Siły zbrojne

Pojazd CV90 Armarillo dostarczono Duńczykom

Wersja Armadillo pojazdu CV90 została już dostarczona Duńczykom przez koncern BAE– fot. BAE
Wersja Armadillo pojazdu CV90 została już dostarczona Duńczykom przez koncern BAE– fot. BAE

Koncern BAE dostarczył do bazy wojsk lądowych Danii w Oksbol nowy wariant pojazdu CV90 Armadillo, do sprawdzenia go pod względem zgodności z wymaganiami taktyczno – technicznymi duńskiej armii. Między innymi w tym celu Armadillo został już wykończony w tradycyjnym duńskim kamuflażu.


Próby obejmujące pięć różnych pojazdów zaczęły się od połowy kwietnia i będą trwały aż do września, tak by można było podpisać kontrakt w lutym 2014 r. Pierwsze gotowe już transportery mają być wprowadzone w 2015 r. Kontrakt ma objąć również 15 letnie wsparcie logistyczne.

Zobacz także: Koszty zakupu MH-60R Seahawk przez Danię

Dania planuje zastąpić pojazdami CV90 dotychczas używane transportery opancerzone M113, których produkcję rozpoczęto w Stanach Zjednoczonych jeszcze w 1960 r. Kontrakt jest obarczony niewielkim ryzykiem, ponieważ Armadillo jest właśnie budowany dla Norwegii a sześciu użytkowników gwarantuje ciągłość technicznego wsparcia.

Przeczytaj również: Ruszyło finansowanie duńskich śmigłowców wielozadaniowyc

Armadillo jest bezwieżową wersją CV90 z balistyczną i przeciwminową odpornością zgodną z dokumentem Stanag 4a/b. Usunięcie wieży dało sześć ton zysku na wadze, co pozwoliło zwiększyć ochronę pojazdu przez dodanie dodatkowych osłon, a także dołożyć nowe urządzenia do pokładowego systemu walki.

(MD)

Komentarze