w zewnętrznym opancerzeniu wozu bojowego. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.