Reklama

Siły zbrojne

Pocisk Javelin odpalony z wieży dla bojowych wozów piechoty

Integracja ppk Javelin z systemem wieżowym uzbrojonym w armatę kalibru 30 mm została przeprowadzona przede wszystkim z myślą o klientach eksportowych. Na zdjęciu ppk Javelin odpalony z klasycznej wyrzutni podczas ćwiczeń w Indiach. Fot. MSG Rodney Jackson/US DoD.
Integracja ppk Javelin z systemem wieżowym uzbrojonym w armatę kalibru 30 mm została przeprowadzona przede wszystkim z myślą o klientach eksportowych. Na zdjęciu ppk Javelin odpalony z klasycznej wyrzutni podczas ćwiczeń w Indiach. Fot. MSG Rodney Jackson/US DoD.

Lockheed Martin przeprowadził próbne odpalenie przeciwpancernego pocisku kierowanego Javelin z systemu wieżowego dla bojowych wozów piechoty.

Według służb prasowych koncernu pomyślne przeprowadzenie testu otwiera drogę do wykorzystania ppk Javelin jako uzbrojenia bojowych wozów piechoty. Co warte podkreślenia, podczas próby wykorzystano całkowicie nowy system wieżowy. Jego głównym uzbrojeniem jest armata kalibru 30 mm, która również z sukcesem przeszła próby poligonowe. Został on opracowany głównie w celu oferowania go potencjalnym klientom zagranicznym.

Co istotne, nowa wieża została wyprodukowana i przetestowana przez Lockheed Martina w ciągu 9 miesięcy, dzięki współpracy brytyjskich i amerykańskich oddziałów firmy. Zawarte w niej rozwiązania technologiczne pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej celności przy prowadzeniu ognia z postoju i w ruchu, przy zachowaniu wysokiego stopnia ochrony wnętrza. Podczas prac badawczo – rozwojowych wykorzystano między innymi doświadczenia z realizacji brytyjskiego programu modernizacji bojowych wozów piechoty Warrior należących do brytyjskiej armii WCSP (Warrior Capabilty Sustainment Programme) oraz nowego bojowego wozu rozpoznawczego dla British Army typu Scout SV.

(JP)

Reklama

Komentarze (2)

 1. Wojtekus

  "Co istotne, nowa wieża została wyprodukowana i przetestowana przez Lockheed Martina w ciągu 9 miesięcy". Dlaczego u nas takie prace zajmuja lata? Panowie jesli chcecie dogonic swiat to proponuje prace projektowo-badawcze na 24 godziny na dobe w 6-7 dni w tygodniu. Od ilu lat pracujemy nad Rakiem, od ilu lat pracujemy nad bezzalogowa wieza dla Rosomaka? Nalezy prace przyspieszyc czyli zwiekszyc dofinansowanie i pracowac na zmiany lub na nadgodziny. To jest walka o przetrwanie a nie projektowanie osiedla mieszkaniowego. Czy u nas mozna by zrobic podobnie z 30 mm dzialkiem u Roska?

  1. nordic

   Nie każdy jest Lockheed Martin.

  2. Slezan s Polska

   Przyjmij do wiadomości że jesteś Polakiem i żyjesz w Polsce. Wam się ciągle wydaje, że jesteście zorganizowani jak USA, BD, Norwegia albo GB?????

  3. hmm

   Po co zrobic cos w kilka miesiecy i potem szukac nowej pracy jak przez kilka lat mozna ciagnac granty z ncbir i miec spokojne zajecie?

 2. mirage 2000-9

  To wszystko ładnie pięknie, ale mówi się o wieży z armatą 30x113mm, czyli zdecydowanie słabszym pociskiem, a wieża przeznaczona jest dla lżejszych pojazdów. Z drugiej strony ciekawe jak to lotnicze działko spisuje się w lądowych aplikacjach.

Reklama