Reklama

Siły zbrojne

Pociski PAC-3 MSE w gotowości bojowej

Fot. US Army.
Fot. US Army.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych ogłosiły osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej przez pociski PAC-3 MSE. Rakiety tego typu mogą być używane w zestawach przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot i MEADS.

Zgodnie z komunikatem Lockheed Martin wstępna gotowość bojowa (Initial Operational Capability) pocisku PAC-3 MSE została niedawno ogłoszona przez US Army. Rakiety tego typu mogą być więc używane bojowo w zestawach przeciwrakietowych Patriot należących do wojsk lądowych USA. Stanowią też podstawowe uzbrojenie systemu MEADS, jaki będzie wprowadzony w Niemczech.

PAC-3 MSE stanowi rozwinięcie rodziny PAC-3. Jest przeznaczony do zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill). W stosunku do wcześniejszych pocisków PAC-3 dysponuje między innymi silniejszym układem napędowym i zmodyfikowanym systemem sterowania, co przekłada się na zwiększenie strefy rażenia i prędkości pocisku.

Według Lockheed Martin zasięg zwiększa się „niemal dwukrotnie”. Zgodnie z raportem Pentagonu PAC-3 MSE mają się ponadto charakteryzować szerszymi zdolnościami w zwalczaniu „skomplikowanych” zagrożeń. Pociski tego typu będą podstawowym uzbrojeniem przyszłego systemu obrony powietrznej US Army, wykorzystującego modułowy system dowodzenia IBCS.

Rakiety tego typu mogą być wykorzystywane do zwalczania pocisków balistycznych, manewrujących, samolotów, śmigłowców i bezzałogowych systemów powietrznych. Pociski PAC-3 MSE są oferowane Polsce w ramach programu Wisła jako uzbrojenie zestawów obrony powietrznej Patriot i MEADS.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Arek

  Polska powinna wziąć Stanom Zjednoczonym 2117 sztuk pocisków PAC-3 MSE i zainstalować je na zestawach Poprad

  1. ~john

   Jedna rakieta Pac 3 MSE kosztuje kilka milionów dolarów!

 2. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  jak mawiał klasyk ."błogosławieni ci którzy nie widzieli a uwierzyli" ..czas na praktykę ..mają Maghreb który podpalili ...niech światu pokażą że zestrzeliwują "wrogie " "latadła"..a.Polska wskazane by było by grała na razie rolę "niewiernego Tomasza" ..zanim uruchomi procedurę zakupu....

  1. vvv

   przeciez niedowiarku LM wielokrotnie pokazywal na testach mozliwosci pac-3mse zarowno wobec obiektów symulujacych rakiety balistyczne oraz samoloty

  2. Senkju

   Panie szeleszczący.... Każde uzbrojenie zanim zostanie dopuszczone do sprzedaży musi przejść testy skuteczności. System Patriot PAC-3 MSE testowany był wielokrotnie na poligonie White Sands w Nowym Meksyku. Próby zakładały detekcję, śledzenie oraz eliminację taktycznego pocisku balistycznego (TBM), odwzorowywanego przez Patriot-As-A-Target TBM oraz celu latającego BQM-74, symulującego pocisk manewrujący. Wszystkie próby zakończyły się powodzeniem... System Patriot PAC-3 MSE testowany był także z powodzeniem na manewrujących pociskach balistycznych HERA. Testy nowych rakiet obwarowane są wysokimi wymaganiami przez zleceniodawcę w tym wypadku U.S. Army Aviation and Missile Command. Każda nieudana próba to dotkliwe kary finansowe dla producenta rakiet. W dodatku testy pocisków MSE odbywały się nie tylko w obecności przedstawicieli US Army ale także delegacji zagranicznych w tym przedstawicieli konsorcjum MEADS co jest chyba oczywiste.

  3. Kosmit

   A jakież to "latadła" latają nad Maghrebem? I kto podpalił Maroko i Algierię, bo chyba zaczynam się gubić...

 3. dropik

  Czyli Saudowie raczej jescze ich nie stosowali w Jemenie

 4. WESOŁE USA

  Uważam że to idealny system dla polski, bo lepszego na świecie prawdopodobnie nie będzie to oczywiste......zecz jasna oczywiste dla mnie, bo dla ruskich trolli lepszy jest stary złom S 300 i ten podmalowany S 400, mam rację ?

Reklama