Reklama

Siły zbrojne

Pociski balistyczne Iskander na eksport

Wyrzutnia systemu Iskander-M. Fot. Witalij Kuźmin/Wikimedia Commons.
Wyrzutnia systemu Iskander-M. Fot. Witalij Kuźmin/Wikimedia Commons.

Rosyjskie taktyczne pociski balistyczne Iskander mogą trafić na eksport. Specjalny wariant Iskander-E będzie dostępny dla odbiorców zagranicznych, jeśli taką transakcję zaaprobują rosyjskie władze. Dotąd odstąpiono od jednego kontraktu na te rakiety z „przyczyn politycznych”.

Jak podała agencja informacyjna Ria Novosti, możliwość sprzedaży rosyjskich taktycznych pocisków balistycznych została zadeklarowana podczas wystawy MILEX 2014, odbywającej się w stolicy Białorusi. Jak poinformował szef rosyjskiej delegacji, zarówno pociski Iskander-E, jak i systemy przeciwlotnicze S-400 będą dostępne dla dowolnego kraju, jeśli stosowną decyzję podejmie rząd i prezydent Rosji.

Eksportowy wariant systemu Iskander-E charakteryzuje się nieco gorszymi parametrami, niż stosowany przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej Iskander-M. Wersja dla odbiorców zagranicznych posiada pojazd-wyrzutnię na jeden, a nie dwa pociski. Przy tym Iskander-E wykorzystuje pociski 9M720-E o zasięgu 280 km, podczas gdy wersja M może razić cele oddalone o 380 km, a testowany Iskander-K z pociskiem manewrującym - ponad 500 km. Wszystkie warianty odznaczają się znaczną precyzją trafienia i mogą przenosić głowice konwencjonalne lub jądrowe.

Dotąd system Iskander nie było oferowany odbiorcom zagranicznym, przede wszystkim ze względu na to iż produkcja nie zaspokajała potrzeb krajowych. Dlatego w 2013 roku, gdy udało się 4-5 krotnie zwiększyć produkcję, koncern Rostech zaczął rozważać sprzedaż i promocję wersji Iskander-E na rynku międzynarodowym. Zakładano wówczas oferowanie pocisków balistycznych od roku 2015. Pomimo to Rosoboronexport, koncern zajmujący się eksportem rosyjskiego uzbrojenia, wynegocjował jeszcze przed 2013 rokiem jedną transakcję na sprzedaży systemów Iskander-E. Od podpisania kontraktu odstąpiono jednak "z przyczyn politycznych", a potencjalnego klienta nie ujawniono. 

Reklama

Komentarze (11)

 1. Aha

  Ciekawe jak z serwisem i gwarancją, czy też takie nieloty jak Su30 dla Indii.

 2. Elf

  zróbmy rosjanom psikusa i zachowajmy się jak w grze w pokera mówiąc "sprawdzam" i spróbujmy je kupić :) ciekawe jak wytłumaczą odmowę :)

  1. Wytłumaczą

   Świńską grypą.

 3. AviosmileRust

  Zamawiam te z Kaliningradu 20 sztuk loco Krasnaja Płoszczadź. Transport drogą powietrzną. Rozładunek z wysokości 100 m. Wózki widłowe etc. nie będą potrzebne. Czekam na potwierdzenie zamówienia wyrażone krótkim - ja wohl ! Bonusowo proszę o 21 sztukę na Łubiankę. Humor Rumor ;-)) Handel wszystkim od narkotyków po rakiety nie brudzi rak władców świata. No nie ? Pecunia non olet. Co poza gazem i bronią mogą exportować Rosjanie ? Może PSL nauczy ich chociaż uprawy marchewek ? Hmm, Rosja w UE miałaby takie dopłaty do uprawianej ziemi,ze musieliby nowe drukarnie euro budować. ;-) Takie mamy realia. Angela Ribbentrop?

  1. psychiatra

   Co to za bełkot?

 4. podbipieta

  bij moskale.

 5. ryszard56

  A moze My je kupmy ,zobaczymy co i jak????

 6. thgfh

  Te iskandery zostana na bank sprzedane do Syrii, Wietnamu,Kazachstanu, Chiny, Serbii, Ameryka południowa nie które kraje (żeby zniszczyć USA)

 7. Artylerzysta

  No to może byśmy sobie kupili parę tych Iskanderów. W przypadku zagrożenia moglibyśmy trochę wrogów "poiskać".

  1. zigi

   Jakich wrogów? Masz na myśli Niemców lub Ukraińców? Przecież nie da się ich wystrzelić w kierunku Rosji.

 8. kroll

  mam nadzieję, ze żaden z forumowych "snafców" nie wpadnie na pomysł, by kupić Iskandery ;-). Na bank w kodach źródłowych zapisany byłby fokus - baza US Army Ramstein ;-))

  1. zigi

   No ba, taką niespodziankę zaszywają raczej w każdej eksportowej wersji uzbrojenia. Rosyjska broń eksportowa w przypadku konfliktu z Rosją nie pozwoli strzelać w kierunku ojczyzny :-) Ciekawe czy Chińczycy wzięli to pod uwagę chcąc kupić S-400.

 9. Gromko

  Ciekawe czy by nam sprzedali?

 10. dgfdg

  To znaczy że nadchodzi zagłada?? albo czy doszli do wniosku że systemy przeciwrakietowe już są tak dobre że nie opłaca się tego używać.

 11. wróg

  Kupi E to za jakiś czas zmodernizuje do K :)

Reklama