Siły zbrojne

Płk Ryszard Parafianowicz rozpoczyna pracę rektora-komendanta AON

Płk Kozerawski przekazał sztandar nowemu rektorowi AON płk. Parafianowiczowi. Fot. AON
Płk Kozerawski przekazał sztandar nowemu rektorowi AON płk. Parafianowiczowi. Fot. AON

Od dziś funkcję nowego rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej pełni płk dr inż. Ryszard Parafianowicz. Nominację na stanowisko otrzymał w dniu 24 marca br. z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Na Akademii Obrony Narodowej trwa oficjalna uroczystość przekazania przez p.o. rektora-komendanta płk prof. dr hab. Dariusza Kozerawskiego sztandaru i łańcucha rektorskiego nowo wyznaczonemu płk dr inż. Ryszardowi Parafianowiczowi. Nominację na stanowisko rektora-komendatna AON otrzymał on w dniu 24 marca bieżącego roku.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział wówczas, że to szczególnie wielki dzień. Powierzamy Akademię Obrony Narodowej w ręce żołnierza nowego pokolenia. W ręce żołnierza, który całym swoim wychowaniem, dorobkiem, determinacją, ale także odpornością na przeciwności losu udowodnił, że jest godzien ponieść ten ciężar odbudowy Akademii Obrony Narodowej – źródła kształtowania kadry Wojska Polskiego i myśli, która musi towarzyszyć wojsku, aby było zdolne bronić ojczyzny i aby dawało swoją wiedzę całemu narodowi.

Nowy rektor związany jest z uczelnią od 1996 roku. W 2014 roku ukończył studia doktoranckie. Od 2006 roku był dowódcą 3. Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego, a od 2008 – szefem wojsk inżynieryjnych Śląskiego Okręgu Wojskowego. Jest autorem publikacji „Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944–1952”.

Czytaj też: Akademia Sztuki Wojennej zastąpi AON

Komentarze