Reklama

Siły zbrojne

Podwyżki dla żołnierzy, bwp Borsuk, pozyskanie fregat z Australii... TOP 10 najpopularniejszych tekstów 2018 roku

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Podwyżki dla żołnierzy, programy nowych pojazdów dla Sił Zbrojnych RP, ostatecznie niezrealizowany przez MON pomysł pozyskania fregat w Australii, a także relacja ze spotkania z nowym szefem Sztabu Generalnego gen. Andrzejczakiem i rozmowa z gen. Samolem - to tylko niektóre tematy, które znalazły się w TOP 10 najbardziej poczytnych tekstów Defence24.pl w 2018 roku. 

1.  Średnio 655 zł podwyżki dla żołnierzy w 2019 r. W środę podpis prezydenta

Najpopularniejszym tekstem na Defence24.pl w 2018 roku był artykuł o wzroście średniego uposażenia żołnierzy w 2019 roku. Defence24.pl potwierdziło w BBN, jakie podwyżki czekają żołnierzy zawodowych. [...] W rozporządzeniu, które podpisze w środę Duda, wysokość mnożnika będzie wynosiła 3,63. Oznacza to, że przeciętne uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych wzrośnie o ok. 655 zł, z ok. 4875 zł do ok. 5530 zł - informował w październiku Rafał Lesiecki. 

2. MSPO 2018: Pancerny Borsuk nabiera kształtów

Na drugim miejscu znalazł się artykuł o prezentowanym na MSPO 2018 przez Hutę Stalowa Wola projekcie nowego bojowego wozu piechoty Borsuk. W stosunku do tego, co eksponowano przed rokiem, projekt jest znacznie bardziej zaawansowany i znacznie wyraziściej demonstruje to, co rodzimy przemysł zbrojeniowy jest w stanie dostarczyć polskiemu wojsku. „Dopełnieniem” jest bezzałogowa wieża, przeznaczona także dla transporterów Rosomak - pisał o tym pojeździe we wrześniu Jerzy Reszczyński. 

3.  Zamiast nowych okrętów – wakacje na Antypodach [OPINIA]

Miejsce trzecie zajął tekst o kontrowersyjnym i ostatecznie niezrealizowanym pomyśle pozyskania dla Marynarki Wojennej RP używanych fregat klasy Olivier Hazard Perry z Australii. Sprowadzanie fregat Adelaide jest błędem, ponieważ będą to okręty: stare – minimum 26-letnie; nie odpowiadające obecnym potrzebom nowoczesnych sił morskich; nieskuteczne w odniesieniu do zagrożeń istniejących na Bałtyku; wykorzystujące niekompatybilne z polskim systemem logistycznym systemy okrętowe i uzbrojenia; kosztowne w eksploatacji; drogie w pozyskaniu; kosztowne w utrzymaniu w sprawności; całkowicie uzależniające Polskę od zagranicznej pomocy technicznej; prawdopodobnie bez uzbrojenia rakietowego i torpedowego, przypuszczalnie trzeba je będzie pozyskać oddzielnie; bez śmigłowców, które trzeba będzie dokupić; wybrane w trybie niejasnym i niewynikającym z jakichkolwiek strategii czy wskazań specjalistów z MW. Oprócz tego wprowadzenie tych okrętów zastopuje rozwój polskiego przemysłu stoczniowego. Może go ponownie doprowadzić do trudnej sytuacji, w tym przede wszystkim stocznię PGZ Stocznia Wojenna - komentował ten pomysł w lipcu Maksymilian Dura. 

4.  Pierwsze Leopardy 2PL w Bumarze

Duże zainteresowanie naszych czytelników budzi projekt modernizacji czołgów Leopard 2 Wojska Polskiego. Rheinmetall podkreśla, że jest zobowiązany do dostarczenia do Bumaru czołgu prototypowego (który od sierpnia przechodzi próby w Sulejówku) oraz pięciu egzemplarzy przedseryjnych. Kolejnych 12 wozów zostanie zmodernizowanych w Bumarze przy udziale przedstawicieli Rheinmetall, natomiast prace na pozostałych czołgach będą realizowane samodzielnie przez polską spółkę w latach 2019-2021 - pisał w grudniu o tym programie Jakub Palowski. 

5. Gen. Andrzejczak: Chcę wyprowadzić wojsko ze „strefy komfortu” 

Jednym z wiodących tematów były także zmiany kadrowe w wojsku, w tym powołanie nowego szefa Sztabu Generalnego. Proces w którym ewolucji ma ulegać wojsko jako całość, „wychodząc ze strefy komfortu” - jak określił to nowy szef Sztabu Generalnego. Tą strefę generał Andrzejczak definiuje różnie, w różnych obszarach funkcjonowania sił zbrojnych. Jeśli chodzi o system dowodzenia i hierarchię, to jest on zwolennikiem jasnych zasad w zakresie rozwoju i awansu. Mają one pozwalać na planowanie „ścieżki rozwoju” oficerów na zasadzie ewolucji. Stopień i stanowisko to obowiązek i zadanie, a nie synekura - relacjonował po lipcowym spotkaniu z gen. Andrzejczakiem Juliusz Sabak.

6. Polsko-koreański czołg przyszłości

Program pozyskania czołgu przyszłości jest jednym z najważniejszych projektów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Polska spółka H. Cegielski-Poznań SA podjęła więc z myślą o tym programie współpracę z koreańskim koncernem Hyundai Rotem Company. Oczywiście spolonizowana odmiana czołgu mogłaby zostać wzbogacona o krajowe komponenty, na przykład systemy dowodzenia i łączności czy obserwacyjne. Produkcja poszczególnych komponentów K-2PL, włącznie z uzbrojeniem, elektroniką czy zaawansowanymi środkami ochrony byłaby stopniowo przeniesiona do Polski, zwiększając krajowy udział w programie - informował w listopadzie o tej propozycji przemysłowej Marek Dąbrowski. 

7. Rosyjska „prawda” o S-500. „Patriot” lepszy od „Prometeusza”? [OPINIA]

Obok modernizacji polskich sił zbrojnych bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także artykuły omawiające unowocześnianie rosyjskiej armii. Najpopularniejszym z nich był artykuł o nowym systemie obrony powietrznej. Największym sukcesem rosyjskiej propagandy jest wmówienie Polakom, że systemem rakietowym S-500 rozstawionym w obwodzie kaliningradzkim lub na Białorusi „można w całości kontrolować polskie niebo”. To nieprawdziwe stwierdzenie jest na rękę Rosjanom, ale jednocześnie zaprzecza podstawowym prawom fizyki dotyczącym przede wszystkim prostoliniowego sposobu rozchodzenia się fal radiolokacyjnych i świetlnych - wyjaśniał w kwietniu Maksymilian Dura.

8. Polska modernizacja T-72 [ANALIZA]

Oprócz nowych czołgów niesłabnących zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z modernizacją platformy T-72 i to zarówno te realizowane w Polsce jak w innych krajach. Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z wchodzącymi w jej skład Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy S.A. oraz innymi zależnymi i współpracującymi podmiotami w kraju, we współpracy z partnerami zagranicznymi opracowała pakiet modernizacyjny dla czołgów T-72M1 i PT-91 Twardy. Został on przygotowany głównie z myślą o spełnieniu zapotrzebowania Ministerstwa Obrony Narodowej - pisał w styczniu o ówczesnej propozycji polskiego przemysłu w tym zakresie Marek Dąbrowski. 

9. Gen. Samol dla Defence24.pl: Przeniesienie Leopardów do Wesołej to likwidacja fikcji

Z dużym zainteresowaniem spotkała się zrealizowana w styczniu przez Jakuba Palowskiego rozmowa z generałem broni Bogusławem Samolem. Nie mam obaw o wykorzystanie potencjału przeszkolonych na Leopardy żołnierzy z batalionu w Żaganiu. Część z nich może przejść do służby w brygadzie w Wesołej, natomiast większość z nich z przyjemnością i przekonaniem wróci do brygady do Świętoszowa, z której wywodzi się wielu żołnierzy służących obecnie w Żaganiu - mówił Defence24.pl dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w latach 2012-2015.

10. Modernizacyjne plany dla T-72 [ANALIZA]

Pierwszą dziesiątkę naszych najpopularniejszych tekstów w 2018 roku zamyka drugi materiał o modernizacji czołgów T-72 tym razem skupiający się na projektach realizowanych w Czechach, Chorwacji, Serbii, Rosji, Kazachstanie, a także na Białorusi i Ukrainie. W zasadzie można stwierdzić, że kierunki modernizacji są zbieżne. Na liście znajdziemy poprawę mobilności, siły ognia i zapewnianej przez tę maszynę osłonności (przeżywalności na polu walki). Różnice występują natomiast w zakresach tych zmian, zastosowanych systemach i zespołach modernizacyjnych czy uzyskiwanych finalnych parametrach technicznych. Sam zakres modernizacji uwarunkowany jest możliwościami finansowymi potencjalnego odbiorcy takich wozów czy obostrzeniami polityczno-gospodarczymi temu procesowi towarzyszącymi - analizował w grudniu Marek Dąbrowski. 

Komentarze (5)

 1. miki89

  a w 2019 badania zakładowe, później kwalifikacyjne Borsuka a potem wdrożenie i produkcja seryjna ,co wy na to

 2. jeszcze żołnierz

  do łuki_____________kolego cos na ten temat wiemy ze w tym roku (2019) byc moze w ogole nic nie dostaniemy! i nie sa to informacje z sufitu lub tak jak piszesz ze w noc sylwestrową jeszcze nic nie bylo z tych podwyzek na koncie! informacyjnie - jeszcze w pazdzierniku srednio podwyzka miala wynosic 656 zł na zolnierza , 31 grudnia spadla juz do 500 zł , stan na dzien 2 stycznen 2019 - 0zł !!!! (juz sie wspomina ze byc moze cos bedzie dopiero w kwietniu a nie jak piszesz z poczatkiem stycznia 2019!) kasa poszla miedzy innymi na podwyzki dla Policji , teraz nauczyciele zaczeli strajkowac (L-4) a wojsko? a wojsko nie ma zadnego prawa glosu i znow dostalo kopa w 4 litery! dlatego juz niedlugo do zobaczenia w cywilu! a skala odejsc z armii jest tak wielka ze za chwile naprawde ostatni zgasi swiatlo w tej coraz bardziej załosnej instytucji! pozdro!

 3. łuki

  @ jeszcze żołnierz, wyraźnie jest napisane, że podwyżki mają wejść z początkiem 2019 chodzi ci o to, że w noc sylwestrową kiedy pisałeś ten komentarz, nie dostałeś jeszcze podwyżki ? Przyłączam się do życzeń @tak tylko.

 4. On

  Czyli dramat polskich sil zbrojnych ...

 5. jeszcze żołnierz

  na chwile obecna nie ma ŻADNYCH PODWYŻEK DLA ŻOŁNIERZY! to raz a dwa to kwota (srednia) podana tez juz jest nieaktualna - oczywiscie na niekorzysc dla kadry! ale najwazniejsze ze informacja poszla w swiat i znow spoleczenstwo dowiedzialo sie jak to wojsko bedzie mialo lepiej tymczasem sa to KŁAMSTWA!!!