Reklama

Siły zbrojne

Podhalańczycy przeszkoleni na Kraby

Autor. HSW

Huta Stalowa Wola poinformowała o zakończeniu szkolenia żołnierzy drugiej baterii dywizjonu haubic Krab, przeznaczonego dla 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Reklama

Jak poinformowała Huta Stalowa Wola, zakończyło się szkolenie żołnierzy z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w liczbie 49 żołnierzy. Jest to składowa trzeciego seryjnego Dywizjonowego Modułu Ogniowego – druga bateria (z trzech) w liczbie 8 egzemplarzy armatohaubic Krab, 4 Wozów Dowódczo Sztabowych i Wozów Dowodzenia, 1 Wozu Amunicyjnego. Standardowy moduł ogniowy liczy łącznie 24 haubice wraz z pojazdami wsparcia.

Reklama
Autor. HSW
Reklama

Szkolenie teoretyczno-praktyczne trwało w sumie 5 tygodni w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A. i prowadzone było przez instruktorów HSW S.A., WB-Electronics oraz Jelcza.

Autor. HSW

Szkolenie bojowe ze strzelaniem amunicją bojową prowadzone było przez dział szkoleń HSW S.A. oraz przez pracowników WB zakończyło się w dniu 20 maja 2022 roku.

Autor. HSW

Jarosławski 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej jest pierwszą jednostką szczebla brygady, wyposażoną w haubice Krab, pierwszych osiem z nich dostarczono w ubiegłym roku. Kraby zastępują znacznie starsze haubice 2S1 Goździk. Łącznie do tej pory Siłom Zbrojnym RP dostarczono około 80 tego typu dział (z zakontraktowanych 122), 18 z nich przekazano niedawno na Ukrainę. Planowane są jednak dalsze zamówienia.

Reklama

Komentarze (3)

 1. AdSumus

  Ciekawe czy mają jeszcze na czym jeździć?

  1. GPAS

   Mają , o to się nie martw. Było prawie 90 krabów. Oddali tylko 18, w tym te które miały iść do Torunia i te które teraz miały trafić do następnej jednostki. Błaszczak prawdopodobnie dokupi podwozi w Korei więc nie ma co beczeć.

  2. Chyżwar

   Właśnie miałem zamiar pytać o to samo.

  3. Paweł69

   Co wy z tym dokupowaniem podwozi w koreii macie?? HSW juz od kilku lat ma kompetencje samodzielnego budowania, tylko pierwsza partia była z Azji. Te 18 szt przekazanych Ukrainie po pierwsze może się okazać świetna inwestycja bo oni będą kolejne jednostki budować na kalibrze 155mm wiec dobre doswiadczenia bojowe moga byc kluczowe przy kontraktach , po drugie 40 mld $ amerykańskiej pomocy to zasób z którego skapnie nam całkiem sporo bo w końcu po to ten fundusz powstał. A najważniejsze to ze każdy celny pocisk z kraba to słabsza Rosja co jest kluczowe. Pierwszy raz ktos bije sie na ścianie wschodniej za nas, to bezcenne

 2. Buka

  Wolisz wydać kilka miliardów czy walczyć osobiście z ruskimi lub uciekać z kobietami i dziećmi zobacz co się dzieje na Ukrainie. Ja wolę ukraińskimi rękoma powstrzymać kacapów nawet za cenę pewnych wyrzeczeń ale nie musimy przelać naszej krwi uciekać z Polski i patrzeć na zgliszcza naszych miast a jak wolisz ruski mir to jeść się zaciągnie do ruskiej armii. Ja tą przekazaną broń traktuję jako naszą inwestycję w bezpieczeństwo..

 3. Oxi

  Spokojnie, bez paniki, przekazaliśmy 20% sprzętu, nadrobimy to szybko.

  1. VVV

   6,7% z zamówionych 122 haubic krab. obecnie idzie kolejne zamówienie na 48 haubic.

  2. Obiektywny

   Spokojnie bez paniki to tylko kilkadziesiąt milionów złotych kolejne z mojej kieszenie Twojej i nas wszystkich

  3. ryko

   @obiektywny.... kilkadziesiąt milinów - to ile budynków trzeba rozwalić aby przekroczyć tą kwotę???

Reklama