Reklama

Siły zbrojne

Podhalańczycy na ćwiczeniach w Czechach

Fot. st.chor.szt. Jarosław Szymański
Fot. st.chor.szt. Jarosław Szymański

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o zakończeniu ćwiczeń żołnierzy z 22. batalionu piechoty górskiej z Kłodzka, które realizowane były wraz z czeskimi żołnierzami w ramach działań pod kryptonimem „Moving Guard III”. Ćwiczenie odbyły się na poligonie Libava oraz w wojskowych koszarach w Praslavicach.

Żołnierze 3. plutonu z 1. kompanii zmechanizowanej 22. karpackiego batalionu piechoty górskiej, realizowali ćwiczenie wymienne pododdziałów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z pododdziałami 7. Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej. Stronę Czeską reprezentował pluton z 1. kompanii zmechanizowanej ze składu 72. batalionu zmechanizowanego z Praslavic.

Głównym celem ćwiczenia było nawiązanie współpracy ze stroną czeską, a także wymiana doświadczeń w realizacji szkolenia na szczeblu plutonu.

Podczas pierwszych dwóch dni instruktorzy strzelectwa z czeskiego batalionu zaprezentowali sposoby realizacji ćwiczeń z amunicją ostrą, a także system szkolenia posługiwania się bronią. Dodatkowo, zrealizowano szkolenie medyczne, na którym doświadczeniami wymienili się sanitariusze obu pododdziałów. Realizowano też wspólne szkolenia wspinaczkowe na symulatorze „Jakub,” co umożliwiło wymianę doświadczeń pomiędzy instruktorami obu państw.

W kolejnym dniu przeprowadzono zajęcia na taktycznym torze przeszkód „Smilov”. Szkolenie realizowane było przez trzy łączone drużyny, składające się z siedmiu żołnierzy polskich oraz czterech czeskich, każdą z nich dowodził polski dowódca.

Kolejnym elementem było szkolenie C-IED, prowadzone przez instruktorów ze szczebla batalionu. Było ono szczególnie interesujące, ponieważ wszyscy instruktorzy, a także żołnierze uczestniczący w szkoleniu, trzy miesiące wcześniej powrócili z misji w Afganistanie. Zasadniczym tematem tych zajęć były „świeże” procedury oraz taktyka działania przeciwnika.

Reklama

Komentarze (1)

  1. GPAS

    Może jakiś artykulik o 22 batalionie? To jeden z najlepszych batalionów w WP.

    1. taki jeden

      Tylko co on robi w Kłodzku ? Powinien być tam gdzie brygada, czyli w Małopolsce. Kolejny idiotyzm MON w dyslokacji wojsk.

Reklama