Reklama

Siły zbrojne

Pocisk manewrujący Storm Shadow testowany na Eurofighterze

Fot. Eurofighter-L.Caliaro
Fot. Eurofighter-L.Caliaro

Koncern Alenia Aermacchi zakończył pierwszy etap prób integracji pocisków manewrujących typu Storm Shadow z samolotami wielozadaniowymi Eurofighter Typhoon.

W kolejnych fazach testów Typhoony będą między innymi przeprowadzać strzelania pociskami Storm Shadow. Po ich ukończeniu myśliwce Eurofighter zyskają możliwość skutecznego rażenia celów naziemnych spoza zasięgu oddziaływania przeciwnika (stand-off). Będą one zdolne do jednoczesnego przenoszenia dwóch pocisków manewrujących i 8 rakiet powietrze - powietrze, co ma pozwolić na skuteczną obronę przed myśliwcami przeciwnika.

Pociski manewrujące Storm Shadow zostały opracowane przez europejski koncern MBDA.  Znajdują się one między innymi na wyposażeniu lotnictwa wojskowego Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji, gdzie ich odmiana nosi oznaczenie SCALP EG. Od 2003 roku były one z powodzeniem używane bojowo, w tym w czasie działań w Iraku i w Libii. Pociski Storm Shadow/SCALP EG mogą być przenoszone przez samoloty Tornado, Mirage 2000 i Rafale, a docelowo zostaną także zintegrowane z maszynami Eurofighter Typhoon i F-35.

Maksymalny zasięg rażenia pocisków Storm Shadow wynosi według brytyjskich danych ponad 300 mil morskich (około 550 km). Pociski są wyposażone w system naprowadzania oparty na GPS/INS/TNR (uwzględniający ukształtowanie terenu), a w ostatniej fazie lotu wykorzystywana jest głowica termowizyjna. Część bojowa została zaprojektowana z myślą o rażeniu celów umocnionych, a także okrętów nawodnych czy pozycji zestawów przeciwlotniczych. W oparciu o technologię pocisków Storm Shadow/SCALP EG powstaje pocisk przeciwokrętowy MDcN, który będzie mógł być odpalany także z okrętów podwodnych. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. mustafa

  dlaczego polska nie kupuje w europie broni pocisków storm shadow czy taurus kepd 350 tylko wydaje miliardy w ameryce

 2. Tom

  Nie pocisk przeciwokrętowy lecz manewrujący do atakowania celów lądowych.

 3. ryszard56

  A kiedy my zakupimy takie samoloty EF najnowsze o i do tego 64 sztuki F/A-18 Advanced Super Hornet

 4. Tomasz

  Dopiero zaczynam interesować się uzbrojeniem przez ten portal. Czy ktoś z doświadczonych osób na forum może mi powiedzieć jakie pociski i do czego, przenosi załączony na obrazku samolot? Zauważyłem podwieszone trzy typy. Artykuł zrozumiały, ale nie będąc jeszcze oczytanym w tematyce mam kłopot, aby przetłumaczyć sobie ich różnorodność. Dzięki.

  1. Mirosław Znamirowski

   We wgłębieniach pod kadłubem znajduje się zasadniczy oręż do walki z innymi samolotami, czyli kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania typu AIM-120 AMRAAM (zdolne zwalczać cele nawet w odległości 75 kilometrów). Na pylonach znajdujących się przy końcówkach skrzydeł podwieszone są kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze naprowadzane termicznie typu AIM-9 Sidewinder przeznaczone do manewrowej walki powietrznej na bliskich odległościach. A na podskrzydłowych pylonach znajdujących się bliżej kadłuba samolot przenosi opisane w artykule pociski manewrujące typu Storm Shadow przeznaczone do zwalczania celów naziemnych.

  2. nikt

   Pod kadłubem 4x AIM120 amraam powietrze-powietrze średniego zasięgu naprowadzany aktywnie radiolokacyjnie, pierwszy węzeł skrzydłowy patrząc od kadłuba Storm Shadow, a na zewnętrznych węzłach skrzydłowych AIM9 M/L (?) powietrze powietrze krótkiego zasięgu naprowadzany na podczerwień.

 5. gosc

  A my kiedy bedziemy miec jakies pociski do naszych F-16? Czy ona maja sobie tylko latac pokazowo?

Reklama